نمایشگاه کتاب کودک بولونیا

نمایشگاه کتاب کودک بولونیا
برگردان: 
سفائه محقق نیشابوری

نمایشگاه کتاب کودک بولونیا در بهار هر سال در شهر بولونیای ایتالیا در فضایی به مساحت بیست هزار متر مربع برگزار می‌شود.

این نمایشگاه که از سال ۱۹۶۲ برگزار می‌شود، بزرگ‌ترین رویداد جهان در زمینه کتاب و محصولات چند رسانه‌ای کودکان به شمار می‌آید. نمایشگاه کتاب کودک بولونیا فروش مستقیم کتاب نداشته و برنامه‌هایی چون نشست‌های کتابخوانی برای کودکان هم در آن برگزار نمی‌شود. مخاطبان و بازدیدکنندگان این نمایشگاه، نویسندگان و تصویرگران کتاب کودک، ناشران و نمایندگان آن‌ها، تهیه کنندگان فیلم و برنامه‌های تلویزیونی، کتابداران، فروشندگان و توزیع کنندگان کتاب هستند. البته آموزگاران مدارس و سازمان‌های بین المللی هم می‌توانند به عنوان بازدیدکننده در این نمایشگاه شرکت کنند. اهداف برگزارکنندگان نمایشگاه بولونیا معرفی بهترین کتاب‌ها و آثار چندرسانه‌ای برای کودکان، ایجاد فرصت‌های همکاری بین ناشران، بحث و تبادل نظر درباره بخش‌های مورد توجه مخاطبان و البته ایجاد محیطی مناسب برای خرید و فروش حقوق آثار است.

نمایشگاه کتاب کودک بولونیا پ

تصویری از نمایشگاه بین‌المللی بولونیا

مسئولان نمایشگاه هرساله به ناشران و بازدیدکنندگان پیشنهاد می‌کنند تا آثار خود را برای به دست آوردن موقعیت‌های بهتر همکاری با سایر ناشران و مهارت اندوزی در زمینه‌های مختلف حقوق چاپ و نشر و مراکز مختلفی که در نمایشگاه ایجاد شده، شرکت دهند. از جمله این مراکز، «مرکز نمایندگان ناشران» است که در آن شرکت کنندگان به تبادل حق ترجمه و چاپ نشر آنان می‌پردازند. این مرکز به هر ناشر دفتری اختصاص داده و امکاناتی چون کامپیوتر، اینترنت، خط تلفن و دستگاه کپی ـ را فراهم می‌کند. این مرکز امکان تنظیم ابزارهای کاری ناشران را نیز فراهم می‌کند تا مشکلی در این زمینه ایجاد نشود.

"مرکز حقوق فیلم" نیز بخشی از نمایشگاه کتاب کودک بولونیا است. این مرکز یکی از مهم‌ترین مکان‌های ملاقات دنیای کتاب و دنیای فیلم و سریال بوده و هر ساله تعداد زیادی از فیلمسازان در جستجوی کتاب‌هایی مناسب برای اقتباس به این مکان سر می‌زنند.

تولید یک کتاب کاری پر زحمت است که بسیاری از مواقع به جز وجود نویسنده، ناشر و ویراستار به یک مترجم خوب نیز نیاز دارد. به همین دلیل هم نمایشگاه کتاب بولونیا مرکزی با نام «مرکز مترجمان» تأسیس کرده، که در آن فرصت آشنایی ناشران با مترجمان کتاب کودک از سراسر جهان فراهم آمده است. مترجمان باحضور در این مرکز می‌توانند علاوه بر تبادل اطلاعات و تجربه‌ها با یکدیگر و استفاده از فرصت‌های کاری پیش آمده، در نشست‌ها و کارگاه‌های آموزشی شرکت کنند.

نمایشگاه کتاب کودک بولونیا

کودکان درحال تورق کتاب‌ها در نمایشگاه بین‌المللی بولونیا

«نمایشگاه تصویرگران» نیز بزرگ‌ترین و معتبرترین نمایشگاه تصویرگری کتاب کودک است که هر ساله در بولونیا برپا شده و جدیدترین سبک و روش‌های تصویرگری را در معرض دید علاقمندان قرار می‌دهد. آثاری که برای نمایش انتخاب می‌شوند پیشتر توسط هیأتی از ناشران، هنرمندان و رؤسای موزه‌ها ارزیابی و انتخاب شده‌اند. این نمایشگاه هر سال یک مهمان افتخاری دارد که مجموعه‌ای از بهترین آثار تصویرگری هنرمندان خود را به نمایش می‌گذارد.

نمایشگاه کتاب کودک بولونیا

تصویری از نمایشگاه بین‌المللی بولونیا

اما نمایشگاه کتاب کودک بولونیا به خاطر تأکید بر تصویرگری کتاب کودک شهرت دارد. جایزهٔ بین المللی راگازی در چهار بخش داستان، غیر داستان، افق‌های نو (برای کشورهای غیر غربی) و و اپرا پریما (برای نخستین آثار) با هدف تشویق ناشران جهان به تولید کتاب‌های با کیفیت بالا، به پدیدآورندگان کتاب‌های کودک اهدا می‌شود. در سال ۲۰۰۹ جایزهٔ دیگری به نام جایزهٔ بین المللی تصویرگری نمایشگاه کتاب بولونیا و بنیاد SM راه اندازی شده است که هدف از اهدای این جایزه پشتیبانی از آثار تصویرگران جوانی است که آثارشان دارای ویژگی‌های درخور تقدیر باشد. این جایزه ۳۰ هزار دلاری به یکی از شرکت کنندگان در «نمایشگاه تصویرگران» می‌رسد. همچنین از فرد برگزیده دعوت می‌شود تا یکی از آثار منتشر شده توسط Grupo SM را تصویرگری کند؛ این اثر در نمایشگاه سال آینده عرضه می‌شود. از دیگر رخدادهای مهم در این نمایشگاه اعلام برندگان جایزه‌ی هانس کریستین اندرسن و جایزه‌ی یادبود آسترید لیندگرن است.

درکتابک بخوانید:
گزارش تصویری از نمایشگاه بین المللی بولونیا

راهنما

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.