انجمن بین المللی خواندن

International Reading Association
انجمن بین المللی خواندن

انجمن بین المللی خواندن (International Reading Association) در سال ۱۹۵۶ به عنوان سازمانی ناسودبر و تخصصی آغاز به کار کرد. دفتر مرکزی این انجمن در امریکا قرار دارد. این انجمن، به همه ی افرادی که در زمینه ی آموزش خواندن فعالیت می کنند، خدمات می دهد.

اعضا ی این سازمان خود را وقف ترویج و پشتیبانی از برنامه های سواد آموزی از راه بهسازی کیفیت آموزش خواندن، گسترش پژوهش و اطلاعات درباره ی خواندن و تشویق عادت خواندن برای همه ی عمر کرده اند.سازمان IRA پنج برنامه را در دستور کار خود دارد. این سازمان از اصلاحات در مسائل آموزشی، برنامه ریزی آموزشی و سیاست گذاری های آموزشی در راستای علاقه مندی های دانشجویان و آموزگاران در سطح منطقه ای، ملی و جهانی حمایت می کند.

سازمان های وابسته ی IRA در سراسر جهان ارتباط و همکاری میان کارشناسان را پشتیبانی می کند. کنفرانس ها و نشست ها، نشریه های تخصصی و بیش از ۱۵۰ عنوان کتاب و دیگر منابع چاپی، اطلاعات اعضای سازمان را ارتقا می بخشد. ماهنامه ی "خواندن در جهان امروز" اعضا ی سازمان را در جریان آخرین خبرهای مربوط به خواندن و فعالیت های IRA قرار می دهد. سازمان IRA از طریق شوراها و سازمان های وابسته ی خود با بیش از ۳۰۰ هزار کارشناس در ۹۹ کشور ارتباط دارد. سازمان IRA با نزدیک به ۴۰ جایزه و بورسیه، فعالیت های آموزگاران، نویسندگان و دیگر افراد دست اندرکار برنامه های سواد آموزی و خواندن را پاس می دارد. IRA "جایزه ی ادبی انجمن بین المللی خواندن یونسکو" (UNESCO International Reading Association Literacy Prize) را به صورت مشترک با یونسکو به مؤسسات، سازمان ها یا افرادی که خدمات ارزنده ای در راه سواد آموزی انجام داده اند، اهدا می کند. این جایزه در سال ۱۹۷۹ بنیان گذاری شده است و نام برندگان آن هر ساله در ماه سپتامبر درجشن روز جهانی سواد آموزی اعلام می شود و شامل ۲۰ هزار دلار امریکا، یک مدال نقره و یک گواهینامه است.

راهنما

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.