عروسک مشهور، کودکان را با کتابخانه آشنا می کند

عروسک مشهور، کودکان را با کتابخانه آشنا می کند

"کاسپرKasper " یکی از طرح های پیشنهادی موسسه تحقیقات کاربردی در رسانه های کودکان برای کتابخانه های عمومی و کودکان در آلمان است.

مخاطبان این طرح کودکان کودکستانی هستند که در گفت و گو با عروسک کاسپر که یک دلقک است با کتابخانه آشنا می شوند. مدت اجرای این پروژه نزدیک به ۴۵ دقیقه برای هر گروه است. کتابدار پس از خوش آمدگویی کاسپر را معرفی می کند: بچه ها به کتابخانه خوش آمدید.  کاسپر هم امروز با شما در کتابخانه است و خوشحال است که همراه با شما  کتابخانه را کشف می کند.

کاسپر با کودکان درباره کتابخانه گفت و گو می کند:

"سلام بچه ها! ما امروز در کتابخانه هستیم. اینجا چه می توان خرید؟ آها ـ اینجا  پر از کتاب است؟ با کتاب ها چه می توان کرد؟ می توان آنها خورد؟ کتاب ها را می توان خواند. ولی من بلد نیستم بخوانم. شما می توانید کتاب بخوانید؟ ما امروز در کتابخانه چکار می کنیم؟ کتابخانه برای کاسپر و کودکانی که نمی توانند بخوانند، کتاب دارد؟ کتاب های تصویری؟ کسی هست که یک کتاب تصویری بشناسد؟ کتاب تصویری چیست؟ سی دی (کاست) است؟ با سی دی (کاست) چکار می توان کرد؟ فهمیدم، می توان به آن گوش کرد! من بلدم گوش بدهم.

آنجا را نگاه کنید! این ها بازی ها هستند؟ فکر می کنید کتابخانه بازی هم دارد؟ بازی چیست؟ این ها بازی های رایانه ای هستند. حتما برای ما هم بازی های رایانه ای در کتابخانه موجود است. درضمن مامان بزرگ هم می تواند برای من کتاب بخواند.  حتما در کتابخانه  کتاب های داستانی و کتاب برای بلندخوانی و یا کتاب درباره آتش نشانی و دایناسور هم موجود است. برویم و پیدایشان کنیم."

کاسپر برای کودکان انواع رسانه های موجود در کتابخانه را توضیح می دهد. همچنین شیوه به امانت گرفتن آن ها را: "در کتابخانه چه چیزهایی موجود است، به من بگوئید چه چیزهایی می شود در کتابخانه یافت؟ اکنون با کتاب ها و کاست ها و سی دی ها چه کار می کنیم ..؟ در کتابخانه می توانیم کتاب های مصور را تماشا کنیم. با بازی های رایانه ای بازی کنیم. اگر نتوانستیم آن ها را تمام کنیم، چه می توان کرد؟  حتما مادر بزرگ می تواند امشب این کتاب را برای من بخواند. راستی کتابخانه تا چه ساعتی باز است؟ از کتابدار می پرسیم ... من می خواهم به این سی دی درخانه گوش بدهم. آیا می توانم آن را همینجوری بردارم و با خود به خانه ببرم؟ باید بپرسیم ... پس می توانید با بابا، ماما یا مامان بزرگ و بابابزرگ به کتابخانه بیائید و  کارت عضویت برای کتابخانه تهیه کنید. سپس می توانید تا دل تان می خواهد کتاب، سی دی، بازی رایانه ای و ... به امانت بگیرید. حالا من می خواهم در کتابخانه بگردم و همه چیز را تماشا کنم. شما چی؟"

در پایان می توان برای کودکان کتابی هم خواند. برای نمونه "قصه های محبوب من از کاسپر"

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۱-۰۶-۰۶ ۱۰:۳۳
برگردان:
گروه مترجمان کتابک/ ترانه وکیلی
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.