رهنمودهایی برای بلند خوانی با کودکان در آستانه ی نوجوانی و نوجوانان

 

بلند بخوانید تا نوجوانان و کودکان در آستانه ی نوجوانی:

 • خواندن را فرایندی همراه با احساس امنیت و آرامش بدانند. درباره ی زبان و واژگان بیاموزند. مهارت های شنیداری خود را تقویت کنند. دایره ی واژگان شان را گسترش دهند. در باره ی شخصیت ها، فضاسازی ها و طرح داستان حرف بزنند و آن را با زندگی خود ارتباط دهند. در زمینه ی موضوعات گوناگون اطلاعات به دست بیاورند. در رابطه با مسائل و رفتارهای اخلاقی و اجتماعی تفکر و کنکاش کنند. تبدیل به خوانندگانی ماهر و مستقل شوند. تحریک و تشویق شوند تا خود شروع به خواندن کنند. دریابند که کدام نویسنده یا سبک نوشتاری را بیشتر دوست دارند.
 • برای تمام عمر نسبت به مطالعه احساس تعهد کنند.

کتاب هایی را برگزینید که نوجوانان دوست دارند:

 • نوجوانان به تازگی به شکلی فزاینده به مسائل و رویدادهای ملی و جهانی علاقه نشان می دهند. سر مقالات و مطالب جالب موجود در روزنامه ها و مجلات را برای شان بخوانید.
 • نوجوانان در این دوران شروع به تعریف و دریافت موضوعات و عملکردهایی می کنند که آن ها را منحصر به فرد و متمایز می کند و تلاش دارند دریابند در کجای جهان ایستاده اند. برای شان رمان هایی را انتخاب کنید که در آن شخصیت نوجوان داستان با مسائل بلوغ و بزرگسالی روبه رو ست.
 • نوجوانان، بیشتر اوقات مراجع قدرت را زیر سوال می برند. برای شان رمان های کلاسیک و مدرن در رابطه با مسائل مهم اجتماعی بخوانید. برای نمونه اینکه چگونه گاهی مصلحت جمع بر مصالح فردی برتری می یابد.
 • نوجوانان و کودکان در آستانه ی نوجوانی بسیار تلاش می کنند به استقلال دست یابند، اما از سوی دیگر مایل اند  وابستگی های خود را به خانواده حفظ کنند. کتاب هایی را که خود دوست دارید، برای شان بخوانید و علت علاقه تان را به این کتاب ها  توضیح دهید. کتاب هایی را برای شان بخوانید که به شما امکان  می دهند درباره ی موضوعی ویژه باهم گفت وگو و تبادل نظر کنید، کتاب هایی درمورد اساطیر یا داستان های علمی- تخیلی.
 • نوجوانان رفته رفته مسائل ﭘیچیده و انتزاعی را درک می کنند، به تجزیه و تحلیل رفتار و روحیات دیگران می پردازند و علت های اختلاف نظرهای خود با دیگران را در می یابند. کتاب هایی را بخوانید که آن ها را به تفکر و تحلیل بیرون از چارچوب های معمول زندگی بکشاند و سبب شود جهان را خارج از دنیای تجربه های فردی خود درک کنند. 
 • نوجوانان، پیوسته به آینده، اینکه می خواهند چه بخوانند، چه کاره شوند و ... فکر می کنند.  برای شان کتاب هایی انتخاب کنید که مجموعه ی گسترده ای از امکانات و تجربه ها را  به آن ها معرفی کنند.  

این شگردهای بلند خوانی را آزمایش کنید:

 • خواندن را در ساعت های معین و  به شکلی خود انگیخته انجام دهید. در زمان های ممکن می توانید نوجوان را با پرسش هایی، به ادامه ی خواندن علاقه مند کنید: "من نوشته ی جالبی درباره ی بازی دیروز خوانده ام. می خواهی آن را برایت توضیح بدهم یا بخوانم؟"
 • به نظر نوجوانان احترام بگذارید. به آن ها اجازه بدهید زمانی که دل شان می خواهد نظرات شان را برای خود نگه دارند. برای نوجوانی در  این گروه سنی بسیار طبیعی است که مایل باشد موضوع های خصوصی برای خود داشته باشد.
 • فهرست متنوعی از کتاب ها را برای بلند خوانی انتخاب کنید، از خواندنی ها و کتاب هایی کوتاه، جذاب و سبک گرفته تا مطالبی طولانی و تفکر برانگیز.
 • به آن ها یاد بدهید تا در مورد چیزی که می خوانند فکر کنند. این کار را با پرسش هایی مانند "من اصلا به این موضوع به این شکل فکر نکرده بودم، نظر تو در این رابطه چیه؟" تشویق کنید.
 • نوجوانان را با پرسش هایی باز و بدون پاسخ درست یا غلط، اما آموزنده و تفکر برانگیز به بحث وادارید، پرسش هایی مانند: "در این مورد چه احساسی داری؟"، "کدام قسمت نظر تورا جلب کرد؟"، "تو فکر می کردی این شخصیت این طور عمل کند؟"،" اگر تو جای او بودی چه می کردی؟" ...
برگردان:
سحر ترهنده
Submitted by editor6 on