انجمن حمایت از حقوق کودکان

Society for Protecting the Rights of the Child
انجمن حمایت از حقوق کودکان

انجمن حمایت از حقوق کودکان، با مجوز شماره ۱۱۳۳۸ اداره کل شرکت‌ها، در راستای حمایت از حقوق کودکان به عنوان سازمانی مردم نهاد، مستقل، غیر سیاسی و غیرانتفاعی در سال ۱۳۷۳ آغاز به کار کرد.

هدف اصلی انجمن، تبلیغ و ترویج پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک است. این انجمن در تلاش است تا با تکیه بر فعالیت‌های گروهی و داوطلبانه اعضای خود، در بهبود وضعیت زندگی کودکان، مشارکتی فعال داشته باشد. این انجمن با رعایت کامل قوانین جمهوری اسلامی ایران، در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کند؛ زمینه‌هایی مرتبط با تحصیل، اطلاع‌رسانی، آموزش، مراقبت‌های بهداشتی، خدمات مشاوره‌ای برای خانواده‌ها و نیز یاری‌رسانی عملی به کودکانی که بر اثر بلایای طبیعی و اجتماعی و شرایط دشوار زندگی، آسیب دیده‌اند. مواردی مانند حمایت از کودکان کار، کودکان بی‌سرپناه، کودکان قربانی سیل و یا جنگ و کودکانی که مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اند، از جمله فعالیت‌های انجمن در راستای تحقق پیمان نامه جهانی حقوق کودک در ایران است. 

فعالیت‌های انجمن:

انجمن از بدو تاسیس تا کنون بر سه حوزه اصلی متمرکز بوده است: فعالیت‌های تقنینی، فرهنگی- اجتماعی و اجرایی؛

فعالیت‌های تقنینی:

بررسی قوانین مدنی مرتبط با کودکان و حقوق آنان، تلاش برای بازنگری و اصلاح قوانین موجود به سود کودکان و ارائه طرح‌هایی برای تصویب قوانین جدید به منظور حمایت از حقوق کودکان، فعالیت های تقنینی انجمن را تشکیل می دهند. برخی از دستاوردهای انجمن در این حوزه عبارتند از: 

  • طرح قانون کودکان و نوجوانان (در مورد کودک آزاری) مصوب ۱۳۸۱
  • طرح اصلاح قانون حضانت
  • کوشش در جهت حذف اعدام زیر ۱۸ سال

فعالیت‌های فرهنگی-اجتماعی:

شامل اطلاع رسانی، افزایش آگاهی و آموزش حقوق کودکان به خانواده‌ها، نهادها و سازمان‌های اجتماعی که با کودکان در ارتباط هستند. همچنین تلاش برای کاهش و پیشگیری از بدرفتاری، آزار و هرنوع سوء استفاده، بی توجهی، بهره کشی، تبعیض و رفتاری که به سلامت جسمی و روانی کودکان آسیب می رساند. واحد آموزش و کمیته روابط عمومی انجمن در این راستا فعالیت می‌کنند.

فعالیت‌های اجرایی:

تلاش برای به اجرا در آوردن قوانین حامی کودکان و فعالیت برای از میان برداشتن موانعی که اجرای صحیح این قوانین را مختل کرده است؛ برای نمونه می‌توان به قوانینی همچون ممنوعیت کار کودک، آموزش عمومی و رایگان اشاره کرد. واحدهای حقوقی، مددکاری، صدای یارا، خانه‌های کودک شوش و ناصرخسرو و همچنین پروژه‌های خراسان جنوبی و آذربایجان شرقی در این راستا فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام می‌دهند.

ساختار انجمن:

طبق اساسنامه، مجمع عمومی، هیئت مدیره و بازرسان، ارکان اصلی انجمن هستند. انجمن توسط هفت نفر اعضای هیئت مدیره و یک بازرس منتخب اعضا اداره می‌شود. هیئت مدیره هر دو سال یکبار توسط مجمع عمومی انتخاب می‌شوند.

 خانه کودک شوش از جمله مراکزی است که انجمن حمایت از حقوق کودکان برای تحقق اهداف خود در مهر ماه ۱۳۷۸ تاسیس کرده است.

راهنما
نشانی: 
تهران، خیابان آپادانا (خرمشهر)، خیابان وهابی، برزی شماره ۵ واحد .۳
تلفن: 
٨٨١٧۵٨٢۵
نوع محتوا: 
مکان

دیدگاه ها


ديدگاه شما