مؤسسه‌ها و انجمن‌های حوزه‌ی کودکی در ایران

موسسه‌ها، نهادها و انجمن‌های مختلف که در حوزه‌ی کودکی فعالیت دارند، در این بخش کتابک معرفی شده‌اند.

زیر دسته بندی ها
فلج مغزی در کودکان در این مطلب می‌خواهیم به نشانه‌هایی که در کودکان فلج مغزی بروز می‌دهند بپردازیم. فلج مغزی شایعترین ناتوانی در دوران کودکی است، کودکان مبتلا به فلج مغزی (CP) و خانواده‌های آنها نیازمند حمایت و پشتیبانی هستند. موسسه خیریه سگال تنها موسسه در این زمینه می‌باشد که اقدام به کمک رسانی به این عزیزان می‌نماید.  ۱۱ مورد از فلج مغزی: ۱- فلج مغزی (CP) یک گروه از اختلالات است که بر توانایی فرد برای حرکت و حفظ تعادل و موقعیت بدن تأثیر می‌گذارد.
دوشنبه, ۱۵ مهر
پایگاه آموزک یا پایگاه آموزش خلاق از راه ادبیات کودکان بر آن است که پیوندگاهی باشد برای دانش‌افزایی و توان‌مندسازی آموزش و پرورش انسانی، نوگرا و خلاق و در دسترس گذاشتن اطلاعات و دانشی که در این زمینه به زبان فارسی وجود دارد یا ارائه راهکارهایی برای رسیدن به منابع دست اول به زبان‌هایی چون انگلیسی به خانواده‌ها، آموزگاران، کارشناسان آموزش و پرورش،‌ دانشجویان و دانشگاهیان.
چهارشنبه, ۱۷ شهریور
انجمن علمی قلب کودکان ایران به همت سرکار خانم دکتر پریدخت نخستین داوری در مورخه ۳۱/۱/۱۳۸۶تأسیس شد. اهداف:
چهارشنبه, ۹ دی
کانون فرهنگی حمایتی کودکان کار (خانه کودکان کوشا) سازمانی است مستقل، غیر دولتی، غیر سیاسی و غیر انتفاعی که در جهت حذف کار کودک، رشد، بقا و تامین منافع عالی وی از سال ۱۳۸۰ تاسیس شده است. محله امامزاده یحیی واقع در بهارستان که به دلیل نزدیکی به بازار و مراکز تولیدی از محله های بسیار آسیب پذیر تهران در زمینه کودک کار به شمار می رود، محور اصلی فعالیت های خانه کودک کوشا می باشد. 
دوشنبه, ۷ دی
موسسه حمایت از کودکان کم شنوا وناشنوا(محکن) به عنوان یک NGO(سازمان غیردولتی) در سال ۱۳۸۵ به همت جمعی از فارغ التحصیلان دانشکده توانبخشی دانشگاه ع پ تهران تأسیس شد. ازجمله اقدامات این موسسه تهیه سمعک و لوازم کمک شنوایی جهت کودکان کم شنوا وناشنوا ، برقراری کلاسهای آموزشی  تخصصی جهت کودکان کم شنوا و والدین، تأمین هزینه آزمایش‌های تخصصی شنوایی و ... می‌باشد.
دوشنبه, ۷ دی
جامعه یاوری فرهنگی، سازمانی نظام‌مند و غیرانتفاعی است که با تکیه بر خرد جمعی، توان خود را برای ارتقای کیفیت آموزشی فرزندان این کشور و ایجاد آینده‌ای روشن برای آنها صرف می‌کند. هدف جامعه یاوری فرهنگی این است که هیچ کودکی به خاطر فقر مادی از تعلیم و تربیت باز نماند و فرصت‌های برابر برای دستیابی به تحصیل و دانش‌افزایی برای همه کودکان و نوجوانان وجود داشته باشد چرا که به اعتقاد ما، جهل‌ستیزی و دانش‌گستری تنها راه نجات از فقر و محرومیت‌های فرهنگی است.
شنبه, ۱۴ آذر
موسسه خیریه و نیکوکاری مهرپروین فعالیت خود از ابتدای سال ۱۳۸۸ آغاز کرده است.
چهارشنبه, ۳ دی
  گروه فرهنگی اجتماعی کیانا با هدف بالابردن سطح آموزش و فرهنگ کودکان کار و خیابان و در ادامه توانمندسازی کودکان کار و خیابان و زنان سرپرست خانوار بر اساس آیین نامه اجرایی تاسیس سازمانهای غیر دولتی تاسیس گردید .شخصیت حقوقی گروه فرهنگی اجتماعی کیانا به شماره ثبت ۶۶۰ مورخ ۲۵/۱۲/۸۲ تحت عنوان اختصاری گروه کیانا در سازمان ثبت اسناد و املاک کرج به ثبت رسید.
دوشنبه, ۹ دی
جمعیت مستقل و هوشمند امداد دانشجویی - مردمی امام علی (ع) نخستین بار توسط دانشجویان کلاس های رهیافتی به درون که استاد شارمین میمندی نژاد موسس و مبتکر آن می باشد، تاسیس شده است.
