کتابخانه‌های «انجمن یاران دانش و مهر» فعالیت خود را از سر گرفتند

کتابخانه‌های «انجمن یاران دانش و مهر» فعالیت خود را از سر گرفتند

 همه‌گیری کرونا اگرچه مدارس و بسیاری از فعالیت‌های آموزشی را تعطیل کرد اما نتوانست کتابخوانی و علاقه‌ به کتاب را متوقف کند. کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به کتاب در استان کرمانشاه پس از ماه‌ها دوری مدتی است که با بهتر شدن شرایط و زرد و آبی شدن وضعیت شیوع کرونا در بسیاری از شهرها و روستاها، به کتابخانه‌ها بازگشته‌اند.

کتابخانه‌های «با من بخوان» از اسفند ۱۳۹۸ و شروع همه‌گیری کرونا هم‌زمان با تعطیلی مدرسه‌ها، فعالیت‌ها و نشست‌های حضوری خود را متوقف کردند. در طی این ماه‌ها برخی از این کتابخانه‌ها فعالیت ترویجی خود را در فضای مجازی ادامه دادند و تلاش کردند با رعایت‌ پروتکل‌های بهداشتی به ‌شیوه‌های گوناگون کتاب را به دست کودکان در خانه‌ها برسانند. از چند هفته‌ی گذشته و با کاهش آمار مبتلایان به کرونا شماری از کتابخانه‌های «با من بخوان» با رعایت موارد بهداشتی فعالیت خود را در فضای کتابخانه از سر گرفتند. کتابخانه‌های انجمن یاران دانش و مهر در شهرهای ریجاب، جوانرود و ثلاث باباجانی و روستای زلان در استان کرمانشاه که برنامه‌ی «با من بخوان» در آن‌ها اجرا می‌شود، از جمله‌ی این کتابخانه‌ها هستند.

در کتابخانه‌های کودک‌محور این مناطق، کودکان با زدن ماسک و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در کتابخانه حاضر می‌شوند و هم‌چون گذشته کتاب امانت می‌گیرند، کتاب می‌خوانند و در نشست‌ها بلندخوانی کتاب و فعالیت‌های در پیوند با کتاب شرکت می‌کنند. و به این ترتیب که بار دیگر فضای کتابخانه‌ها سرشار از شور و نشاط شده است.


عکس‌هایی از امانت گرفتن کتاب

کتابخانه ریجاب

کتابخانه روستای زلان


عکس‌هایی از کتاب خواندن کودکان در فضای کتابخانه

کتابخانه ریجاب

کتابخانه زلان

کتابخانه جوانرود


عکس‌هایی از نشست‌های بلندخوانی

کتابخانه ریجاب


عکس از فعالیت‌های انجام شده در پیوند با کتاب‌خوانی

کتابخانه ریجاب

کتابخانه جوانرود

کتابخانه روستای زلان

کتابخانه ثلاث باباجانی


کتابداران و ترویج‌گران این کتابخانه‌ها امیدوارند به زودی با کاهش شیوع ویروس کووید-۱۹، هر روز بیش از پیش صدای خنده و بازی کودکان و نوجوانان در کتابخانه‌ها طنین‌انداز شود و کودکان هم‌چون گذشته ساعت‌های شاد و پرباری را در کتابخانه سپری کنند.

برنامه‌ی «با من بخوان» کار خود را در استان کرمانشاه از ۵ سال پیش آغاز و پس از زلزله‌ی آبان ۱۳۹۶ فعالیت‌های خود را بیش از پیش تقویت کرد و گسترش داد. ۳ کتابخانه‌ی محلی ریجاب، ثلاث باباجانی و جوانرود از کتابخانه‌های این استان هستند که با پشتیبانی مالی انجمن یاران دانش و مهر راه‌اندازی شده‌اند و به فعالیت خود ادامه می‌دهند. انجمن یاران دانش و مهر از مهر ۱۳۹۹ علاوه بر این کتابخانه‌ها، مسئولیت پشتیبانی کتابخانه‌ی روستای زلان که با پشتیبانی گروه «دوستداران با من بخوان» تاسیس شده بود را نیز برعهده گرفته است.

 

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.