افسردگی پس از زایمان در چه سنینی بیشتر است؟

افسردگی پس از زایمان در چه سنینی بیشتر است؟

 یک جراح و متخصص زنان و زایمان با تاکید بر اینکه زنان باید با دوره‌های افسردگی پس از زایمان آشنا باشند، گفت: افراد با سن پایین بیشتر در معرض افسردگی پس از زایمان قرار دارند.

دکتر الهه رجایی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه افسردگی پس از زایمان اغلب به دلیل تغییرات هورمونی بعد از زایمان صورت می گیرد، افزود: علاوه بر تغییرات هورمونی، زایمان نیز به دلیل دارا بودن استرس و فشار روحی و روانی برای فرد، از علل افسردگی پس از زایمان به شمار می‌آید.

این جراح و متخصص زنان و زایمان شیوع افسردگی پس از زایمان را به طور تقریبی حدود ٨ تا ١۵ درصد دانست و بیان کرد: افسردگی پس از زایمان یک نوع افسردگی است با تمام جنبه‌های افسردگی ماژور و مینور که در حالت طبیعی شروع می‌شود.

وی با بیان این مطلب که اگر درمان حمایتی برای افراد مبتلا به افسردگی پس از زایمان صورت گیرد، تا شش ماه پس از زایمان، بهبودی حاصل می‌شود، گفت: البته این امکان نیز وجود دارد که حتی افسردگی افراد تحت درمان قرار گرفته نیز مجدد عود کند.

رجایی تصریح کرد: ١٠ درصد افراد مبتلا به افسردگی پس از زایمان، احتیاج به مراجعه به پزشک دارند زیرا با درمان‌های نگهدارنده و حمایتی بهبود پیدا نمی‌کنند. تنها ١۵ تا ٢٠ درصد زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان با درمان‌های حمایتی بهبودی کامل پیدا می‌کنند.

این جراح و متخصص زنان و زایمان در خصوص شدت و ضعف احساس افسردگی پس از زایمان، گفت: افسردگی پس از زایمان نیز مانند افسردگی ماژور و مینور، کاملا شدت و ضعف دارد و در افراد گوناگون به شکل متفاوتی ظاهر می‌شود که در صورت شدت آن، فرد می‌تواند اختلالات خلقی مانند افکار خودکشی نیز داشته باشد که بسیار نادر است.

وی اظهار کرد: این احساس افسردگی ارتباط بین مادر و فرزند را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و منجر به کم شدن تعامل اجتماعی مادر و کمتر بازی کردن وی با فرزند خود می‌شود.

رجایی درباره افرادی که بیشتر در معرض افسردگی پس از زایمان قرار دارند، تصریح کرد: افراد سن پایین، افراد دارای سابقه افسردگی، افراد دارای اختلالات عاطفی قبلی، زنانی که استفراغ شدید حاملگی دارند یا دخانیات و داروهای غیرمجاز در بارداری استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض افسردگی پس از زایمان قرار دارند.

این متخصص زنان با تاکید بر اینکه افراد باید با مشکلات دوران پس از زایمان آشنا باشند تا در صورتی که برای آنها چنین اتفاقی افتاد به پزشک مراجعه کنند، گفت: علائم این افراد تمایل به گریه، کاهش توجه، اختلالات خلقی و در صورت شدید بودن آن افکار خودکشی است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در صورت مشاهده علائم این بیماری افراد باید به پزشک مراجعه کنند، زیرا تشخیص دقیق توسط پزشکان حائز اهمیت است و در افسردگی ماژور صرفا درمان حمایتی برای بیمار کافی نیست بلکه باید فرد با دخالت دارویی درمان شود.

 

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۳-۰۹-۱۹ ۱۵:۵۵
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.