کودکان درخت کاشتند و کتاب هدیه گرفتند

کودکان درخت کاشتند و کتاب هدیه گرفتند

امروز ۱۵ اسفند روز درختکاری است. کودکان اهوازی، برای چهارمین سال پیاپی در آستانه روز درختکاری در دو نقطه از شهرستان باوی نهال کاشتند.

برنامه درختکاری این کودکان، چند مرحله داشت. آن ها نخست زباله های پراکنده در این منطقه را جمع آوری کردند و سپس نهال های جوان را در زمین کاشتند. پس از پایان درختکاری نیز از دستان یک معلم، کتاب هدیه گرفتند. برنامه درختکاری این کودکان با شعار «یداً بید نحو بیئة افضل» به معنی «دست در دست هم برای محیطی زیباتر» برگزار شد. در این روز کودکان به همراهی خانواده هایشان و حمایت شهرداری ملاثانی و نهالستان ربیع در دو نقطه از ملاثانی نهال کاشتند.

کودکان درخت کاشتند و کتاب هدیه گرفتند

ابتدا در پارک نزیک به پلیس راه ملاثانی تعدادی نهال به دست کوچک کودکان کاشته شد و سپس مرحله بعدی این برنامه در جنگل «الزویر» کمی بالاتر از ملاثانی و پشت روستای «زویرچری» اجرا شد. هنگامی که کودکان نهال های خود را می کاشتند، یک گروه تئاتری نیز برای سرگرمی کودکان نمایشی با موضوع محیط زیست اجرا کرد. امل یکی از دختران شرکت کننده در این مراسم است. او درباره حفاظت از درختان گفت: "از جهتی تخریب جنگل توسط بعضی افراد در چند سال اخیر افزایش یافته و کارشناسان بیان کرده اند که باید سالانه میلیونها نهال جنگلی در ایران کاشته شود تا بتوان جبران خسارات شود. با ترویج درختکاری و نگهبانی از جنگل ها و استفاده درست از درختان و تکثیر گونه های آنها، نه تنها از میزان منابع جنگلی کم نمی شود، بلکه برتعداد درختان نیز افزوده می شود."

 نبهان نیز کودکی پر جنب وجوش است. او که سعی می کرد به دیگر کودکان در کاشت نهال کمک کند با صدایی پر شور می گفت: من و بابا همیشه نهال می کاریم. ما عادت به نهال کاری داریم و امروز آمده ام تا به دیگر بچه ها نهال کاشتن را یاد بدهم."

کودکان درخت کاشتند و کتاب هدیه گرفتند

این برنامه درختکاری با همت یک معلم به نام محمد، با ترویج کتابخوانی نیز همراه شد. او به همه کودکانی که در این برنامه شرکت کرده بودند، کتاب "درخت بخشنده" اثر شل سیلور استاین را اهدا کرد. او برای کودکان درباره این کتاب و نویسنده آن تعریف کرد و آن ها را به کتابخوانی تشویق کرد. او گفت: "ده‌ها ترجمه از این کتاب در بسیاری از کشورهای جهان منتشر شده‌است. این کتاب الهام بخش آثار سینمایی، تلویزیونی و تئاتری بوده است که من نیز با هدف تاثیر گذاری بیشتر این کتاب بر کودکان تعدادی از آنها را تهیه و اهدا کردم."

این کودکان با امید اینکه جنگل هایی زیباتر و سرشار از درختان سبز و خرم داشته باشند، روز جمعه خود را به پایان رساندند.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۱-۱۲-۱۵ ۱۱:۲۶
متن سفارشی:

عضویت در کانال تلگرام