چرا کتاب خواندن پسران یک مسئله است و چرا این موضوع اهمیت دارد؟

چرا کتاب خواندن پسران یک مسئله است و چرا این موضوع اهمیت دارد؟

Boys' reading: why it's an issue and why it matters

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که به طور کلی زمان بیش تری طول می‌کشد تا پسران کتاب خواندن را بیاموزند. آن‌ها نسبت به دخترها، کم تر مطالعه می‌کنند.

دختران در سنجش با پسران، به شکل در خور توجهی، بهتر می‌توانند متن‌های روایی، داستانی، نمایشی و تفسیری را درک کنند. 

پسران در مقایسه با دختران، کمتر به کتابخوانی به عنوان یک فعالیت بها می‌دهند. در مقایسه با دختران، پسران بیش تری خود را غیر کتاب خوان می‌دانند.

بی رغبتی به مطالعه و ناتوانی در مهارت‌های ادبی و خوانشی مرتبط با آن، بر پسران و مردان آینده جامعه و هم چنین بر جامعه ای که این مردان در آن تأثیر می‌گذارند، بر حوزه‌های زیر اثر دارد:

در حوزه آموزش آن‌ها، در آینده شغلی آن‌ها، مهارت‌های ادبی و خوانشی در سده ۲۱ از ضروریات محیط‌های کاری برای برقراری ارتباط و یادگیری پیوسته هستند، در حوزه کیفیت شهروندی آن‌ها، برای این که بتوانند به عنوان شهروندان آگاه، در اداره جامعه مشارکت داشته باشند، بر مهارت‌های زندگی آن‌ها در تمام زمینه‌ها، از جمله روابط با دیگران، گفت وگو، فرزند پروری و کمک به کودکانشان برای این که نسل بعدی به خوانندگان کتاب تبدیل شوند، بر لذت بردن، روشن اندیشی، تصویر سازی، خلاقیت و بینش آن‌ها.

راهبردهای انگیزش پسران به خواندن کتاب

 در این زمینه، الگوی واحدی برای همه وجود ندارد. آموزشگاه‌ها و خانواده‌ها به گسترش راهبردهای آزمایشی و قابل بازبینی برای تشویق پسران به مطالعه نیاز دارند. در زیر چند پیشنهاد برای ترغیب پسران به کتاب خوانی آورده‌ایم:

انتظارات و فرهنگ کتابخوانی و مطالعه

با این انتظار که هر دانش آموز یک کتاب خوان خواهد شد، آغاز کنید. این باور را که پسران به طور طبیعی تنها در زبان قوی نیستند، نپذیرید. خیلی‌ها همین حرف‌ها را درباره دختران و علوم پایه (فیزیک و شیمی و...) می‌زنند. تمرکز شما بیش تربر تشویق مطالعه به عنوان یک تجربه مثبت و لذت بخش باشد، تا افزایش مهارت‌ها. تمام آموزشگران (هم خانم و هم آقا)، در هر سطح تحصیلی و در هریک از ساعت‌های کلاسی می‌توانند مطالعه و کتاب خوانی را ترویج کنند. سطح توقع والدین به ویژه پدرها را از کتاب خوانی پسرشان بالا ببرید، (هر چند توقعات نباید غیر واقعی باشند، چون به فرزندشان فشار می‌آید).

چرا کتاب خواندن پسران یک مسئله است و چرا این موضوع اهمیت دارد؟

مردانی را به عنوان الگو در کتاب خوانی و مطالعه معرفی کنید

مردانی را به عنوان الگوهای مثبت در کتاب خوانی و مطالعه معرفی کنید. کتاب خوانان مهمان دعوت کنید. در مدرسه، خود الگوی کتاب خوانی باشید. پدران را به کتاب خوانی با فرزندانشان تشویق کنید. نویسندگان مرد را دعوت کنید و اجازه دهید دانش آموزان با آن‌ها درکارگاه های آموزشی درباره کتاب خوانی و مطالعه، بحث و گفت وگوداشته باشند. پدر یا دیگر مردان مؤثر در زندگی پسر، که کتاب می‌خوانند و به عنوان کتابخوان شناخته می‌شوند، در ترغیب او به کتابخوانی نقش بنیادین دارند.

