گردهمایی کودکان و نوجوانان "تونزا" در کره جنوبی

گردهمایی کودکان و نوجوانان "تونزا" در کره جنوبی

شهر "داوجن" کره جنوبی از چند روز پیش میزبان ۷۵۰ کودک و نوجوان کوشا و علاقه مند به محیط زیست از سراسر جهان است.

این کودکان و نوجوانان، ۱۰ ساله به بالا هستند و در بزرگ ترین گردهمایی جهانی سالانه کودکان و نوجوانان درباره محیط زیست، که از سوی تونزا (TUNZA)، بخش کودکان نهاد محیط زیست سازمان ملل (UNEP)، برگزار می شود، شرکت کرده اند تا برای "دگرگونی اقلیم" چاره اندیشی کنند.

در روز سوم این گردهمایی که از ۱۷ تا ۲۳ آگوست (۲۶ مرداد تا ۱ شهریور) برگزار می شود، کودکان و نوجوانان در یک بیانیه به نمایندگی از سه میلیارد همسال خود در سراسر جهان، از دولت های کشورهای خود خواستند برای مهار دگرگونی اقلیم دست به اقدام بزنند.

آن ها نگرانی خود را از آن چه کم توجهی دولت ها به محیط زیست و دگرگونی اقلیم، خواندند اعلام کردند. کودکان و نوجوانان، این بیانیه را به عنوان گامی در جهت برنامه جهانی "به تفاهم برسیم!" سازمان ملل برای رسیدن به یک تفاهم جهانی و سیاسی درباره حفاظت از اقلیم دانستند.

این علاقه مندان به محیط زیست مردم جهان را هم تشویق کرده اند تا از دولت ها بخواهند سیستم اقتصادی سازگار با محیط زیست ایجاد کنند و به تولید کننده ها و دست اندرکاران صنایع برای تولید کالاهای همساز با محیط زیست فشار بیاورند. 

"تونزا" نام بخش کودکان نهاد محیط زیست سازمان ملل، واژه ای است به زبان سواحیلی (از زبان های شرق آفریقا) و معنی آن "با ملایمت و مهر رفتار کردن"، (To treat with care or affection)، است.

این بخش، در سال ۲۰۰۳ بر اساس یک استراتژی بلند مدت برای درگیر کردن کودکان و نوجوانان در سطح جهانی و  در ارتباط نزدیک با مسائل محیط زیستی ایجاد شد.

برگزاری یک گردهمایی سالانه برای کودکان و نوجوانان در ارتباط با محیط زیست، تشکیل شورای مشورتی "تونزا" و فصل نامه "تونزا" از برنامه های همیشگی این بخش برای پرورش نسلی آگاه و حساس در ارتباط با محیط زیست است.

برای آشنایی بیشتر با برنامه های بخش کودکان نهاد محیط زیست سازمان ملل می توانید به این نشانی سر بزنید http://www.unep.org/Tunza/‎

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۸۸-۰۶-۰۱ ۱۴:۱۲
متن سفارشی:

ديدگاه شما