دوشنبه, ۹ دی
پدیده کودکان در شرایط دشوار در شکل های کودکان کار و خیابان ،کودکان بی سرپرست یا بدسرپرست در جامعه نمود دارد. پدیده فوق دارای ابعاد جهانی بوده و کشورهای بسیاری دچار این پدیده شوم میباشند. موسسه ارتقاء کیفیت زندگی ایرانیان ( ایلیا ) موسسه ای است خیریه، غیردولتی و مستقل که در سال ۱۳۸۵ فعالیت خود را آغاز نموده است. این موسسه بر پایه بهبود ارتقاء کیفیت زندگی کودکان نیازمند حمایت های ویژه نظیر کودکان کار و خیابان و کودکانی که فقر و خشونت خانوادگی را تجربه می کنند از طریق تأمین فرصت های آموزشی و بهداشتی بنیاد نهاده شده است.
دوشنبه, ۹ دی
مؤسسه خیریه بین المللی زنجیره امید در تاریخ ۵ تیرماه ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۲۸۷۶ تأسیس شد. هدف اصلی این مجموعه فراهم نمودن خدمات پزشکی و درمانی به کودکان زیر ۱۸ سال بی بضاعتی است که از بیماریهای قلبی و ارتوپدی و ناهنجاریهای ترمیمی و پلاستیک رنج می برند . این مؤسسه همکای های علمی نزدیکی با مؤسسه خیریه بین المللی زنجیره امید فرانسه (La Chaine de l’Espoir) دارد.   آدرس دفتر زنجیره امید در کرمان : کرمان خیابان امام جمعه – نبش کوچه بیستم – ساختمان سفال قرمز – طبقه اول تلفن : ۲۴۶۶۷۲۷ – ۰۳۴۱
شنبه, ۷ دی
«خیریه بنیاد همدلان کودک و نوجوان» موسسه ای است مستقل، غیردولتی، غیرسیاسی و غیرانتفاعی متشکل از داوطلبان علاقه مند و تلاشگر که برای کمک به کودکان و نوجوانان مددجو در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۹ پایه گذاری شد. این موسسه در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۹۲پروانه تاسیس خود را از سازمان بهزیستی دریافت نمود و در اسفند سال ۱۳۹۲ با شماره ۳۳۵۵۱ و شناسه ملی ۱۴۰۰۳۹۴۰۸۱۸ به ثبت رسید.
شنبه, ۷ دی
مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد در سال ۱۳۶۳ با هدف ارائه خدمات آموزشی و حمایتی به معلولین جسمی – حرکتی جهت اتکاء بیشتر به خویشتن و حضور موثر و فعال در اجتماع به عنوان یک سازمان غیر دولتی (NGO) تاسیس شد . مجتمع رعد آموزش را بعنوان ابزاری موثر و مفید سرلوحه فعالیت های خویش قرار داده و معتقد است، برای ارتقاء توانائیهای توان یابان هیچ راهکاری بهتر از آموزش نمی باشد . در بیش از دو دهه فعالیت مستمر در مجتمع رعد ، بیشترین بودجه ، وقت و انرژی صرف ارائه آموزش با کیفیت و کمیت مناسب به توان یابان شده است. در کنار آموزش و مشاوره شغلی و کار یابی، خدمات توان بخشی شامل فیزیوتراپی ، کاردرمانی ، گفتاردرمانی و مشاوره نیز به کارآموزان ارائه می شود . همچنین واحد مددکاری در جهت حل مشکلات توان یابان فعالیت می نماید.
سه شنبه, ۲۲ تیر
موسسه غیر دولتی باور از سال ۱۳۸۶ با هدف ایجاد سیستم آموزشی و توانبخشی بیماران اوتیسم  فعالیت خود را آغاز کرده است.
سه شنبه, ۲۲ تیر
انجمن حمایت از توسعه فضاهای آموزشی و فرهنگی (حامی) موسسه ایی غیر دولتی است که در سال ۱۳۸۰ با هدف ساخت و توسعه فضاهای آموزشی و فرهنگی کودکان و نوجوانان به ویژه در مناطق محروم کشور فعالیت خود را آغاز نموده است.
یکشنبه, ۲۰ تیر
موسسه فرهنگی هنری آشیانه کودک و نوجوان، از سال ۱۳۸۰ آغاز به کار کرد.
چهارشنبه, ۲۶ اسفند
موسسه پیشگیری از آزار جنسی کودکان و نوجوانان از سال ۱۳۸۴به دلیل اهمیت تاثیر مخرب سوء استفاده جنسی در تغییر مسیر زندگی کودکان تاسیس شد.
یکشنبه, ۱۳ دی
موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان محک یک سازمان غیردولتی است که در سال ۱۳۷۰ به ثبت رسید و از همان زمان فعالیت رسمی خود را برای پشتیبانی کودکان مبتلا به سرطان آغاز کرد.
شنبه, ۱۲ دی
انجمن حمايت از كودكان و نوجوانان توانياب موسسه خيريه‌ای است که از سال ۱۳۷۸ فعالیت خود را آغاز کرده است.
شنبه, ۱۶ آبان
فعالیت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال ۱۳۴۴ با هدف ایجاد امکانات لازم برای رشد و پرورش فکری و ذوقی کودکان و نوجوانان تأسیس شده است. این نهاد هم اکنون زیر نظر وزارت آموزش و پرورش فعالیت می ‌کند. خرید کتاب‌های انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
شنبه, ۱۷ مرداد