گزارشی از پروژه «خواندن با خانواده» در مؤسسه توانمندسازی مهروماه

یادگیری و خواندن از خانه آغاز می‌شود

گزارشی از پروژه «خواندن با خانواده» در مؤسسه توانمندسازی مهر و ماه

«مؤسسه توانمندسازی زنان و کودکان مهر و ماه» از جمله‌ مراکزی است که از پاییز امسال به طور نظام‌مند اجرای پروژه‌ی «خواندن با خانواده» را آغاز کرده است. این موسسه سازمانی مردم‌نهاد است که خدمات آموزشی و حمایتی برای کودکان و زنان فراهم می‌کند و از سال ۱۳۹۵ همکاری خود با برنامه‌ی «با من بخوان» را آغاز کرده است.

در سال تحصیلی گذشته، با تعطیلی سراسری به سبب همه‌گیر شدن بیماری کووید-۱۹، کلاس‌های آموزشی این مؤسسه به فضای مجازی منتقل شدند و بخشی از آموزش‌های کودکان پیش‌دبستان معطوف به اجرای فعالیت‌های در پیوند با آموزش خلاق سواد پایه و بلندخوانی در خانه شد. با شروع سال تحصیلی جدید و با ادامه یافتن محدودیت‌های آموزش حضوری، «مؤسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان ایران» و «مؤسسه‌ی توانمندسازی زنان و کودکان مهروماه» پروژه‌ای تازه با عنوان «خواندن با خانواده» را با پشتیبانی خانم دلیله هاشمی و مشارکت پشتیبانان مؤسسه مهر و ماه در تأمین بخشی از هزینه‌ی تهیه کتاب‌ها، برای شماری از خانواده‌های تحت پوشش این مؤسسه آغاز کردند تا کودکان در خانه و همراه با مادران مهارت‌های سواد پایه را بیاموزند و کتاب بخوانند.

«خواندن با خانواده» پروژه‌ی تازه‌‌ی «مؤسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان ایران» در برنامه‌ی «با من بخوان» است. هدف اصلی این پروژه بردن برنامه‌ی کتابخوانی و سوادآموزی به درون خانواده‌های کم‌برخوردار و تبدیل خانه‌ها به محیط‌های غنی از سواد است. محیط‌هایی که کودکان از راه خواندن کتاب و انجام‌دادن فعالیت‌های در پیوند با آن، در معرض سواد قرار می‌گیرند و مهارت‌های خواندن و بنیان‌های سواد خود را با همراهی اعضای خانواده تقویت می‌کنند. محور اصلی این برنامه یادگیری همراه با لذت در خانواده و با مشارکت همه‌ی اعضای خانواده است. منظور از خانواده، درگیر شدن همه‌ی اعضای خانواده در فعالیت‌های خواندن است؛ مادر، پدر و فرزندان و در برخی خانواده‌ها مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها و...

خانواده‌های شرکت‌کننده در این پروژه در موسسه‌ی مهر و ماه دارای فرزند گروه سنی پیش‌دبستان هستند و با دریافت بسته‌های آموزش خلاق از راه ادبیات، کتاب‌های بلندخوانی و شرکت در نشست‌های آموزشی منظم با هدایت مربیان آموزش دیده‌ی پیش‌دبستان مؤسسه مهروماه (خانم‌ها فاطمه پوربایرام، فاطمه نوروزی، فاطمه رمضان‌دوست و سمانه جلالوند)، روش آموزش فرزندشان در خانه را می‌آموزند؛ در خانه برای فرزند‌شان کتاب می‌خوانند و فعالیت‌هایی برای تقویت مهارت‌های سواد کودکان در پیوند با کتاب انجام می‌دهند. مربیان نیز با بررسی مداوم فعالیت‌های خانواده‌ها، بازخوردها و رهنمودهای لازم را به آن‌ها ارائه می‌کنند.

طی ماه‌های مهر و آبان ۱۳۹۹، مربیان پیش‌دبستان مؤسسه‌ی مهروماه با شرکت در کارگاه‌ها و جلسه‌های آموزشیِ «با من بخوان»، آموزش‌های لازم را برای هدایت نشست‌های آموزشی همراه خانواده‌ها و ارزیابی فعالیت‌های آن‌ها دریافت کردند. در هفته‌ی پایانی آبان ماه، بسته‌ها و کتاب‌های مورد نیاز به مؤسسه‌ی مهروماه فرستاده شدند و روزهای شنبه و یک‌شنبه یکم و دوم آذر ماه ۱۳۹۹، مربیان نخستین نشست‌های آموزشی خانواده‌ها را در فضای مجازی برگزار کردند. خانواده‌ها از همان هفته‌ی نخست، خواندن کتاب همراه فرزندان‌شان را آغاز کردند و با فرستادن تصویر و صدا از نشست‌های بلندخوانی همراه فرزندان‌شان، این لحظات بسیار دلنشین را با مربیان به اشتراک گذاشتند.

با فعالیت‌های برنامه‌ی «با من بخوان» در مؤسسه مهر و ماه بیشتر آشنا شوید

با پروژه «خواندن با خانواده» بیش‌تر آشنا شوید

 

 

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.