فعالیت پیشنهادی برای کتاب درخت خاطره

«درخت خاطره» داستان روباهی است که زندگی طولانی و خوشی را در جنگل گذرانده و دیگر خسته شده است. او می‌‌داند که زمان رفتن است و در محل مورد علاقه خود در جنگل دراز می‌‌کشد و برای همیشه به خواب می‌­رود. طولی نمی‌‌کشد که دوستانش با ناراحتی دور او جمع می‌­شوند و شروع به گفتن خاطراتی که با روباه داشتند می‌­کنند. آن‌ها ناگهان متوجه روییدن درختی می‌­شوند که با هر بار گفتن خاطره درباره­ روباه، بزرگ و بزرگ­تر می‌­شود و این­گونه روباه برای همیشه در کنار آن­ها باقی می‌­ماند.

1- گفت‌وگو پس از بلندخوانی

  • آیا داستان را دوست داشتید؟ چرا؟
  • جانوران جنگل وقتی دیدند که روباه برای همیشه خوابیده است چه احساسی داشتند؟ آیا تا به‌حال این احساس را تجربه کرده­ای؟
  • صحبت درباره­ روباه و به یاد آوردن خاطرات با او چه تاثیری در حال دوستانش­ داشت؟
  • فکر می‌­کنید چرا درخت رشد کرد؟

2- پژوهش کنید.

  • به تصاویر کتاب دقت کنید. چه جانورانی را در تصاویر کتاب می‌­بینید؟ جدولی بکشید و نام هر جانور را در ستون اول بنویسید، می‌­توانید در ستون بعدی مقابل نام هر جانور شکلش را  هم نقاشی کنید. در ردیف­ اول به ترتیب عنوان‌هایی مانند غذا، طول عمر، محل زندگی، تعداد بچه‌هایی که در هر زایمان به دنیا می‌­آورد / تعداد تخم‌هایی که می‌گذارد و غیره را بنویسید. سپس همراه کودکان درباره‌ی هر جانور پژوهش کنید و یافته‌هایتان را در جدول بنویسید.
  • از کودکان بخواهید درباره­ انواع درختان، میوه­هایشان، شکل ظاهری و  زیستگاه آن­ها پژوهش کنند. اگر می‌ توانند عکس­های مختلف از انواع درختان را تهیه کنند و با خود سر کلاس بیاورند و در مورد تفاوت­های آن­ها صحبت کنند.

3- نقاشی کنید.

از کودکان بخواهید هر کدام 5 جانور و 5 درخت مورد علاقه­شان را انتخاب کنند و همه را در کنار هم نقاشی کنند و جنگل دوست­داشتنی خود را بکشند. از نقاشی­های کودکان در کلاس نمایشگاهی ترتیب بدهید و از هر کدام بخواهید در مورد اثر هنری خود صحبت کنند.

4- درخت خاطره

در این فعالیت دو مدل درخت بسازید. کودک می‌­تواند درخت را خودش نقاشی کند یا با کمک گرفتن از خانواده یا معلم با مقوا و در ابعاد بزرگ­تر با مقوا درختی بسازد و به دیوار بزند. اگر درختی در حیاط دارید هم می‌تواند درخت خاطره‌تان باشد، به شرطی که در آویزان کردن برگ‌ها احتیاط کنید تا آسیب نبیند.

  • از کودکان بخواهید اگر کسی از نزدیکان‌شان را از دست داده‌اند یا دوستی داشته‌اند که دیگر او را نمی‌بینند، روی برگ‌های درخت خاطراتی که با آن­ها داشتند را بنویسند.
  • و یا درخت خاطره‌ای داشته باشند از خاطرات خوبی که به خاطر می‌­آورند و در سال‌های گذشته برایشان اتفاق افتاده است. مانند جشن تولد، عروسی نزدیکان، رفتن به سفر، اردوهای مدرسه و غیره. این خاطرات را روی برگ درخت‌ها بنویسید. روی برگ­های درخت بنویسد.

اگر کودکان هنوز نمی‌توانند بنویسند، تعریف کنند و شما بنویسید و آن‌ها در کنار متن نقاشی بکشند.

پدیدآورندگان:
کلیدواژه:
Submitted by skyfa on