"جزیره کتاب ها" در برلین

"جزیره کتاب ها" در برلین

طرح "جزیزه کتاب ها" در برلین" به سال ۲۰۰۹ از سوی آژانس فرهنگ کودکان در برلین آغاز شد. هدف این پروژه شناساندن ادبیات کودکان و نوجوانان آلمان و همچنین گسترش همکاری بین دبستان ها و نقش آفرینان در دنیای کتاب است. 

امسال این طرح برای دومین بار در برلین و با شعار "کودکان کتاب را کشف می کنند" از ۱۸ می (۲۸ اردیبهشت) تا ۲۶ ژوئن (۷ تیر) برگزار می شود. در قالب این برنامه های شش هفته ای، کودکان با شیوه ای بسیار ساده با  تولید، توزیع و کاربرد کتاب به طور کامل آشنا می شوند.

در این برنامه، دانش آموزان، کار هنرمندان تصويرگر كتاب كودك را تماشا می کنند و تصويرگران برای آن ها توضیح می دهند که چگونه ایده ها و طرح ها رنگ می گیرند و سرانجام تصویر می شوند. آن ها با نویسندگان به گفتگو می نشینند و می آموزند که چگونه افکار در واژه ها بیان می شوند و چگونه یک داستان از واژه ها به وجود می آید. مترجمان، هنر ترجمه را به کودکان می آموزند و گویندگان کتاب های گویا به کودکان نشان می دهند که چگونه یک کتاب خواندنی به یک کتاب شنیدنی تبدیل می شود.

بنگاه ناشران، کتابفروشی ها و کتابخانه ها درهای خود را به روی کودکان می گشایند و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار دانش آموزان قرار می دهند و توضیح می دهند چه نقشی در تولید و توزیع کتاب به عهده دارند.

البته این شش هفته زمانی است برای دانش آموزان تا به خواندن نیز بپردازند، کتاب های بسیاری در این دوران خوانده می شوند. 

امسال طرح "جزیزه کتاب ها در برلین" با راهنمایی پروفسور دکتر کلاوس دودرر Klaus Doderer، برگزار می شود. او بنیان گذار و مدیر موسسه "پژوهش در کتاب کودکان و نوجوانان" در دانشگاه یوهان ولفگانگ گوته در فرانکفورت است.

سال گذشته بیش از ۶۰۰ دانش آموز از ۲۹ کلاس در این طرح شرکت کردند و آموختند که چگونه یک کتاب متولد می شود. در برنامه های سال پیش این طرح، ۱۶ نویسنده، و تصویرگر، ۳ ناشر، ۵ کتابفروش و ۵ کتابخانه شرکت کردند.

 

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۸۹-۰۳-۲۳ ۱۱:۴۸
برگردان:
ترانه وکیلی
رویداد - فراخوان - تقویم - طرح:
متن سفارشی:

ديدگاه شما