انواع مختلف و متنوع مواد خواندنی در دسترس داشته باشید

 پژوهش‌ها نشان می‌دهند که پسران در سنجش با دختران، خواهان خواندن کتاب در ژانرها و گونه‌های ادبی بیش تر و و مشتاق خواندن کتاب در طیف گسترده تری از موضوعات هستند. پسران کتاب خوان نیاز به خواندن جوک، حکایت، نوشته‌های طنزآمیز، نوشته‌های خنده دار برای جوانان، ماجراهای هیجان انگیز، رمان‌های پر خواننده و خواندن درباره شخصیت‌های به خوبی رشد یافته در کناردیگران و در هم تنیده هستند تا تجربه‌های کتاب خوانی آن‌ها غنی شود.

طیف بزرگی از منابع خواندنی در شکل‌ها و ژانرهای مختلف داشته باشید که مناسب سن و توانایی خوانندگان آن‌ها باشند و پسران را سرگرم کنند. از قرا ر دادن دائمی پسران در برابر کتاب‌های جدید با رفتن به کتابخانه، صحبت درباره کتاب‌ها و دیگر فعالیت‌های ارتقای کتاب خوانی، اطمینال پیدا کنید.

 احساسات و پسندهای دانش آموزان خود را بشناسید

 امانت دهی کتاب‌ها را افزایش دهید تا پسران تشویق به امانت گرفتن شمار بیش تر یا طیف گسترده تری از کتاب‌ها شوند. امکان انتخاب میان چند عنوان محدود کتاب، می‌تواند به انتخاب آن‌ها کمک کند. برای نمونه می‌توانید "سبد" یا" بخش کتاب‌های خوب و مناسب " درست کنید و در آن‌ها ۱۰ کتاب خوب و عالی بگذارید.

به طور کلی، پسران کتاب‌هایی در گونه‌های زیر را دوست دارند:

  • کتاب‌های پر رمز و راز، ماجراجویی، فانتزی، مربوط به جرم و جنایت، داستان‌های ترسناک، کتاب‌های واقعگرا، کتاب‌های تاریخی و طنز، و کتاب‌هایی که در آن‌ها شخصیت‌هایی مانند خودشان وجود دارند و داستان‌هایی که می‌توانند با ماجراهای آن‌ها ارتباط برقرار کنند.
  • کتاب‌هایی در رابطه با موضوعات، فعالیت‌ها یا ورزش‌های مورد علاقه‌شان
  • داستان‌های غیر تخیلی وروشن، خواننده پسند و به خویی تصویر گری شده
  •  مطالب خواندنی، مجلات، منابع موجود در اینترنت، کارت‌های مجموعه داران و...
  • داستان‌ها و خواندنی‌های مربوط به مجموعه‌های تلویزیونی یا فیلم‌های پر بیننده
  • کمیک استریپ comic-strip سبک داستان مصور یاکُمیک
  •  شعر همراه با ریتم، قافیه، گام وبیش تربا محتوای طنز
  • مجموعه‌های داستانی

چرا کتاب خواندن پسران یک مسئله است و چرا این موضوع اهمیت دارد؟

 برای کتاب خواندن مکان و زمان مناسب تعیین کنید

زمانی در اختیار پسران بگذارید که بدون هیچ دغدغه و تکلیفی، چه رسمی و چه غیر رسمی، کتاب بخوانند، به پسران اجازه دهید که یک بخش مطالعه خوشایند و راحت در کتابخانه طراحی کنند وکتاب هایی را که می‌خواهند، انتخاب کنند و در این بخش با نمایش مناسب و جذاب بچینند (کتاب‌ها را عمودی و با نمایش جلدشان بچینند). جلد کتاب، یکی از قسمت‌های خیلی مهم آن برای جذب خواننده است.

