یوزف ویلکن

Józef Wilkoń
یوزف ویلکن
مشخصات
نام: 
یوزف
نام خانوادگی: 
ویلکن
نام لاتین: 
Józef
نام خانوادگی لاتین: 
Wilkoń

مترجم: شیرین سلیمی


یوزف ویلکن متولد سال ۱۹۳۰ است. او در سال‌های ۱۹۴۷ تا ۱۹۴۹ در دبیرستان هنرهای زیبای کراکوف[۱] تحصیل کرد. او فارغ‌التحصیل این رشته از دانشکده‌ی نقاشی در سال ۱۹۵۵ است و بیش از آن نیز در سال ۱۹۵۴ در رشته‌ی تاریخ هنر از دانشگاه جگیلونیان[۲] فارغ‌التحصیل شده بود.

ویلکن در هلند، حدود ۲۰۰ کتاب برای کودکان و بزرگسالان تصویرگری کرده و کتاب‌های زیادی هم از او در کشورهای دیگر چاپ شده است. او طراحی صحنه (۱۹۷۸ تئاتری در تورن[۳]) انجام می‌دهد و پرده‌ی دیوارکوب (در کراکوف) نیز تهیه می‌کند. یوزف ویلکن عضو مؤسسه‌ی بین‌المللی خیریه «هنرمندان لهستانی، کودکان، هنرمندان»[۴] است که درآمدش صرف ساخت مرکز دوستی کودکان در سوئیدنیتزا[۵] می‌شود.

کتاب گرگ نیکوکار یوزف ویلکن

معرفی کتاب گرگ نیکوکار

در سال ۲۰۰۰، یاکوب نواک[۶] مستندی با نام یوزف ویلکن را به زندگی او اختصاص داد. در سال ۲۰۰۷، گرازینا باناسکویچ[۷] مستند دیگری با نام «هنر یوزف ویلکن»[۸] ساخت. در دسامبر ۲۰۰۹، بنیادی[۹] با این نام تأسیس شد.

طبیعت و بالاتر از همه حیوانات الهام‌بخش آثار ویلکن هستند که از دهه‌ی ۱۹۸۰ قهرمانان اصلی داستان‌هایش بوده‌اند. این تصویرگر شهرتی بین‌المللی به دست آورده و بارها در لهستان و خارج از این کشور جوایزی دریافت کرده است. یوزف ویلکن «تصاویر فضایی» یعنی پارک‌های ملی از جنس کنده‌های چوبی و ورق فلزی نیز خلق می‌کند. 

هنر یوزف ویلکن

 


[۱] Krakow

[۲] Jagiellonian University

[۳] Toruń

[۴] Polish Artists - Children - Artists

[۵] Świdnica

[۶] Jakub Nowak

[۷] Grażyna Banaszkiewicz

[۸] Ark of Józef Wilkoń

[۹] Arka

راهنما

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.