پتریک مک دانل

Patrick McDonnell
پتریک مک دانل
مشخصات
نام: 
پتریک
نام خانوادگی: 
مک دانل
نام لاتین: 
Patrick
نام خانوادگی لاتین: 
McDonnell

ترجمه: شیرین سلیمی


پتریک مک دانل[۱] (متولد ۱۷ مارس ۱۹۵۶) یکی از پرفروش‌ترین نویسندگان نیویورک‌تایمز و خالق داستان مصور کمدی «ماتس»[۲] است که در بیش از ۷۰۰ روزنامه در سراسر دنیا چاپ می‌شود. او جوایز متعددی را در عرصه‌ی بین‌المللی دریافت کرده است؛ از جمله جایزه‌ی روبن[۳] انجمن ملی کاریکاتوریست‌ها.

کتاب مصور کمدی ماتس

اولین کتاب مک دانل «هدیه‌ی هیچی»[۴] بود. این داستان در سال ۲۰۱۴، در مرکز کندی[۵] به بازی تبدیل شد؛ همچنین وی در سال ۲۰۱۲، برای کتاب «من ... جین»[۶] جایزه‌ی کلدکات[۷] را دریافت کرد. مک دانل با نویسنده‌ی کتاب «محافظان وجود»[۸]، اکهارت تله،[۹] نیز همکاری داشته است.

این نویسنده عضو هیئت‌مدیره‌ی جامعه‌ی بشر ایالات متحده، صندوق حمایت از حیوانات و موزه‌ی چارلز ام شولز[۱۰] است. شخصیت‌های داستان «ماتس» در فهرست اسباب‌بازی‌های خیریه‌ی «برنامه‌ی اسباب‌بازی برای نوزادان»[۱۱] و انجمن کتابخانه‌ی آمریکا (خواندن!) قرار دارند. این شخصیت‌ها در پلاک‌ خودروی دوستداران حیوانات نیوجرسی و در آگهی‌های خدمات عمومی کارتونی، برای پروژه‌ی پناهگاه حیوانات دیده می‌شوند! همچنین، اثر این نویسنده برای آگهی خدمات عمومی ارکستر سنتی نیویورک به صورت انیمیشن درآمده است. کمپانی فاکس قرن بیستم در نظر دارد فیلم انیمیشنی بلندی از داستان «ماتس» بسازد.

کتاب دیجیتال پتریک مک دانل

کتاب تصویری «یک کتاب خیلی خوب، کثیف شده» از این نویسنده به فارسی ترجمه شده است. در این داستان تصویری، شخصیت داستان، که نامش لویی است، می‌خواهد داستانش را برای ما تعریف کند. اما انگار کسی که مشغول خواندن کتاب است، هم‌زمان دارد خوراکی می‌خورد و با خوراکی‌هایش کتاب را حسابی کثیف کرده است. پَتریک مک‌دانل با این داستان تلاش می‌کند از زبان لویی، شخصیت داستانش، به کودک بگوید: «کثیف کردن کتاب کار درستی نیست؛ اما حتی اگر موقع خوراکی خوردن کتابت را کثیف کردی، باز هم به خواندن ادامه بده و کتاب را هرگز زمین نگذار.»

کتاب تصویری یک کتاب خیلی خوب، کثیف شده

کتاب گربه قرمز کوچولو


[۱] Patrick McDonnell

[۲] MUTTS

[۳]Reuben

[۴] Gift of Nothing

[۵]Kennedy Center

[۶] Me.‎.‎.Jane

[۷]Caldecott

[۸]Guardians of Being

[۹] Eckhart Tolle

[۱۰]Charles M.‎ Schulz

[۱۱]Toys for Tots

راهنما

ديدگاه شما