محمدرضا دادگر

محمدرضا دادگر
تهیه کننده: 
ستاره تراب زاده
مشخصات
نام: 
محمد رضا
نام خانوادگی: 
دادگر
نام لاتین: 
Mohamadreza
نام خانوادگی لاتین: 
Dadgar

محمدرضا دادگر طراح گرافیک، نقاش و تصویرگری است که در طول فعالیت هنری خود، صدها پوستر برای نمایشگاه، تاتر‌، فیلم سینمایی و جلد کتاب‌ ونشریه های گوناگون طراحی کرده و تاکنون در نمایشگاه های گروهی و انفرادی بسیاری در داخل و خارج کشور شرکت کرده است.

او عضو هیئت علمی دانشگاه هنر و مدرس گرافیک و تصویرسازی دانشگاه هایی چون دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و دانشکده هنر دانشگاه الزهرا است.

محمد رضا دادگر  در ۱۶ اردیبهشت ۱۳۲۸ در همدان زاده شد. پس از به پایان رساندن هنرستان هنرهای زیبای تهران، در رشته گرافیک دانشکده هنرهای زیبا به تحصیل پرداخت و پس از آن دوره کارشناسی ارشد رشته نقاشی را ادامه داد، او همچنین دوره تصویرگری کتاب کودک و نوجوان را در توکیو ژاپن گذرانده است.

دادگر کار حرفه ای خود را از سال ۱۳۴۸ آغاز کرد. نخست در شرکت های تبلیغاتی به عنوان طراح گرافیک مشغول به کار شد، مدتی هم به عنوان طراح پارچه و سرامیک کار کرد. از سال ۱۳۵۰ همکاری با کانون پرورش فکری کودکان را آغاز کرد و نخستین فیلم‌های استریپ کانون را با نام موش و گربه و بز ریش سفید ساخت. او مدتی در واحد انیمیشن کانون مشغول به کار بود تا آن که در سال ۱۳۵۳ به عنوان طراح گرافیک به استخدام کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درآمد و از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۷۲ مدیر هنری و مدیر مرکز گرافیک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بود.

دادگر تاکنون برای کتاب‌های بسیاری تصویرگری کرده است. نخستین آن ها به نام جوجه اردک زشت در سال ۱۳۵۰ بوده و سپس مرغابی ها و روباه حیله گر سال ۱۳۵۵ ، آفتاب پرست سال ۱۳۵۶، قهرمان کوچک و...

محمدرضا دادگر برای آثار گرافیک و تصویرگری خود جوایز پر شماری دریافت کرده است که از آن ها می‌توان به جوایزی چون  جایزه نمایشگاه کنکور نوما ژاپن(۱۹۸۴)، جایزه بزرگ کامی شی بای توکیو ژاپن (۱۹۸۴)، جایزه پلاک طلایی بی ینال براتیسلاوا (۱۹۸۷)، برگزیده جشنواره قلم طلایی بلگراد (۱۹۸۹)، برنده اول جشنواره فیلم فجر به عنوان بهترین طراح پوستر (۱۳۶۴)، برنده اول و جایزه بزرگ تندیس مداد پرنده جشنواره کتاب کودک و نوجوان تهران (۱۳۶۸)، برنده پلاک طلایی جشنواره کتاب کودک و نوجوان (۱۳۶۸)، برنده پلاک طلایی جشنواره کتاب کودک و نوجوان (۱۳۶۹)، برنده جشنواره آسیایی تصویرگران کتاب کودک و نوجوان(۱۳۷۰)، برنده جشنواره بین المللی تصویرگران (۱۳۷۸)،‌ برنده بخش تصویرگری نمایشگاه بین الملی قرآن (ایران) (۱۳۸۱)، منتخب نمایشگاه پوسترر ادیان توحیدی تهران ۱۳۸۵، برگزیده سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران (۱۳۸۵) و ... اشاره کرد.

راهنما

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.