مؤسسه مادران امروز (مام)

مؤسسه مادران امروز (مام)

مؤسسه‌ ی مادران امروز مؤسسه ‌ای ناسودبر، مستقل و غیردولتی است که در تاریخ ۱۳مرداد سال ۱۳۷۷ به منظور توانمندسازی خانواده‌ ها برای بهبود رابطه‌ ی اعضای خانواده و توجه ویژه و علمی به نیازهای کودکان و نوجوانان بنیانگذاری شد.

آغاز کار بانیان موسسه مادران امروز به سال‌ها پیش باز می‌گردد. ما با عشق و علاقه به کودکان شروع کردیم.  باور داشتیم که باید زمینه‌های بالندگی کودکان را فراهم کرد زیرا یکی از حقوق همهٔ کودکان از فقیر گرفته تا غنی، در هر سن و سالی که باشند، این است که امکانات لازم برای رشد و پرورش آن‌ها فراهم شود. توجه به کودکان امری بایسته است چون هم به نیازهای عاطفی انسان‌ها پاسخ می‌گوید و هم زمینه‌ساز فردای بهتری برای جامعه می‌شود چرا که اگر امکانات مناسب برای تعلیم و تربیت و بهداشت کودکان فراهم باشد، آن‌ها خوش فکر و خلاق و تندرست بار می‌آیند و در نتیجه در جوانی و بزرگسالی مردمانی خردورز و هوشمند خواهند شد که به سهم خود باعث برطرف کردن کاستی‌های محیط و ایجاد جامعه‌ای بهتر از دیروز می‌شوند و این‌ها هیچیک به دست نمی‌آید بجز با ایثار بی‌دریغ برای کودکان و برای آموزش و پرورش و تقویت تفکر و نیز تامین تندرستی بر بهداشت آن‌ها و طلب حقوق حقهٔ ایشان و خلاصه تلاش و تلاش و تفکر و کار برای توانمندسازی کودکان و نوجوانان ...

طی دهه‌های گذشته تلاش برای کودکان و نوجوانان، با فراز و فرود و با افت و خیز به پیش برده‌شده‌است. این تلاش‌ها چه به صورت جمعی یا فردی چه به شکل‌های رسمی یا غیر رسمی در دنیای بیرون از خانه و در اجتماع صورت گرفته‌است اما پیش از آنچه در اجتماع برای کودکان فراهم می‌شود، این محفل گرم خانواده است که پذیرای کودکان است و چگونگی رفتارهای خانوادگی تاثیر مهمی در شکل‌گیری شخصت کودکان دارد و در خانواده نیز پیش از هر چیز و هر کس دیگر، این بطن و آغوش همواره پذیرای مادر است که جسم و جان کودک را در خود می‌پرورد، پس آن بطن و آغوش مادرانه نیز نیازمند پرورش و بالندگی است تا محبت فطری و عاطفهٔ خام مادرانه‌اش آکنده از آگاهی‌ها و دانش امروزی شود و بتواند کودک خود را آمادهٔ زندگی اجتماعی کند؛ اما توجه سازمان‌یافته اجتماعی به وضعیت مادران و فرزندان درخانواده سابقه‌ای در جامعهٔ ما نداشته است؛ و چنین بود که پس از سال‌ها تلاش فردی برای بهبودی وضعیت مادران و فرزندان، موسسهٔ مادران امروز (مام)  که موسسه ای غیر تجاری است، در تاریخ ۱۳ مرداد ماه سال ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۱۰۳۴۹ به منظور سازماندهی تلاش‌های گروهی در زمینهٔ توانمندسازی خانواده‌ها برای بهبود رابطهٔ اعضای خانواده و بویژه با هدف توجهی علمی به نیازهای کودکان و نوجوانان از طریق  مادران متولد شد و کارهای عملی خود را نیز از آذرماه همان سال آغاز کرد.

