اگر به یک سگ دونات بدهی... (مجموعه کتاب اگر به یک...)

عنوان لاتین
If you give a dog a donut

کتاب «اگر به یک سگ دونات بدهی» از مجموعه کتاب «اگر به یک...»، داستانی طنز و سرخوشانه از سلسله اتفاقاتی است که بعد از دادن یک دونات به یک سگ روی می‌دهد.

در این کتاب همه چیز از دادن یک دونات به یک سگ آغاز می‌شود. این‌که وقتی به او دونات می‌دهی، او آب سیب هم می‌خواهد. آب سیب که تمام می‌شود به حیاط می‌رود تا سیب بچیند و این کار او را یاد بازی بیس‌بال می‌اندازد. بعد وسایل بازی می‌خواهد، از بازی کردن گرمش می‌شود و دنبال آب بازی می‌رود. بعد که خشکش می‌کنی با دستمالش خودش را به شکل دزد دریای در می‌آورد، دنبال گنج می‌گردد،‌ یک بادبادک کهنه پیدا می‌کند، می‌خواهد بادبادک جدیدی بسازد، و وقتی بادبادک روی درخت سیب گیر می‌کند یاد همان آب سیب می‌افتد و دوباره...

 

داستان شیطنت‌آمیز و تصاویر کتاب «اگر به یک سگ دونات بدهی» آن را تبدیل به کتابی جذاب و سرگرم‌کننده برای کودکان کرده است. تصاویر رنگی و با جزییات کتاب که در هر صفحه با یک یا دو جمله کوتاه همراهی می‌شود، کاملا به شکلی است که کودک می‌تواند با نگاه به تصاویر خط سیر داستان را دنبال کند و حتی با نگاه به تصاویر داستان را کامل بازگویی کند.

از مجموعه کتاب «اگر به یک...» با نویسندگی لارا نامراف و تصویرگری «فیلیسیا بوند» تاکنون 9 کتاب با همین عنوان و 5 کتاب دیگر با محوریت شخصیت موش منتشر شده است. از میان این کتاب‌ها اضافه بر کتاب «اگر به یک سگ دونات بدهی» 2 کتاب دیگر «اگر به یک گربه کیک بدهی...» و «اگر به یک موش شیرینی بدهی...» نیز توسط همین ناشر به فارسی منتشر شده‌اند. قالب داستان در این 3 کتاب مانند هم است و هر رخداد رخداد و ماجرای دیگری را به دنبال دارد. کودکان با داستان‌های این مجموعه با روابط علت و معلولی و سلسله مراتب رخدادها با زبانی طنز و لذت‌بخش آشنا می‌شوند.

در کتاب «اگر به یک گربه کیک بدهی...» همه چیز از دادن یک کیک آغاز می‌شود و بعد از آن گربه درخواست شکلات کوچک برای تزیین روی آن می‌کند و بعد از هر درخواست اتفاقی می‌افتد تا نهایتا سر از کنار دریا در می‌آورند و بعد که مجدد به خانه برمی‌گردند، گربه یاد شکلات‌های کوچک روی کیک می‌افتد و دوباره درخواست کیک دارد و...

در کتاب «اگر به یک موش شیرینی بدهی...» موش کوچک داستان بعد از دریافت شیرینی درخواست یک لیوان شیر هم دارد، بعد نی و پس از آن کار به پاک کردن سبیل‌ها و کوتاه‌کردن موها و نظافت خانه و... می‌کشد و در آخر بعد از انجام کارهای مختلف آن‌قدر تشنه می‌شود که یک لیوان شیر نیاز دارد و باز...

«لارا نامرآف» نویسنده‌ای آمریکایی و ساکن لس‌آنجلس است. او یکی از نویسندگانی است که کتاب‌هایش در نیوورک‌تایمز بارها به‌عنوان پرفروش‌ترین‌ها معرفی شده است. مجموعه کتاب «اگر به یک...» معروف‌ترین مجموعه کتاب اوست. او اولین کتاب این مجموعه با عنوان «اگر به یک موش شیرینی بدهی» را در سال 1985 نوشته است. این کتاب که شناخته‌شده‌ترین و پرفروش‌ترین کتاب این مجموعه است، پیش از چاپ 9 بار توسط ناشران مختلف رد شده بود! از دیگر کتاب‌های نامراف 3 کتاب از مجموعه کتاب «آب‌نبات‌ها» نیز به صورت کتاب صوتی به فارسی منتشر شده است.

«فلیسیا باند (فیلیسیا بوند)» تصویرگر کتاب‌های زیادی برای کودکان است. کتاب‌های او نیز بارها در نیویورک تایمز به عنوان پرفروش‌ترین‌ها معرفی شده است.

گزیده‌هایی از کتاب

اگر به یک سگ دونات بدهی،

آب سیب می‌خواهد تا با آن بخورد.

وقتی به او آب سیب بدهی،

همه لیوان را سر ‌می‌کشد.

او دوباره آب سیب می‌خواهد،

 اما آب سیب تمام شده است.

پس می‌خواهد خودش آب سیب درست کند.

او به حیاط می‌‌رود تا سیب بچیند.

برگردان
امیر لعلی
تصویرگر
Felicia Bond, فیلیسیا بوند
سال نشر
1399
نویسنده
Laura Numeroff, لارا نامراف
نگارنده معرفی کتاب
Submitted by skyfa on