هدیه کتابخانه عمومی شهر به دختران و پسران کلاس اولی

هدیه کتابخانه عمومی شهر به دختران و پسران کلاس اولی

 امسال هم مثل سال های پیش،  بیش از چهار هزار دانش آموز کلاس اول دبستان در شهر هانور آلمان Hannover  می توانند یک کتاب به عنوان هدیه دریافت کنند.

 در نخستین هفته های آغاز سال تحصیلی جدید، کارکنان کتابخانه عمومی شهر هانور به دیدار  دانش آموزان کلاس اول دبستان می روند و کتابی برای هریک از آن ها به ارمغان می برند. 

امسال کتاب "سه ماجرا با گوستاو میرکت*" به کودکان اهدا می شود. این کتاب اثر نویسنده و تصویرگر آلمانی ادبیات کودک، اینگو زیگنر Ingo Siegner است، که ویژه کتابخانه عمومی هانور منتشر شده است. در این کتاب کودکان با ماجراهای گوستاو در باغ وحش، در شهرداری  و در ایستگاه راه آهن و ورزشگاه  هانور آشنا می شوند، و همراه با وی لذت خواندن را نیز تجربه می کنند.

در نخستین صفحه این کتاب، از پدر و مادرها دعوت می شود در اولین فرصت از کتابخانه عمومی  شهر بازدید کنند. همچنین در پشت جلد کتاب می توان آدرس تمام کتابخانه های شهر هانور را با آدرس و شماره تلفن آن ها یافت. 

در این بازدید، دانش آموزان افزون بر کتاب، یک تقویم نیز برای آویختن در کلاس دریافت می کنند. در این تقویم تصویر هایی از کتاب اهدا شده طراحی شده است. در کنار این ها هر کودک دعوتنامه ای برای بازدید از کتابخانه هم دریافت می کند.

اگر بازدید از کلاس، برای نخستین بار انجام شود، به آموزگار کلاس نیز کتابی برای خواندن در کلاس درس اهدا می شود.  آموزگار، مواد آموزشی لازم برای کار با این کتاب را می تواند به رایگان از کتابخانه به امانت بگیرد.

این طرح امسال برای سومین بار از طرف کتابخانه عمومی هانور برای تشویق کودکان دبستانی به خواندن انجام می شود.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۰-۰۷-۰۹ ۱۴:۲۶
رویداد - فراخوان - تقویم - طرح:
برگردان:
گروه مترجمان کتابک- ترانه وکیلی
متن سفارشی:

دیدگاه ها

با سلام، مطلب شما بسیار جالب بود، متشکرم و بایستی اضافه کنم که یکی از اهداف این برنامه دعوت نمودن از کودکان و معلمین آنها به کتابخانه است و معمولا به دادن هدیه ختم نمی شود بلکه پشت سر آن ,کتابداران با معلمان در مورد زمان آمدن آنها به کتابخانه قرار تعیین می کنند. در رابطه با نویسنده این کتاب بایستی گفت که ایشان اهل شهر هانوفر هستند و معمولا داستانهایشان در مورد شهر هانوفر است و بسیار بسیار شهرت داشته و دربرنامه های کتابخوانی در مدارس و کتابخانه ها از ایشان دعوت می شود. بعضی از عناوین کتابهای ایشان نیز در کتابخانه های هانوفر به صورت (تصویرخوانی کتب مصور) اجرا می شود. معمولا کتابداران قبل از دادن هدایا در مورد کتابخانه های عمومی شهر و امکانات آنها برای کودکان صحبت کرده و سپس در صورت وجود امکانات (تصویر خوانی کتب مصور) و یا در صورت نبود این امکان ، کتابی را به شکل تاتر گونه معرفی می کنند که بسیار جذاب است و کودکان بسیار از آن استقبال می کنند. انجام این برنامه برای هر کلاس یک ساعت درسی طول می کشد و اگر من نیز به همراه همکارانم به مدرسه بروم در ابتدا به زبانهای مختلف به کودکان سلام می گویم که این جزوی از کار (کار چند فرهنگی در کتابداری Interkulturelle Bibliotheksarbeit ) می باشد. جالب اینجاست که کودکان به همان زبانی که به آنها سلام گفته ام، پاسخ می دهند. این برنامه به طور کل همه گیر است و در سر تاسر کشور آلمان با کمی تفاوت اجرا می شود.


ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.