نمایشگاه کتاب کودک بولونیا

نمایشگاه کتاب کودک بولونیا
برگردان: 
سفائه محقق نیشابوری

نمایشگاه کتاب کودک بولونیا در بهار هر سال در شهر بولونیای ایتالیا در فضایی به مساحت بیست هزار متر مربع برگزار می شود.

این نمایشگاه که از سال ١٩٦٢ برگزار می شود، بزرگترین رویداد جهان در زمینه کتاب و محصولات چند رسانه ای کودکان به شمار می آید. نمایشگاه کتاب کودک بولونیا فروش مستقیم کتاب نداشته و برنامه هایی چون نشست های کتابخوانی برای کودکان هم در آن برگزار نمی شود. مخاطبان و بازدیدکنندگان این نمایشگاه، نویسندگان و تصویرگران کتاب کودک، ناشران و نمایندگان آن ها، تهیه کنندگان فیلم و برنامه های تلویزیونی، کتابداران، فروشندگان و توزیع کنندگان کتاب هستند. البته آموزگاران مدارس و سازمان های بین المللی هم می توانند به عنوان بازدیدکننده در این نمایشگاه شرکت کنند. اهداف برگزارکنندگان نمایشگاه بولونیا معرفی بهترین کتاب ها و آثار چندرسانه ای برای کودکان، ایجاد فرصت های همکاری بین ناشران، بحث و تبادل نظر درباره بخش های مورد توجه مخاطبان و البته ایجاد محیطی مناسب برای خرید و فروش حقوق آثار است.

مسئولان نمایشگاه هرساله به ناشران و بازدیدکنندگان پیشنهاد می کنند تا آثار خود را برای به دست آوردن موقعیت های بهتر همکاری با سایر ناشران و مهارت اندوزی در زمینه های مختلف حقوق چاپ و نشر و مراکز مختلفی که در نمایشگاه ایجاد شده، شرکت دهند. از جمله این مراکز، «مرکز نمایندگان ناشران» است که در آن شرکت کنندگان به تبادل حق ترجمه و چاپ نشر آنان می پردازند. این مرکز به هر ناشر دفتری اختصاص داده و امکاناتی چون کامپیوتر، اینترنت، خط تلفن و دستگاه کپی ـ را فراهم میکند. این مرکز امکان تنظیم ابزارهای کاری ناشران را نیز فراهم می کند تا مشکلی در این زمینه ایجاد نشود.

"مرکز حقوق فیلم" نیز بخشی از نمایشگاه کتاب کودک بولونیا است. این مرکز یکی از مهم ترین مکان های ملاقات دنیای کتاب و دنیای فیلم و سریال بوده و هر ساله تعداد زیادی از فیلمسازان در جستجوی کتاب هایی مناسب برای اقتباس به این مکان سر می زنند.

تولید یک کتاب کاری پر زحمت است که بسیاری از مواقع به جز وجود نویسنده، ناشر و ویراستار به یک مترجم خوب نیز نیاز دارد. به همین دلیل هم نمایشگاه کتاب بولونیا مرکزی با نام «مرکز مترجمان» تأسیس کرده، که در آن فرصت آشنایی ناشران با مترجمان کتاب کودک از سراسر جهان فراهم آمده است. مترجمان باحضور در این مرکز می توانند علاوه بر تبادل اطلاعات و تجربه ها با یکدیگر و استفاده از فرصت های کاری پیش آمده، در نشست ها و کارگاه های آموزشی شرکت کنند.

«نمایشگاه تصویرگران» نیز بزرگترین و معتبرترین نمایشگاه تصویرگری کتاب کودک است که هر ساله در بولونیا برپا شده و جدیدترین سبک و روش های تصویرگری را در معرض دید علاقمندان قرار می دهد. آثاری که برای نمایش انتخاب می شوند پیشتر توسط هیأتی از ناشران، هنرمندان و رؤسای موزه ها ارزیابی و انتخاب شده اند. این نمایشگاه هر سال یک مهمان افتخاری دارد که مجموعه ای از بهترین آثار تصویرگری هنرمندان خود را به نمایش می گذارد.

اما نمایشگاه کتاب کودک بولونیا به خاطر تأکید بر تصویرگری کتاب کودک شهرت دارد. جایزه ی بین المللی راگازی در چهار بخش داستان، غیر داستان، افق‌های نو (برای کشورهای غیر غربی) و و اپرا پریما (برای نخستین آثار) با هدف تشویق ناشران جهان به تولید کتاب های با کیفیت بالا، به پدیدآورندگان کتاب های کودک اهدا می شود. در سال ۲۰۰۹ جایزه ی دیگری به نام جایزه ی بین المللی تصویرگری نمایشگاه کتاب بولونیا و بنیاد SM راه اندازی شده است که هدف از اهدای این جایزه پشتیبانی از آثار تصویرگران جوانی است که آثارشان دارای ویژگی های درخور تقدیر باشد. این جایزه ۳۰ هزار دلاری به یکی از شرکت کنندگان در «نمایشگاه تصویرگران» می رسد. همچنین از فرد برگزیده دعوت می شود تا یکی از آثار منتشر شده توسط Grupo SM را تصویرگری کند؛ این اثر در نمایشگاه سال آینده عرضه می شود. از دیگر رخدادهای مهم در این نمایشگاه اعلام برندگان جایزه ی هانس کریستین اندرسن و جایزه ی یادبود آسترید لیندگرن است.

 

 

راهنما

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.