محمود كیانوش

محمود كیانوش
مشخصات
نام: 
محمود
نام خانوادگی: 
کیانوش

محمود كیانوش، نویسنده و شاعر كودكان در، شهریور ماه سال ۱۳۱۳ در شهر مشهد به دنیا آمد. در كلا‌س دوم دبیرستان برای انشایی با موضوع ارزش، داستان كوتاهی با نام «هشت و سی و پنج دقیقه» نوشت كه برنده ی جایزه اول داستان‌ نویسی در سراسر كشور شد.

پس از آن گه گاه شعرهایی اجتماعی به شیوه ی محمدعلی افراشته می ‌سرود كه در مجله ی «چلنگر» چاپ می‌شد. پس از پایان دوره ی اول دبیرستان، به دانشسرای مقدماتی رفت و در سال اول تحصیل در آن جا، داستان ‌های «حسن كاكل و سگش»، «نامه‌ای كه برنگشت» و «طلا‌ق» را پی در پی نوشت و با نام مستعار شباهنگ چاپ كرد. در همین دوره، چند داستان هم از او در هفته نامه ی «شب چراغ» چاپ شد و به این ترتیب کار حرفه ای خود را آغاز کرد. سردبیری نشریه ی «صدف» تا شماره ی ۱۲، سردبیری نشریه ی «سخن» و همکاری با مجله ی «پیک» و انتشارات فرانکلین جزء پیشینه کاری کیانوش است.

از آثار او می توان به این ها اشاره کرد: «شعر كودک در ایران» - در زمینه نقد -، داستان‌های: «آدم یا روباه» (۱۳۴۸)، «دهكده نو» (۱۳۴۸)، «از بالا‌ی پله چهلمم (۱۳۵۶) ...شعرهای: «زبان چیزها» (۱۳۵۰)، «طوطی سبز هندی»، (۱۳۵۶) «نوک طلا‌ی نقره بال»(۱۳۵۶)، «باغ ستاره‌ها» (۱۳۵۶)، «بچه‌های جهان» (۱۳۵۶)، «طاق هفت رنگ» (۱۳۵۸)، «آفتاب خانه ما» (۱۳۵۸).

محمود كیانوش آثاری در گونه های مختلف را نیز به فارسی برگردانده است، از جمله: «هاوایی: گوهر اقیانوس آرام» (۱۳۴۰)، «سرزمین و مردم ژاپن» (۱۳۴۲)، «سنگ‌پشت و پلنگ خانه می سازند» (۱۳۴۷)، «میمون گلی كوچولو» (۱۳۵۰) و «راهی به كشور آفتاب تابان». بازنویسی محمود كیانوش از داستان های شاهنامه «از كیكاوس تا كیخسرو (سیاهی، شبگیر، آفتاب)» در سال ۱۳۵۴ از سوی اداره ی كل نگارش وزارت فرهنگ به چاپ رسیده است.

شعرهایی از محمد کیانوش

شعر گندم زار

عیدت مبارک - محمود کیانوش

بچه‌های جهان - محمود کیانوش

راهنما

عضویت در کانال تلگرام