گرگوار سولوتارف

Grégoire Solotareff
گرگوار سولوتارف
مشخصات
نام: 
گرگوار
نام خانوادگی: 
سولوتارف
نام لاتین: 
Grégoire
نام خانوادگی لاتین: 
Solotareff

گرگوار سولوتارف[۱] در سال ۱۹۳۵ در اسکندریه‌ی مصر متولد شد. پدرش پزشکی لبنانی و مادرش نقاش و تصویرگری روس بود. او دوران کودکی خود را در مصر، سپس لبنان و در نهایت در ایل دو فرانس[۲] گذراند.

سولوتارف ابتدا به طبابت پرداخت. ولی بعد تصمیم گرفت خودش را وقف طراحی و نوشتن، به‌ویژه برای کتابهای کودکان کند. او اولین مجموعه‌اش را در سال ۱۹۸۵ منتشر کرد، زمانی‌که پسرش از او خواست تصاویر داستان‌هایی را که برایش تعریف می‌کرد، به او نشان دهد. از این تاریخ به بعد، او بیش از ۱۵۰ کتاب را برای کودکان در انتشارات اکول دو لوازیر[۳] منتشر کرد؛ کتاب‌هایی که در بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی ترجمه شد‌ه‌اند. بسیاری از داستان‌های سولوتارف را خواهرش، نادیا[۴]، یا مادرش، اولگا لکاو[۵]، تصویرگری کرده‌اند.

در سال ۲۰۰۳، سولوتارف در همکاری نزدیکی با ژان لوک فرومنتال[۶]، فیلم‌نامه‌نویس، از مجموعه‌ی «کتاب لولو»[۷]، انیمیشنی نیمه‌بلند را با عنوان «لولو و گرگ‌های دیگر»[۸] اقتباس کرد که از چندین فیلم کوتاه تشکیل شده بود. سرژ الیسالد[۹] این انیمیشن را کارگردانی کرد.

کتاب لولو نوشته سولوتارف


بیشتر بخوانید: فعالیت پیشنهادی برای کتاب لولو


در سال ۲۰۰۶، سولوتارف اولین انیمیشن بلند خود را با عنوان «انیمیشن یو»[۱۰] نوشت که با کارگردانی مشترک سرژ الیسالد اجرایی شد. این فیلم به صورت کتابی در انتشارات اکول دو لوازیر منتشر شده است.

انیمیشن یو (U)

همچنین، در سال ۲۰۰۳، دومین فیلم بلند او با عنوان «لولو، راز باورنکردنی»[۱۱]، با نویسندگی مشترک با ژان لوک فرومنتال و کارگردانی مشترک با اریک اوموند[۱۲] اکران شد. این فیلم جایزه‌ی سزار سال ۲۰۱۴ را به عنوان بهترین فیلم انیمیشن دریافت کرد و از آن کتابی اقتباسی در ژانر کمیک استریپ در انتشارات رو دو سِور[۱۳] منتشر شد.

سولوتارف همزمان با فعالیتش در مقام نویسنده-تصویرگرِ کتاب‌های کودکان، به‌صورت جدی به عکاسی نیز می‌پردازد. در کتاب «رنگ‌ها»[۱۴] از مجموعه‌ی «لولو و دوستان»[۱۵] تعدادی از عکس‌های او جمع‌آوری شده است.

علاوه بر این، او مدل‌سازی‌هایی از سفال یا رزین نیز انجام می‌دهد.


خرید آثار گرگوار سولوتارف از سایت هدهد


در سال ۲۰۱۲، نمایشگاهی از آثار سولوتارف در موزه‌ی هنر مدرن گونما[۱۶] در ژاپن برگزار شد.

سولوتارف با همان اشتیاق به کشف هنرهای تجسمی، نمایشنامهی موزیکال «ایزابل و دیو»[۱۷] را نوشت که موسیقی آن را سانسورینو[۱۸] تنظیم کرده است. این نمایشنامه را ورونیک بلگارد[۱۹] کارگردانی کرده است که در دسامبر ۲۰۱۲ در خانه‌ی فرهنگ گرونوبل[۲۰] اجرا شد. طراحی دکورهای این نمایش را هم سولوتارف انجام داده بود.

گرگوآر سولوتارف نویسنده و تصویرگر روس

در سال ۲۰۱۴، زمانی‌که هیچ نمایشگاهی از آثار هنری سولوتارف برگزار نمی‌شد، او در انتشارات اکول دو لوازیر مشغول نوشتن مجموعه کتاب‌های «لولو و دوستان» برای کودکان نوپا بود.

او اکنون در پاریس زندگی و کار می‌کند.

بیشتر بخوانید:

 


[۱]. Grégoire Solotareff

[۲]:Île-de-France .‎  ناحیه‌ای در شمال فرانسه که شامل ۸ شهرستان، از جمله پاریس، است.

[۳]. l’école des loisirs

[۴]. Nadja

[۵]. Olga Lecaye

[۶]. Jean-Luc Fromental

[۷]. Loulou

[۸]. Loulou et autres loups

[۹]. Serge Elissalde

[۱۰]. U

[۱۱]. Loulou, l’incroyable secret

[۱۲]. Eric Omond

[۱۳]. Rue de Sèvres

[۱۴]. Couleurs

[۱۵]. Loulou et compagnie

[۱۶]. Musée de l’art moderne de Gunma

[۱۷]. Isabelle et la bête

[۱۸]. Sanseverino

[۱۹]. Véronique Bellegarde

[۲۰]. la MC2 de Grenoble

راهنما

ديدگاه شما