بیبلیومدیای سوئیس

بیبلیومدیای سوئیس

بیبلیومدیای سوئیس (BMS)  یک بنیاد دولتی است که در ۶ می سال ۱۹۲۰  تاسیس شد و مقر آن در شهر برن (Bern) است.

این بنیاد، توسعه کتابخانه ها در سوئیس را، به ویژه در مناطقی که کتابخانه به اندازه کافی در دسترس نیست، ترویج می کند. بنیاد با ارائه انواع کتاب و دیگر رسانه ها تبادل فرهنگی را  در سراسر سوئیس آسان می کند و  مرزهای زبانی را در هم می شکند و همکاری بین کتابخانه ها را تقویت می کند. همچنین در ترویج خواندن و دسترسی آزاد به اطلاعات نیز فعال است.
بیبلیومدیا سوئیس به مانند یک کتابخانه مادر و یک مرکز اطلاعات برای کتابخانه ها در سوئیس است.
بیبلیومدیا، کتابخانه های سوئیس را به سه گروه زبانی تقسیم می کند و برای هر بخش یک مرکز دارد "سوئیس رتو رومانش" (Rätoromanisch) و  آلمانی زبان، سوئیس فرانسوی زبان و سوئیس ایتالیایی زبان، و در هر منطقه دارای یک کتابخانه است. این کتابخانه های مرکزی در شهرهای لوزان Lausanne، سولوترن Solothurn و بیاسکا  Biasca قرار دارند و مجموعه ای بسیار پربار از کتاب های جدید برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان را که به زبان های ملی و دیگر زبان های خارجی است، در اختیار کتابخانه های عمومی و مراکز آموزشی می گذارند.

بیبلیومدیای سوئیس

بیبلیومدیای سوئیس از کتابخانه های عمومی و آموزشی و همچنین از مربیان در انجام کارشان حمایت می کند.
فعالیت اصلی این بنیاد به امانت دادن کتاب به مراکز آموزشی و کتابخانه های عمومی است:

 • کتاب به مراکز آموزشی به امانت می دهد که دو نوع است:  برای خواندن جمعی در کلاس و یا داشتن یک کتابخانه در کلاس برای خواندن فردی. برای خواندن جمعی در کلاس درس، از یک کتاب، چندین نسخه (برای هر دانش آموز، یک کتاب) به مدت هشت هفته به امانت می دهد. برای مطالعه فردی و تشکیل یک کتابخانه در کلاس درس، مجموعه ای متشکل از چهل کتاب داستانی، مصور، علمی ... و غیره به امانت می دهد. این مجموعه را کتابدار مرکز و یا آموزگار همراه با دانش آموزان، با مراجعه به یکی از کتابخانه های بنیاد انتخاب می کنند.
 • به کتابخانه ها کتاب به امانت می دهد. کتابخانه های کوچک و بزرگ عمومی در سراسر کشور برای کامل کردن و یا  به روز کردن مجموعه های خود و ارائه کتاب های جدید به مراجعه کنندگان از کتابخانه های این بنیاد کتاب به امانت می گیرند. کتابخانه های این بنیاد بیش از ۴۰۰۰ کتاب و دیگر رسانه ها را  به مدت کمتر از سه سال به کتابخانه های عمومی در سراسر سوئیس به امانت می دهند. این کتاب و رسانه ها را کتابخانه بنیاد و یا  کتابخانه های درخواست کننده انتخاب می کنند.
   

بیبلیومدیای سوئیس

این سه کتابخانه روی هم دارای بیش از ۵۰۰ هزار جلد کتاب هستند و در سال ۲۰۰۵ میلادی نزدیک به یک میلیون کتاب به ۱۷۰۰ مرکز به امانت داده اند.
بیبایومدیای سوئیس افزون بر به امانت دادن کتاب و رسانه ها، برای توسعه کتابخانه ها و ترویج و تشویق به خواندن در سطح ملی نیز فعالیت می کند:

 • به تاسیس کتابخانه عمومی در مناطق دور افتاده و کم جمعیت کمک می کند.
 • به عنوان یک مرکز مشاوره ای، کتابخانه ها را راهنمائی می کند.
 • کتابخانه های این بنیاد، مراکزی برای گردهمایی و آموزش کتابداران و مربیان هستند.
 • به تنهایی و یا با همکاری موسسه های دیگر به اجرای طرح های ویژه ای برای تشویق و ترویج خواندن و حمایت از کتابخانه ها می پردازد.
 • با برگزاری نمایشگاه ها و سمینارها، خواندن را ترویج و تشویق می کند.
 • همچنین این وظیفه را عهده دار شده که برنامه های ویژه ای در راستای خواندن و فعال ساختن کتابخانه ها ارائه و استفاده از آن ها را ترویج کند.
 • دسترسی به اطلاعات را آسان می سازد، در این راستا فراهم کردن امکان دسترسی به اینترنت در کتابخانه ها و آموزش کتابدارها برای استفاده از اینترنت را به عهده می گیرد.
   

بیبلیومدیای سوئیس

کتابخانه های این بنیاد فقط برای ارائه خدمات و پشتیبانی به کتابخانه ها و مراکز آموزشی در نظر گرفته شده و استفاده عمومی ندارد. فعالیت ها و برنامه های این بنیاد در پژوهنامه ای که دو بار در  سال منتشر می شود، به چاپ می رسد. کنفدراسیون سوئیس، نیروهای ایالتی و بخش ها از این بنیاد پشتیبانی مالی می کنند.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۸۹-۰۵-۲۳ ۱۹:۲۵
برگردان:
ترانه وکیلی
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.