موسسه سوییسی رسانه های کودکان و نوجوانان (SIKJM)

موسسه سوییسی رسانه های کودکان و نوجوانان (SIKJM)

تحقیق و مستند سازی در زمینه رسانه های مربوط به کودکان و نوجوانان و همچنین ترویج کتاب خواندن مهم ترین فعالیت موسسه سوییسی رسانه های کودکان و نوجوانان (SIKJM) است.

این موسسه در ژانویه سال ۲۰۰۲ و با ترکیب دو موسسه و موسسه Schweizerischer Bund für Jugendliteratur  تاسیس شد.

بنیاد جانا اسپری مسئول موسسه سوییسی رسانه های کودکان و نوجوانان می باشد که آرشیو جانا اسپری به آن ملحق شده است. اگرچه مرکز اصلی این موسسه در شهر زوریخ بوده اما این موسسه دارای نمایندگی های متعددی در مناطق فرانسوی و ایتالیایی زبان کشور سویس می‌باشد. این موسسه از سوی اداره فرهنگی فدرال سوییس و بخش آموزشی و تحقیقاتی امور خارجه حمایت مالی می‌شود.

موسسه سویسی رسانه های کودکان و نوجوانان دارای کتابخانه ایی با ۴۵۰۰ جلد کتاب  است و مجموعه بین المللی کتاب کودکان از  الیزابت والدمن و بتینا هورلیمان را در بر می گیرد. این موسسه تنها مرکز در کشور سویس است که به گردآوری اطلاعات درباره ادبیات کودکان می پردازد. اگرچه تمرکز این موسسه بر ادبیات کودکان سوییس است، اما این موسسه به گردآوری ادبیات کودک از کشورهای همسایه همچون آلمان و اتریش و آثار نویسندگان بین المللی نیز پرداخته و آن دسته از کتاب هایی را که نامزد دریافت جایزه هانس کریستین اندرسن هستند را معرفی می کند. 

پروژه هایی که در موسسه رسانه های کودکان و نوجوانان انجام می‌شوند با تمرکز بر روی تحقیقات تاریخی شامل زندگی و فعالیت‌های جانان اسپری و موضوعات دیگری همچون رسانه‌های جدید، ادبیات فانتزی و مراحل اولیه ایی است که کودکان برای شروع کتاب خواندن طی می‌کنند. نتایج حاصل از این پروژه ها و کنفرانس‌ها به صورت گزارش چاپ و منتشر می‌شوند. 

همچنین، موسسه رسانه‌های کودکان و نوجوانان پروژه هایی را در رابطه با ترویج کتاب خواندن مطرح نموده و آن ها رادر کشور سوییس  و با حمایت سازمان های استانی و منطقه‌ایی اجرا می‌کند. در حال حاضر، موضوع مورد پژوهش، ترویج کتاب خواندن در بین  کودکان پیش دستانی است.

موسسه رسانه های کودکان و نوجوانان طیف وسیعی از خدمات را که شامل معرفی و پیشنهاد رسانه ها و کتاب ها، واحدهای آموزشی برای دانشجویان و معلمان و همچنین کنفرانس‌ها است، را ارائه می‌کند.  نشریات تخصصی در آلمان، فرانسه و در ایتالیا گزارش های موضوعی، مصاحبه ها و مقالات مربوط به دستاوردهای اخیر را در زمینه ادبیات کودک و نوجوان ارائه می‌کنند.

 این موسسه متخصصانی را برای  داوری در رویدادهای مهمی  مانند دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا  و جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن به این نشریات معرفی می کند. موسسه رسانه های کودکان و نوجوانان همچنین به برنامه ریزی برای برگزاری  نمایشگاه هایی درباره شخصیت های برجسته ادبیات کودک و نوجوان و سایر موضوعات تاریخی، معاصر و هنری می‌پردازد.

این موسسه با سازمان های استانی و منطقه ایی کشور سوییس همکاری نموده و در ارتباط با مراکزی مانند دانشگاه زوریخ، بخش سوییسی دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان و دیگر موسسه های مشابه در کشورهای اروپایی است.  

راهنما
برگردان: 
تارا رضا پور

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.