آیا استفاده از تلفن همراه برای کودکان خطرناک است؟

آیا استفاده از تلفن همراه برای کودکان خطرناک است؟

 با از گذشت ۲۰ سال از اختراع تلفن همراه، بسیاری از متخصصان بر این باورند که استفاده از آن خطری ندارد، با این حال، هنوز هم ابهامات زیادی در مورد خطرات استفاده از این وسیله برای کودکان وجود دارد.

به گزارش سایت پزشکان بدون مرز، تحقیقات در مورد ارتباط بیماری سرطان و استفاده از تلفن همراه با مشکلاتی همراه است. ابتلا به سرطان معمولا مدت زیادی حدود چند ده سال طول می کشد و هنوز زمان زیادی از استفاده عمومی از این وسیله نمی گذرد.

با این وجود، بیشتر دانشمندان در مورد این که اگر استفاده از این وسیله خطرناک باشد، خطر آن برای کودکان بیشتر است اتفاق نظر دارند. دکتر آنی ساسکو از موسسه سلامت عمومی، اپیدمولوژی و توسعه بردو می گوید: "اگر عمق نفوذ امواج الکترو مغناطیس به مغز برابر ۴ سانتیمتر باشد، در بزرگسالان به منطقه گیجگاهی (Temporal lobe) خواهد رسید که وظایف چندانی بر عهده ندارد اما در کودکان این میزان نفوذ مناطق مرکزی‌تر مغز را تحت تاثیر قرار خواهد داد."

او ادامه می دهد: "افزون بر این جمجمه کودکان نازک‌تر است و کمتر می تواند نقش حفاظتی داشته باشد و میزان آب موجود در مغز آن ها نیز بیشتر است و می توان گفت دلایل زیادی وجود دارد که نشان می دهد میزان جذب اشعه در کودکان بیشتر است."

یک تحقیق اروپایی که به تازگی در ژورنال موسسه ملی سرطان آمریکا منتشر شده به این نتیجه رسیده که احتمال ابتلا در کودکانی که از تلفن همراه استفاده می کنند، نسبت به کودکانی که از این وسیله استفاده نمی کنند بیشتر نیست. منتقدان این نظریه می گویند که تحقیقات در یک دوره زمانی کوتاه مدت انجام شده است و اطلاعات مورد استناد هم تاریخ گذشته هستند.

آیا استفاده از تلفن همراه برای کودکان خطرناک است؟

آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC)به تازگی تلفن های همراه را دسته بندی مجدد کرده است. این موسسه وابسته به سازمان ملل، در ارائه دلائل کافی برای نشان دادن این که تلفن های همراه قطعا در ابتلا به سرطان موثر هستند ناتوان بوده، اما در عوض تلفن همراه را در گروه "احتمالا سرطانزا" طبقه بندی کرده است. این طبقه بندی مجدد پس از برگزاری نشست دانشمندان متخصص این زمینه در مقر اصلی موسسه در شهر لیون انجام شد.

آن ها اطلاعات به دست آمده از آزمایشاتی که روی حیوانات انجام شده را به همراه نتایج طولانی ترین تحقیق انجام شده روی مبتلایان به سرطان مغز مورد بررسی قرار دادند. دکتر کورت استریف از موسسه IARC می گوید: "از مطالعه سرطان در انسان شواهدی قوی به دست آمده که نشان دهنده ارتباط احتمالی استفاده از تلفن همراه و ابتلا به برخی از انواع سرطان مغز است."

برخی از دانشمندان معتقدند که طبقه بندی IARC در مورد ارتباط احتمالی استفاده از تلفن همراه و ابتلا به سرطان خیلی دقیق نیست. دکتر آنی ساسکو می گوید: "من فکر می کنم که تلفن همراه خطر ابتلا به تومور مغزی را افزایش می دهد و دلایل قوی هم موجود است که نشان می دهد احتمال ابتلای افرادی که برای مدت بیش از ۱۰ سال از این وسیله استفاده کرده اند، به لیگوما که نوعی تومور مغزی است افزایش می یابد." بسیاری از والدین به فرزندان شان تلفن همراه می دهند تا هنگامی که آن ها در دنیای پر خطر بیرون از خانه هستند از آن ها خبر بگیرند؛ اما اگر این وسیله خود به عامل خطر تبدیل شود چه؟

دکتر استریف می گوید: "می توان گفت که بدترین حالت استفاده از تلفن همراه هنگام مکالمه صوتی و وقتی است که گوشی به گوش یا مغز نزدیک است. بنابراین به عنوان مثال می توان استفاده از تجهیزات هندز فری (Hands free) را پیشنهاد کرد." او اضافه می کند: "شواهدی هم مبنی بر دو برابر شدن این اثر در کودکان وجود دارد. بنابراین شاید عاقلانه باشد که استفاده کودکان از این وسیله را محدود کنیم و اقدام عملی را جدی بگیریم."

با توجه به نتایج این تحقیقات، برخی معتقدند که دولت ها و مسوولان سلامت و بهداشت باید مردم را به استفاده از پیامک به جای مکالمه، استفاده از تلفن ثابت و استفاده از هندز فری تشویق کنند. 

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۰-۱۰-۰۵ ۰۱:۴۵
متن سفارشی:

ديدگاه شما