میس فون هات

Mies van Hout
میس فون هات
مشخصات
نام: 
میس
نام خانوادگی: 
فون‌هات
نام لاتین: 
Mies
نام خانوادگی لاتین: 
van Hout

مترجم: شیرین سلیمی


میس فون‌هات[۱]، متولد ۱۹۶۲، در آموزشگاه هنر خرونینگن[۲] طراحی گرافیک خواند. او از سال ۱۹۸۹ تصویرگر و طراحی مستقل است. تصاویرش بانشاط و جالب هستند و ماهرانه و متمایز کشیده شده‌اند. آثار او در بیش از بیست کشور به چاپ رسیده است.

میس فون‌هات می‌گوید[۳]: «پدرم همیشه برای ما قصه می‌گفت و ما دورش می‌نشستیم. من هم خواندن را دوست داشتم، اما بیشتر اوقات مشغول نقاشی کشیدن بودم. زمانی‌که بسیار جوان بودم می‌دانستم که می‌خواهم نقاش شوم و نمی‌دانستم غیر از این چه کاری باید انجام دهم.»

کتاب این بابای منه از میس فوت هات

معرفی کتاب‌های میس فون‌هات

او تاکنون بیش از صد کتاب کودک را تصویرگری کرده است. در دو مناسبت، جایزه‌ی کتاب‌فروشی‌های کودکان هلند[۴] را از آن خود کرد و هیئت داورانِ قلم‌موی طلایی[۵] به او پرچم و نشان اهدا کردند. او همچنین نامزد جایزه‌ی ادبیات نسل جوان آلمان[۶] شد.

میس فون‌هات، نویسنده و تصویرگر پرفروش،[۷] تصاویری روشن به رنگ جواهر و در محیطی طبیعی خلق می‌کند. او در پی جست‌وجوی اشتیاقی است که برای شبیه شدن به فرد دیگری حس می‌کنیم. کدام کودک آرزو ندارد که بال‌هایی مانند پروانه داشته باشد؟ هرچند پروانه‌‌ای پُرزرق‌و‌برق هم در خلوت آرزوی حشره‌ی چوب‌کبریت‌مانند[۸] را دارد و حشره‌ی چوب‌کبریت‌مانند هم می‌خواهد مانند آبچرخه (نوعی سوسک)[۹] شنا کند. داستان لطیف اما تأثیر‌گذار «اگر می‌شد»[۱۰] با موضوع یادگیری هیجانی به کودکان کمک می‌کند خودشان نتیجه‌گیری کنند و تأیید می‌کند که مقایسه‌ی خودمان با دیگران کار رایجی است؛ در عین حال، بهترین کار این است که آنچه را خودمان می‌توانیم انجام بدهیم به خاطر داشته باشیم و برایش ارزش قائل شویم.

کتاب از یک تا ده میس فون هات

خرید کتاب‌های میس فون‌هات


[۱] Mies van Hout

[۲] Groningen

[۴] Dutch Children’s Bookshops Prize

[۵] Golden Paintbrush Jury

[۶] Deutscher Jugendliteraturpreis

[۸] stick insect

[۹] whirligig beetle

[۱۰] If Only

راهنما

ديدگاه شما