موریس برنارد سنداک

Maurice Bernard Sendak
موریس برنارد سنداک
مشخصات
نام: 
موریس
نام خانوادگی: 
برنارد سنداک
نام لاتین: 
Morris
نام خانوادگی لاتین: 
Bernard Sendak

موریس سنداک یکی از معروف‌ترین نویسندگان و تصویرگران کتاب کودک است. از کارهای مطرح او می توان به کتاب «سفر به سرزمین وحشی ها» اشاره کرد.

شهرت سنداک تا آن جا پیشرفته است که در ایالت کالیفرنیا در آمریکا مدرسه ای را به افتخار او نام گذاری کرده اند. سنداک در سال ۱۹۲۸ در بروکلین نیویورک به دنیا آمد. پدر و مادر او یهودیانی لهستانی بودند که به آمریکا مهاجرت کردند. او زمانی که ۱۲ سال داشت با دیدن فیلم زیبای فانتازیا محصول شرکت والت دیسنی تصمیم گرفت تا تصویرگر شود.

سنداک در دهه ۵۰ پیش از آن که خود، کار نوشتن داستان را آغاز کند، به عنوان تصویرگر کتاب کودک مشغول به کار شد. پس از نوشتن و تصویرگری کتاب آنجا که وحشی‌ها هستند که در سال ۱۹۶۳ به چاپ رسید، سنداک در جهان شهرت یافت. هر چند زمانی که این کتاب برای اولین بار به نمایش گزارده شد به دلایل مختلف مخالفت خانواده‌ها را برانگیخت و مهم ترین این دلایل ترسناک بودن ظاهر وحشی‌ها بود. گویی سنداک همواره میلی پنهان به نشان دادن و بیان فانتزی گونه مسائلِ ممنوع و یا کابوس‌وار دنیای کودکان داشته است. به عنوان مثال می‌توان به اثر بحث برانگیز دیگری از او با نام در آشپزخانه شب اشاره کرد، این اثر به دلیل به تصویر کشیدن پسرک داستان به صورت برهنه مورد انتقاد شدید قرار گرفت و در برخی از ایالت‌های آمریکا (نیوجرسی، مینِسوتا، تگزاس و ایلینویز) ممنوع شد.

موریس سنداک علاوه بر نوشتن و تصویرگری کتاب کودک برنامه‌های تلویزیونی بسیاری نیز برای کودکان طراحی و ساخته است، برنامه‌هایی چون سری خرس کوچولو و هفت هیولای کوچک. او هم چنین طراح تعداد زیادی اپرا و باله مخصوص کودکان نیز بوده است. باله‌هایی چون هانسل و گرتل (۱۹۹۷)، فلوت سحر آمیز (۱۹۸۱) و فندق شکن (۱۹۸۳). سنداک هم چنین کتاب آنجا که وحشی‌ها هستند را در سال ۱۹۷۹ به روی صحنه برد. این کتاب تصویری اعجاب آور، در سال ۱۹۶۴ مدال کلدکوت را از آن خود کرد. موریس سنداک در سال ۱۹۷۰ جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن را دریافت کرد و هم چنین در سال ۲۰۰۳ جایزه آسترید لیندگرین را به همراه کریستین نوستلینگر به دست آورد.

موریس سنداک  ۸ می ۲۰۱۲ در سن ۸۳ سالکی به سبب سکته درگذشت.

راهنما

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.