گربه‌ای که تقلید می‌کرد (مجموعه کتاب قصه‌های دوست داشتنی)

عنوان لاتین
Copy Cat

«گربه‌ای که تقلید می‌کرد» از مجموعه کتاب «قصه‌های دوست داشتنی» ماجرای دو دوست به نام‌های بلا و آناست. بلا که خیلی آنا را دوست دارد می‌خواهد کاملا در تمام کارها از او تقلید کند. اما آنا این کار را اصلا دوست ندارد.

بلا و آنا، دو بچه گربه‌ هستند که با هم دوست هستند. بلا آن‌قدر آنا را دوست دارد، که دلش می‌خواهد در تمام بازی‌ها از او تقلید کند و کاملا مانند او باشد. آنا که از این کار چندان دل خوشی ندارد، در نهایت و زمانی که می‌خواهد نقش یک شاهزاده خانم را بازی کند، بر سر تاج با بلا دعوایش می‌شود و دلش می‌خواهد به تنهایی بازی کند! بلا که از تنهایی ناراحت است، سعی می‌کند به تنهایی طناب بازی کردن را یاد بگیرد و آن‌قدر تمرین می‌کند تا کاملا ماهر می‌شود. بعد بچه گربه دیگری او را می‌بیند و دلش می‌خواهد مانند او شود. بلا که مشکلی با این کار ندارد، به او یاد می‌دهد. حالا آنا که تنهایی را دیگر دوست ندارد با دیدن این دو دوست جدید، دلش می‌خواهد که مانند آن‌ها طناب بازی یاد بگیرد. آن‌ها با هم مشغول بازی و یاد گرفتن کارها از هم و حتی بچه گربه‌های دیگر می‌شوند!

مجموعه «قصه‌های دوست داشتنی» شامل 8 داستان‌ مجزا با شخصیت‌های مختلف و پدیدآورندگانی متفاوت است، که ناشر ایرانی آن‌ها را تحت عنوان یک مجموعه منتشر کرده است. در صورتی‌که در چاپ اصلی کتاب‌هایی مجزا هستند و از کیفیت‌های مختلفی برخوردار هستند. هر کتاب دارای داستانی کوتاه و جذاب با تصاویر درشت و رنگی است که این مجموعه را تبدیل به انتخابی مناسب برای بلند خوانی با کودکان می‌کند. کتاب‌های این مجموعه عبارتند از: «گربه‌ای که تقلید می‌کرد»، «شاید چیزی زیبا»، «نینجا خرگوشه»، «روز بد خرس کوچولو»، «اسکار عاشق چه چیزهایی است؟»، «درخت خاطره»، «اسکار و مو» و «می‌خواهی چه کاره شوی برایان؟».

کتاب «شاید چیزی زیبا» داستانی برگرفته از واقعیت است. داستان دختری به نام مایرا که به کمک یک هنرمند و سپس همراهی افراد محله، دیوارهای خاکستری و بی‌روح محله‌شان را تبدیل به آثاری رنگی و هنری می‌کنند.

«نینجا خرگوشه» ماجرای خرگوشی است که دلش می‌خواهد باحال‌ترین نینجا شود. او فکر می‌کند انجام همه کارها ومهارت‌ها به تنهایی او را تبدیل به نینجای باحال می‌کند، اما در آخر می‌فهمد که لازم است دوستان باحالی داشته باشد تا کمکش کنند.

کتاب «روز بد خرس کوچولو»، ماجرای خرس کوچولویی است که یکی از روزها از صبح که بیدار می‌شود، اتفاقاتی برایش میافتد که اصلا آن‌ها را دوست ندارد، اما هر بار پدرش با بغل کردنش و یا زدن یک چسب زخم به او، حالش را خوب می‌کند. در پایان روز، وقتی که به پدر خبر بدی می‌رسد، این بار خرس کوچولو با بغل کردن و چسباندن یک چسب زخم به او، حال پدر را خوب می‌کند.

کتاب «اسکار عاشق چه چیزهایی است؟» در مورد پرنده‌ای به نام اسکار است که عاشق اقیانوس آبی، علف‌های سبز مخملی، بوی بهار، برگ‌های پاییزی و گیلاس‌های قرمز است.

«درخت خاطره» که از آن معرفی جداگانه در کتابک هم وجود دارد، داستان روباهی است که زندگی شاد و طولانی را پشت سر گذاشته است، اما حالا که دیگر خسته شده است، برای آخرین بار به جنگل می‌رود.

«اسکار و مو» باز هم در مورد پرنده‌ای به اسم اسکار و دوست داشتن دوستش مو است.

«می‌خواهی چه کاره شوی برایان؟» داستان پسری به نام برایان است که خواهر و برادرش هرکدام ورزش و کاری را به او پیشنهاد می‌دهند، اما علاقه و توانایی برایان متفاوت است.

«الی پای» از وقتی کودک بود دوست داشت تصویرگر شود. او نقاشی می‌کشید و کاغذها را به هم می‌چسباند تا کتاب داستان‌های کوچک بسازد. اما سال‌ها طول کشید تا تبدیل به یک تصویرگر و نویسنده واقعی شود.

گزیده‌هایی از کتاب

بلا، آنا را خیلی دوست داشت. راستش بلا آن‌قدر آنا را دوست داشت که می‌خواست درست مثل او باشد.

اگر آنا هولاهوپ بازی می‌کرد... بلا هم دلش می‌خواست درست مثل آنا هولاهوپ بازی کند.

برگردان
مهرنوش پارسانژاد
تصویرگر
تصویرگر
Ali Pye, الی پای
سال نشر
1397
نویسنده
Ali Pye, الی پای
نگارنده معرفی کتاب
Submitted by skyfa on