مراقبم باش!

عنوان لاتین
Pass auf mich auf!

«مراقبم باش!» داستان کتاب‌خوانی پسری به نام یوری همراه با آقای اشنیپل است. آن‌ها در خیالشان پرواز می‌کنند. داستان نشان می‌دهد که برخی از قوانین والدین منطقی نیست و ذهن کودک را با تخیل و انعطاف همراه می‌سازد.

یوری درباره مراقبت کردن از کودک از آقای اشنیپل می‌پرسد؛ اما او چیز زیادی درباره بچه‌ها نمی‌داند. یوری برایش می‌گوید که می‌شود با بچه‌ها خوراکی بخورد و برایشان کتاب بخواند. بنابراین ماجراجویی کتابی آغاز می‌شود. در این میان یوری هر پیشنهادی را که آقای اشنیپل می‌دهد، رد می‌کند. آخر می‌دانید او مراقبت را در این می‌داند که همه چیز خطر دارد. آقای اشنیپل هم فرغون‌سواری راه می‌اندازد. از تمساح دوچرخه‌سوار، ماشین، ماه و همه چیز می‌گذرند، همه چیز. حالا ما ناچار هستیم تا کتاب را بالا بگیریم تا آن‌ها برگردند. خوش‌بختانه این کار جواب می‌دهد و فقط شلوار یوری مثلثی شده و کلاه آقای اشنیپل را هم باد برده است. آن‌ها شیرینی می‌خورند و برای فردا قرار می‌گذارند. حالا که داستان تمام شده موافق هستید که ما هم دوباره یک داستان را از نو شروع کنیم؟

کتاب مانند دفتر خط‌داری است که در آن با مداد نقاشی‌هایی کشیده شده است. نوشته‌ها گاهی سروته است و تصویرها در زاویه‌های گوناگون کشیده شده است. کتاب «مراقبم باش!» سرشار از هیجان، بازی و تخیل است و نشان می‌دهد برخی از قوانین بزرگ‌ترها جلوی رشد و تخیل کودک را می‌گیرد. یوری در داستان یاد می‌گیرد یک رویدادهایی جذاب هستند و نیازی نیست همه چیز مقررات داشته باشد. والدین نیز درمی‌یابند با همراهی در بازی و تخیل کودک، نه تنها باعث رشد او می‌شوند، بلکه از او مراقبت هم می‌کنند. ما هم از داستان در امروز و این لحظه زندگی کردن را می‌آموزیم. این کتاب در بهبود نویسندگی و تخیل و مهارت‌های فیزیکی کودکان تأثیر دارد. نویسنده در پایان داستان از خواننده دعوت می‌کند تا در امروز زندگی کند و داستان‌ها را از نو شروع کند.

«لورنز پائولی» مربی مهدکودک بوده و سال‌ها با بچه‌ها کار کرده است. حالا پائولی روبه‌روی صفحه کلیدش نشسته و برای کودکان قصه می‌نویسد. او نمایش‌های رادیویی، شعر و کتاب نیز می‌نویسد. داستان‌های او بیشتر برای کودکان 4 تا 11 نوشته می‌شود.

«میریام زدلیس» در رشته طراحی گرافیک در اسپانیا دانش آموخته است. او امروزه به عنوان یک تصویرگر آزاد کار می‌کند و برای خود یک استودیوی چاپ تأسیس کرده است. زدلیس جایزه‌های بسیاری دریافت کرده است.

برخی جایزه‌های دریافتی کتاب «مراقبم باش!»:

- منتخب فهرست کلاغ سفید سال 2015

- برنده نشان نقره‌ای در هفتمین دورهٔ اهدای نشان لاک‌پشت پرنده در سال 1396

- نامزد جایزه رسانه‌های کودک سوئیس سال 2015


تحلیل و نقد کتاب مراقبم باش

گزیده‌هایی از کتاب

«تلویزیون ببینیم؟»

«مامان می‌گوید اگر آدم تلویزیون ببیند، عینکی می‌شود.»

«قیچی‌بازی کنیم؟»

یوری به فکر فرو رفت: «قیچی بازی...!»

«خُب، در نتیجه ما فقط می‌توانیم در پارک دراز بکشیم و هیچ کاری نکنیم.»

«این هم نمی‌شود؛ چون زیر آفتاب می‌سوزیم.»

برگردان
نگین کتال
تصویرگر
Miriam Zedelius, میریام زدلیوس
سال نشر
1398
نویسنده
Lorenz Pauli, لورنز پائولی
نگارنده معرفی کتاب
ویراستار
حسام سبحانی‌طهرانی
Submitted by skyfa on