فعالیت پیشنهادی برای کتاب خوبه که با دیگران فرق داری

فعالیت پیشنهادی برای کتاب خوبه که با دیگران فرق داری

«خوبه که با دیگران فرق داری» کتابی از مجموعه کتاب «دنیای دوست داشتنی من» است که درباره پذیرش خود و دیگران و داشتن اعتماد به نفس صحبت می‌کند. این کتاب با متنی ساده و تصویرهایی دل‌نشین کودک را در درک گوناگونی خودش و دیگران یاری می‌رساند.

۱- گفت‌وگو کنید.

پس از بلندخوانی کتاب با کودکان درباره ارتباط بین متن و تصویر گفت‌وگو کنید. از کودک بخواهید تصویرها را توصیف کند. اگر نیاز است از زندگی روزمره کودک مثال‌هایی شبیه به متن کتاب بیاورید تا بهتر آن‌ها را درک کند.

۲- پوستر بسازید.

از کودک بخواهید یک پوستر با عنوان «من» بسازد. او را همراهی کنید تا یک عکس از خودش برای پوستر تهیه کند. مثلا می‌تواند خودش را نقاشی کند. وقتی خودش را در میان پوستر کشید به او کمک کنید تا تصویر ویژگی‌های خودش را بیابد. می‌توانید این تصویرها را از مجله‌ها یا روزنامه‌ها جدا کنید. کودک می‌تواند آن‌ها را نقاشی کند یا کلاژش را بسازد. اگر کودک دوست دارد، می‌تواند خانواده و یا دوستانش را همراهی کند تا آن‌ها نیز این پوستر را درباره خودشان بسازند و آن را به دیوار اتاقشان بزنند.

۳- کاردستی بسازید.

به همراه کودک از بخش‌های گوناگون بدن انسان مانند سر و صورت و بینی، پاها، دست‌ها، چشم‌ها و لباس‌ها و ... چند نمونه با پارچه و نمد و کاغذ بسازید. از کودک بخواهید هربار آن‌ها را یک جور بسازد. به طور مثال یک بار دست‌های بلند را بر بدن چاق بگذارد و لباسی برای آن انتخاب کند. آن‌ها را مانند پازل کنار هم بنشاند. این کار کودک را با گوناگونی ظاهرها آشنا می‌سازد.

۴- با خودتان حرف بزنید.

از کودک بخواهید درباره ویژگی‌های خودش فکر کند. حتی داشتن دست یا چشم یا بدنی سالم هم جزئی از ویژگی‌های اوست. سپس از او بخواهید در آینه با خودش صحبت کند و حسش را به خودش بگوید. از او بخواهید از خودش برای اخلاق‌ و رفتار خودش و ظاهر خودش تشکر کند و به خودش بیان احساس کند.

۵- درباره تفاوت‌ها گفت‌وگو کنید.

از کودک بخواهید با دوستانش یا خانواده‌اش درباره تفاوت هرکدامشان صحبت کند. از او بخواهید درباره ویژگی‌های منحصربه فرد  هرکس صحبت کند. می‌تواند حسش به دیگران را با یک نقاشی به آن‌ها نشان بدهد.

۶- نمایش بازی کنید.

به همراه کودک برای متن کتاب یک نمایش موسیقی‌دار بسازید. از او بخواهید متن کتاب را با آهنگ بخواند و هر فعالیت در کتاب را به صورت هم زمان اجرا کند. می‌تواند اگر سازی دارد از آن استفاده کند یا به وسیله چیزهای گوناگون صداهای گوناگون در بیاورد.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰-۰۳-۱۰ ۰۸:۰۱
پدیدآورندگان:
نویسنده:
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.