تجربهٔ کار برای مادران نشان می‌دهد که باید ارتباط فعال و سازنده بین مادر و دیگر اعضای خانواده را نیز مورد توجه قرار داد و آن را بهبود بخشید  چرا که توانمندسازی مادرانی که با همسر و دیگر اعضای خانواده زندگی می‌کنند، آن گاه بدرستی امکانپذیر است که توانمندسازی کل خانواده نیز در دستور کار قرار بگیرد.

و چنین است که موسسه مادران امروز (مام) به منظور ایجاد زمینه‌های مناسب برای پرورش فرزندان، بجز مادران، توانمندسازی کل خانواده را نیز در برنامه‌های کار خود قرار داده است تا از طریق ارایهٔ آگاهی‌های لازم برای همهٔ اعضای خانواده و بهبود بخشیدن به رابطه‌های آن‌ها، کمک به مادران برای پرورش اصولی فرزندان را تسهیل کند. به گمان ما

 • برای رشد و تعالی اجتماع باید بین تک تک افراد اجتماع روابطی اصولی و مبتنی بر احترام متقابل برقرار شود و این امر را نیز از کودکی باید فراگرفت.
 • برای آنکه کودکان رابطه‌های اجتماعی سازنده را فرا بگیرند، باید آن‌ها را بدرستی پرورش داد وحقوق ایشان را چنان که باید ادا کرد.
 • پیش از ورود کودک به اجتماع، باید امکان اصولی پرورش او در خانواده فراهم شود.
 • مهم‌ترین پایهٔ پرورش کودک در خانواده، مادر است؛ پس برای پرورش درست کودکان باید امکان آگاه‌سازی مادران را فراهم آورد.
 • مادران، بدون وجود ارتباطی سازنده و درست با پدران و سایر اعضای خانواده، در پرورش کودکان با مشکل روبه‌رو می‌شوند؛ پس تلاش برای ایجاد رابطه‌های درست و سازنده بین اعضای خانواده زمینه‌ساز پرورش درست کودکان می‌شود؛ که نمودار این فرایند را به شرح زیر می‌توان ترسیم کرد.

تقویت رابطه‌های درست بین افراد خانواده

توانمند سازی مادران

پرورش درست کودکان

زمینه سازی برای اصلاح رابطه‌های بین فردی

زمینه‌سازی برای اصلاح رابطه‌های بین فرد و اجتماع

یاری به رشد و تعالی اجتماعی

موسسه مادران امروز (مام)، سازمانی غیرتجاری و غیردولتی است که به هیچ ارگان یا سازمانی وابستگی ندارد.

هدف های اصلی موسسه مادران امروز (مام) افزایش سطح آگاهی های خانواده‌ها در زمینه‌های فرهنگی، هنری، بهداشتی و تربیتی است. موسسه مادران امروز  می‌کوشد با توانمند کردن اعضای خانواده ها برای روابطی سالم و سازنده امروز و فردایی بهتر برای جامعه فراهم کند. فعالیت‌های موسسه مادران امروز با توجه به شش محور اصلی زیر برنامه‌ریزی می‌شود:

 • خانواده و ترویج صلح و مدارا
 • خانواده و ترویج بازی‌های مناسب
 • خانواده و ترویج توجه به محیط زیست
 • خانواده و ترویج کتاب و کتابخوانی
 • خانواده و ترویج بهداشت و سلامتی
 • خانواده و ترویج هنرهای زیبا

مدیریت و برنامه‌ریزی کاری و مالی به صورت گروهی انجام می‌شود. 

راهنما
نشانی: 
خیابان ولیعصر، ابتدای خیابان مطهری، خیابان سربداران، نبش جهانسوز، ‍‍پلاک ۳۷ ، واحد یکـ (تک زنگ زیر همکف)
تلفن: 
۸۸۷۲۰۵۱۹ ، ۸۸۷۲۸۳۱۷ ، ۸۸۸۹۰۳۴۵

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.