شارل پرو

Charles Perralut
شارل پرو
مشخصات
نام: 
شارل
نام خانوادگی: 
پرو
نام لاتین: 
Charles
نام خانوادگی لاتین: 
Perrault

شارل پرو، نویسنده، شاعر، مدیر و عضو فرهنگستان فرانسه، از نخستین گردآورندگان و بازنویسان قصه‌های پریان به شمار می‌رود. از بهترین آثارش می‌توان «شنل قرمزی»، «زیبای خفته»، «سیندرلا»، «گربه‌ی چکمه پوش»، «ریش آبی» و «بند انگشتی» را نام برد.

شارل پرو تنها یازده قصه‌ی پریان نوشته است که همه‌ی آن ها از آثار کلاسیک و محبوب کودکان است. تاکنون هزاران نسخه‌ی گوناگون از قصه‌های پرو برای کودکان و بزرگسالان چاپ شده است که اغلب با قصه‌های گریم اشتباه گرفته می‌شوند و یا با آن‌ها آمیخته شده‌اند.

شارل پرو در سال ۱۶۲۸ در خانواده‌ای مرفه و شناخته شده در پاریس زاده شد. تحصیلاتش را در کالج بووه (نزدیک سوربن) در سال ۱۶۳۷ آغاز کرد. در پانزده سالگی مدرسه را نیمه رها کرد و یادگیری را به شیوه‌ی خودآموز ادامه داد و توانست با موفقیت رشته‌ی حقوق دانشگاه اورلئان را بگذراند. پس از ۳ سال وکالت، کار خود را رها کرد و به عنوان منشی نزد برادرش که مأمور مالیات پاریس بود، به کار پرداخت. در این مدت چند شعر منتشر کرد و کم کم به ادبیات گرایش یافت.

پرو طرفدار ادبیات مدرن بود. اندیشه‌های مدرنیستی پرو در سروده‌ها، نوشته‌ها و قصه‌های پریانش آشکار است. از ۱۶۹۶ پرو بازنویسی قصه‌های عامیانه را آغاز کرد. او این قصه‌ها را برای بزرگسالان نوشت زیرا در آن دوران در فرانسه ادبیات کودک وجود نداشت. قصه‌های پرو پس از ترجمه به زبان‌های اروپایی در سده‌ی هژدهم به ادبیات کودکان راه یافت. در این ترجمه‌ها، قصه‌ها اغلب خلاصه شده و با سلیقه‌ی عامه سازگار شده بودند و کودکان به آسانی می‌توانستند آن‌ها بخوانند. در سده‌ی نوزدهم به شکل کتاب‌های تصویری برای کودکان منتشر شدند و بخشی از میراث ماندگار کودکان فرانسه و جهان شدند.

 

 

راهنما

عضویت در کانال تلگرام