گروه‌های گفت وگو درباره کتاب‌ها تشکیل دهید

 کتاب خوانی پسران، بیش تر به شکل جمعی و گروهی است. بنابراین، برای گفت وگو، تعامل و کتاب خوانی گروهی، برای آن‌ها فرصت ایجاد کنید. از گفت وگو درباره این که آیا با شخصیت‌های داستان‌ها احساس همذات پنداری می‌کنند، یا ارتباط میان ادبیات و زندگی خود را چگونه می‌بینند، استقبال کنید. بنابر پژوهش، دختران در گفت وگو درباره کتاب بر گفت وگو تسلط پیدا می‌کنند و از پسران بهترند. بعضی آموزشگاه‌ها، گروه‌های گفت وگو "با شرکت فقط پسران" درباره کتاب را گسترش داده‌اند، گروه‌هایی که در آن‌ها پسران بدون احساس ترس از شکست و اشتباه، نظر خود را بیان می‌کنند.

ایده‌هایی برای بر انگیختن پسران به کتاب خواندن در زیر آورده شده‌اند

از روحیه رقابتی پسران بهره ببرید

آزمون‌های ادبی، مسابقه‌های آنلاین، مسابقه ادبی کودکان وین میلز یا مسابقه‌های کتاب خوانی درخانه با کمک زنگ اخبار ساخته شده گروه علوم سودمند هستند.

از سایت‌های تعاملی استفاده کنید

  • درسایت رادیو مدرسه بی بی سی می‌توانید مصاحبه دانش آموزان با نویسندگان درباره چگونگی الهام گرفتن در نوشتن کتاب‌هایشان و راهنمایی برای نوشتن را بشنوید.
  • سایت واندروپولیس (Wonderopolis) هر روز یک پرسش و نکته عجیب و غریب همراه با متن و یک ویدئو مطرح می‌کند. سپس، میزان دانستنی‌های شما را در باره موضوع می‌سنجد.

پسران را به فعالیت بیش تر "بدنی" در حوزه ادبیات تشویق کنید

از جمله فعالیت‌های نمایشی. به عنوان نمونه "بازنمایی و بازی داستان‌های نمادین درام" که در آن دانش آموزان، شخصیت‌ها و پس زمینه‌ها را کم و زیاد می‌کنند وازراه داستان با هم سالان خود همراه می‌شوند، آن‌ها واکنش‌های خود را در هنگام بیان طرح داستان اضافه می‌کنند، صحنه‌هایی از نمایشنامه یا متن‌های دیگر را بازی می‌کنند، به ایفای نقش می‌پردازند، بخش‌هایی از نمایشنامه را که از داستان یا بحث‌های مربوط به آن حذف شده‌اند، می‌نویسند و بازی می‌کنند.

چرا کتاب خواندن پسران یک مسئله است و چرا این موضوع اهمیت دارد؟

به پسران اجازه دهید درباره موضوعات مورد علاقه خود بنویسند. نوشته‌هایشان را با کمک موسیقی یا عکس به صورت داستان‌های دیجیتال دربیاورید. باحضور نویسندگان، کارگاه‌های نویسندگی برگزار کنید. نوشته‌های آن‌ها را در کتابخانه مدرسه به نمایش بگذارید. دانش آموزان را تشویق کنید از نوشته‌های خود در بیرون از مدرسه هم استفاده کنند.

اجازه دهید پسران در انتخاب مواد خواندنی آزاد باشند

 پسران به خواندن کتاب بی تمایل نیستند، اما تمایلی به خواندن آنچه ما می‌خواهیم بخوانند، ندارند. به دانش آموزان اجازه دهید آنچه را تمایل دارند بخرند و بخوانند، خود انتخاب کنند. دربرنامه های کتاب خوانی باید از خواندن کتاب‌هایی که خود دانش آموزا ن انتخاب کرده‌اند،، در کنارکتاب هایی که آموزشگران و مربیان برای آن‌ها به عنوان تکلیف انتخاب می‌کنند، پشتیبانی شود. پسران را به مالکیت و داشتن کتاب تشویق کنید: به عنوان جایزه به آن‌ها کوپن خرید کتاب بدهید. مدرسه ای پول مجازی در اختیار دانش آموزان خود گذاشت (پول‌هایی که در حساب‌های اینترنتی قرار دارند) تا در یک کتاب فروشی خرج کنند وبا آن کتاب بخرند. سپس، از بین کتاب‌های خریداری شده دانش آموزان، چند کتاب برای کتابخانه مدرسه سفارش داد.

