روزی برای درخت!

روزی برای درخت!

امروز پانزدهم اسفند ماه، نخستین روز از هفته ی منابع طبیعی است و روز درختکاری نام گذاری شده است. شاید کاشت یک نهال فعالیت مناسبی برای جشن گرفتن این روز باشد. اما ایران سرزمین پهناوری است. هنگامی که در جنوبش درختان جوانه می زنند در سرزمین های شمالی آن هنوز برف می بارد. اما راه های دیگری نیز برای گرامی داشت این طلای سبز وجود دارد.

شما به عنوان والدین یا آموزگار یا ترویج گر می توانید با چند فعالیت ساده کودکان و نوجوانان را به پاسداشت درختان و طبیعت برانگیزانید. در زیر کتابک سه فعالیت برای این روز پیشنهاد کرده است.

  • کتابی درباره ی درخت به فرزندمان هدیه کنیم و یا در جمع کودکان و نوجوانان بخوانیم . می توانید کتاب "افسانه درخت خرما و بزی" کهن ترین افسانه ی منظوم ایرانی را برگزنید که محمد هادی محمدی آن را برای کودکان بازآفرینی کرده است و نشان از توجه ایرانیان به درخت از دوران باستان دارد. در این افسانه ی ٢٥٠٠ ساله، درخت خرما و  بز بر سر این که کدام سودمندترند به گفت و گو و جدل می پردازند. این افسانه را می توانید با کودکان به شکل نمایش نیز اجرا کنید. این داستان را به عنوان یک افسانه کهن می تواند به نوجوانان نیز معرفی شود.

    یا  کتاب "درخت بخشنده" اثر شل سیلوراستاین را انتخاب کنید که پیوند انسان با درخت را به زیبایی به نمایش می گذارد. پیش از سهیم شدن این کتاب با کودکان ونوجوانان سری به کتابخانه کتابک بزنید و با پرسش های فلسفی جذابی که درباره ی پیوند انسان و درخت یا طبیعت بر پایه این داستان شکل گرفته است، آشنا شوید و آن را در جمع خود با کودکان و نوجوانان مطرح کنید.

  • یک کاردستی با پسماندهای کاغذ و مقوا بسازید. می توانید با گروه کودکان و نوجوانان از جعبه های شیرینی یا کفش یا هر جعبه مقوایی دیگر خمیر کاغذ تهیه کرده و وسایل گوناگونی از اشیا تزیینی تا ابزار کاربردی بسازید. برای آشنایی با شیوه ی تهیه خمیر کاغذ به کارگاه هنر کتابک سر بزنید.
  • با کودکتان یک کتاب الفبای طبیعت بسازید. سالی که پیش رو داریم یعنی سال ٢٠١١ از سوی سازمان ملل متحد سال جهانی جنگل ها و دهه ی پیش رو، دهه ی تنوع زیستی نام گرفته است. از این فرصت استفاده کنید و با پیوند دادن روز درختکاری به این مناسبت ها این روز را پربارتر کنید. این فعالیت برای کودکان پیش دبستان و سال نخست دبستان که در حال آموزش حروف الفبا هستند بسیار جذاب است. برای صحافی کتاب به کارگاه میراث فرهنگی کتابک جلسه ی صحافی سر بزنید.
اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۸۹-۱۲-۱۵ ۲۱:۰۲
متن سفارشی:

ديدگاه شما