پرسا در آفریقای جنوبی جایزه آسترید لیندگرن ۲۰۱۵ را دریافت کرد

پرسا در آفریقای جنوبی جایزه آسترید لیندگرن ۲۰۱۵ را دریافت کرد

روز ۳۱ مارس سخنگوی هیئت داروان جایزه یاد بود آسترید لیندگرن خبر داد که امسال این جایزه گرانقیمت به پرسا در آفریقای جنوبی تعلق گرفته است.

دریافت این جایزه از سوی سازمانی که بیش از بیست سال در جهت ترویج کتابخوانی در آفریقای جنوبی می کوشد، آن هم در آستانه روز جهانی کتاب کودک (دوم آوریل ) خبر بسیار خشنود کننده ای برای همه تلاشگران ترویج کتابخوانی بود.

در بیانیه هیئت داوران آمده است:

«پرسا سازمانی که دفترش در کیپ تاون قرار دارد، از سال ۱۹۹۲ در جهت ترویج کتابخوانی و ادبیات برای کودکان و نوجوانان آفریقای جنوبی تلاش می کند. پرسا با شعار خواندن همراه با لذت، راه خود را به دنیای کتاب و ادبیات برای خوانندگان جوان در آفریقای جنوبی گشود. پرسا از راه پروژه های مبتکرانه خواندن و قصه گویی، مردم را حول ادبیات به چندین زبان زنده درآفریقای جنوبی گرد هم آورد. بزرگ ترین و مهم ترین کار پرسا این است که به جهانیان نشان داد کتاب و داستان تا چه حد می تواند در غنی ساختن زندگی کودکان و نوجوانان نقش داشته باشد. بیش از بیست سال است که پرسا حرکتی پرقدرت و مبتکرانه را در شرایط ویژه اجتماعی و فرهنگی آفریقای جنوبی به پیش برده است تا ادبیات را به عنوان عامل کلیدی در رشد فردی و اجتماعی معرفی کند. آنچه پرسا در برنامه کار خود بر آن متمرکز شده است، تشویق کودکان و نوجوان به خواندن برای لذت بردن، بالا بردن اعتماد به نفس و پیوند با زبان های بومی آن ها از راه ادبیات و داستان، است.

پرسا دارای سه هدف اصلی است: تهیه ادبیات با کیفیت به زبان های گوناگون آفریقای جنوبی، ایجاد ارتباط و همکاری میان ناشران و نهادهای ترویج خواندن، و راه اندازی فعالیت هایی که به پایداری فرهنگ خواندن و قصه گویی در جامعه های آسیب پذیر یاری رساند. پرسا پیوسته با آخرین پژوهش ها در ارتباط است و از همکاری همه داوطلبان در هر سطحی سود می جوید.

پرسا برای تشویق کودکان به خواندن کتاب به زبان های بومی خود، سری کتاب هایی با عنوان «کتاب برای دست های کوچک» به زبان های گوناگون آفریقای جنوبی منتشر کرده است. پروژه دیگر پرسا، راه اندازی کلوپ کتاب وولیندللا Vulindelela، است که در آن از آمیخت قصه گویی شفاهی با خواندن و به کارگیری بازی های آوازی و نمایشی سود می جوید. پرسا در راه گسترش این گونه از کلوپ کتاب در کیپ تاون و دیگر استان های آفریقای جنوبی تلاش می کند. سازمان نال ای بالی Nal’ibali شبکه ای از کلوپ های کتابخوانی پرسا است که کودکان را به خواندن تشویق می کند و والدین، مادربزرگ و پدربزرگ ها و آموزگاران را برمی انگیزد که با کودکان بخوانند.»

پرسا در آفریقای جنوبی جایزه آسترید لیندگرن ۲۰۱۵ را دریافت کرد

جایزه ترویج کتابخوانی آساهی را که از سوی دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان پایه گذاری شده است نیز در سال ۲۰۱۴ به پرسا اهدا شده است.

جایزه بزرگ یاد بود آسترید لیندگرن روز اول ژوئن ۲۰۱۵ در سالن کنسرت شهر استکهلم به پرسا تقدیم خواهد شد.

کتابک و همه همکاران موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان دریافت این جایزه را به همکاران پرتلاش پرسا در آفریقای جنوبی تبریک می گوید.

ديدگاه شما