محمدهادی محمدی

محمدهادی محمدی
مشخصات
نام: 
محمدهادی
نام خانوادگی: 
محمدی

نویسنده و پژوهشگر ادبیات کودکان و بزرگسالان به دنیا آمده در سال ۱۳۴۰ برابر با ۱۹۶۱ میلادی در تهران و بزرگ شده در همین شهر. در دوره پیروزی انقلاب دبیرستان را به پایان رسانده و پس از آن از بیست و دو سالگی نوشتن را به طور حرفه ای برای بزرگسالان و کودکان آغاز کرده است.

نخستین داستانی که منتشر کرده است «فضا نوردها در کوره آجر پزی» (۱۳۶۷) است که زندگی دو کودک روستایی را که در کوره آجرپزی کار می کنند،‌ روایت می کند. این داستان در سال ۱۳۶۸ برنده عنوان کتاب سال از سوی مجله سروش نوجوان شد. در سال ۱۳۶۹ کتاب های زیر را منتشر کرد:

که از این میان داستان معدن زغال سنگ کجاست برنده جایزه کتاب سال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شد.

در سال ۱۳۷۰ کتاب های «وحشتناک‌ترین حیوان دنیا»،‌ «آدم کوچک و خواب های بزرگ» و «داستانک های نخودی» و «امپراتور سیب زمینی چهارم» را منتشر کرد که از این میان امپراتور سیب زمینی چهارم برنده دیپلم افتخار شورای کتاب کودک و دفتر جهانی کتاب کودک شد. این کتاب در تایلند و به زبان Thai و در ترکیه به زبان ترکی استانبولی منتشر شده است.

در سال ۱۳۷۱تا ۱۳۷۳ کتاب‌های خاله ستاره و بزغاله، جان شما کجاست،‌ گربه و پلنگ و «افسانه درخت خرما و بزی» را منتشر کرد که کتاب آخری در مجموعه ای به نام The Best Children's Books in the World به انگلیسی ترجمه و در نیویورک منتشر شد.

 کتاب‌های دیگر محمدی از سال ۱۳۷۳ تاکنون شامل کتاب های زیر است:

که بیشتر آن‌ها از سوی نهادهای مختلف تقدیر شده‌اند یا جایزه دریافت کرده‌اند. او در سال ۲۰۰۶ نامزد جایزه هانس کریستین اندرسن از ایران بود. 

محمدی یک مجموعه داستان نیز برای بزرگسالان به نام موشی که گربه‌ها را میخورد به سال ۱۳۷۳ منتشر کرده است.

در زمینه کارهای پژوهشی از او کارهای زیر منتشر شده است:‌

همچنین از او ده‌ها مقاله پژوهشی در مجله‌های ویژه ادبیات کودکان یا نشریات همگانی منتشر شده است.

راهنما

دیدگاه ها

اقای محمدی از مفاخر ایران و ادبیات کودکان هستند


با سلام و احترام مطالعه تاریخ ادبیات کودکان ایران دریچه ای است به تاریخ ایران با صداقت و دقت بدون غرض و مرض با استناد مطلق، ماورای کتب تاریخی دیگر گنجینه ای عظیم و بی بدیل که خواندن و تهیه و نگهداریش برای کودکان و بزرگان آینده واجب تر و بهتر از هر طلا و جواهری است چرا که آیندگان با درک درست از گذشته می توانند آینده ایران را آنچنان که شایسته اش بود بسازند. به این امید آرزوی عمر طولانی برای جناب محمدی و خانم قایینی داریم. سپاس


خداراشکر چنین کسانی هنوز تو مملکت هست باعث افتخار خدا عمر باعزت وسلامتی بهشون بده من تفسیر اتل متل رو خیلی پسندیدم تازه اول راه هستم انشاالله بقیه نشریات ایشان راهم بخونم


ديدگاه شما