برای تجربه موفق کتابخوانی پسران، کتاب مناسب پیدا کنید

به دانش آموزان کمک کنید تا کتاب مناسب، یعنی "کتابی تاثیرگذار برای تجربه خواندنشان " پیدا کنند. یافتن کتاب مناسب در زمان مناسب می‌تواند به تجربه خواندن موفقیت آمیزشتاب ببخشد، تجربه ای که سبب کتاب خوانی بیش ترمی شود. برای بسیاری از کتابخوانان "هری پاتر"کتابی تاثیرگذار در تجربه خواندن بوده است.

امکان پیدا کردن کتاب تاثیرگذار برای خواندن هنگامی افزایش می‌یابد که:

 آموزشگران و کتابداران دانش خوبی درباره ادبیات داشته باشند و بتوانند کتاب‌های مناسب پیشنهاد کنند. طیف گسترده ای از کتاب‌ها ارائه شود تا همه سلیقه‌ها، پسندها و توانایی‌ها در نظر گرفته شوند. باید بدانیم که ممکن است مواد خواندنی عامه پسند، نسبت به کتاب‌هایی که از نظر منتقدان تحسین شده‌اند، در جذب پسران موفق تر باشند. اگر این مواد مجموعه ای باشد که خود خواننده پیدا می‌کند، برای کتاب خوانی بسیارسودمندتر است.

 برای تشویق خواندن، از فناوری‌های ارتباطی و اطلاع رسانی بهره ببرید ICT. از منابع آنلاین ارتباطی و اطلاع رسانی برای تشویق پسران به خواندن کتاب استفاده کنید. دانش آموزان را تشویق کنید در سایت‌های مرتبط با کتاب مانند سایت "خواندن خوب" Good Reads ثبت فیلم تبلیغاتی برای کتاب‌های مود علاقه‌شان بسازند نام کنند، و به خواندن نقد کتاب‌ها و نوشتن خلاصه آن‌ها بپردازند. در وب سایت مدرسه، باشگاه هواداران کتاب خوانی اینترنتی تشکیل دهید. به گونه ای که دانش آموزان بتوانند کلوپ‌های خود را انتخاب و ایجاد کنند. بگذارید پسران با استفاده از فناوری‌های اطلاع رسانی و ارتباطی، ارائه‌های کتابخوانی داشته باشند.

 برای بررسی و اتصال به اطلاعات آنلاین درباره نویسندگان، عنوان کتاب‌ها، مجموعه‌ها، بحث و گفت وگو، یا تبلیغات کتاب‌ها، یک وبلاگ مرتبط با کتابخانه ایجاد کنید. به طور منظم با صدای بلند کتاب بخوانید. تا حد امکان رمان‌ها و کتاب‌های تصویری را با صدای بلند بخوانید. پسران را به یک داستان خوب جذب کنید. از طیف گسترده ای از ژانرها و گونه‌های ادبی بخوانید و هر هفته تنوع ایجاد کنید. پسران را وادار به خواندن کتاب با صدای بلند نکنید.

جیمز مولونی دو نوع کتاب را شناسایی کرده است:

کتاب‌هایی برای خواندن پسرانی که تمایلی به خواندن ندارند، از جمله کتاب‌های پل جنینگز(که می توانید از اینجا تهیه کنید) و داستان‌های رولد دال، و کتاب‌هایی که دشوارترند و باید برای پسران بی تمایل به کتاب خوانی، خواند. هنگامی که این گونه کتاب‌ها با صدای بلند خوانده می‌شوند پسران به خواندن آن‌ها تشویق می‌شوند.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۳-۱۰-۰۲ ۱۳:۳۰
ویراستار:
گروه ویراستاران کتابک
برگردان:
ساسان میر دشتی
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.