خانه فرهنگ آلفونس ابری

خانه فرهنگ آلفونس ابری
برگردان: 
فریما یغمایی

«خانه فرهنگ آلفونس ابری» هر روز پذیرای شمار زیادی از کودکان و بزرگ سالانی است که همواره به دنبال فعالیت های سرگرم کننده و البته خلاق هستند. این خانه در شهر گوتنبرگ سوئد، در پارکی در مرکز همین شهر به نام «انجمن گیاه شناسی» قرار دارد.

در خانه ی فرهنگ آلفونس اوبری فعالیت های فرهنگی در گونه های مختلف و با کیفیت بالا برگزار می شود. در این مکان، روزانه ۳ تا ۴ برنامه اجرا می شوند که دست کم دو تای آن نمایش اند. این خانه با همه ی سازمان های فرهنگی کودکان ارتباط  دارد. 

گونیلا بری استروم، خالق آلفونس، که خود زاده گوتنبرگ (۱۹۴۲) است، همیشه رویای این را در سر داشت که یک خانه فرهنگ در ساختمان قدیمی فروش بذر، در پارک انجمن گیاه شناسی بسازد. رویای او سرانجام در سال ۲۰۱۲، چهل سال پس از خلق شخصیت آلفونس به واقعیت پیوست.

خانه فرهنگ آلفونس ابری، با وسایل و چیزهای برگرفته  شده از کتاب هایش تزیین شده است، از اتاق نشیمن آلفونس گرفته تا هیولای ترسناک و هلی کوپتر و بالاخره پدر و میلا و مولگان و خیلی چیزهای دیگر.

خانه فرهنگ آلفونس ابری

بزرگسالانی که همراه کودکان به این خانه می آیند، پس از گشت و گذار، گاه روی مبل می نشینند تا با نوشیدن یک فنجان چای خستگی شان در برود. آن ها برای زمان کوتاهی هم که شده، در نقش یکی از این شخصیت ها فرو می روند و بازی می کنند. البته بازی، آن هم به مدت طولانی، کودک را گرسنه میکند، اما جای نگرانی نیست؛ کافه «مولگان» با ساندویچ و غذاهای سبک، آماده پذیرایی از کودکان است. 

خانه فرهنگ آلفونس ابری

خانه فرهنگ آلفونس ابری

در بوتیک پدر آلفونس که «بوتیک هدیه» نام دارد، انواع و اقسام وسایل آلفونس و کتاب های او به فروش می رسند. بازدید از خانه آلفونس، برای همه کودکان (به ویژه کودکان تا ۸ سال) و بزرگسالان، امکان پذیر است و بهای بلیت بر پایه گروه سنی بازدید کنندگان تفاوت می کند.

 سهیم شدن همه کودکان در دنیای آلفونس، هدف مهم برپایی این خانه است. کودکانی که از نظر جسمی یا روانی مشکل دارند، به این خانه می آیند، در اتاق آلفونس با دیگران دیدار می کنند، همراه آن ها به کشف دنیای پررمز و راز آلفونس می پردازند و بازی می کنند. 

خانه فرهنگ آلفونس ابری

خانه فرهنگ آلفونس ابری

خانه فرهنگ آلفونس ابری

خانه فرهنگ آلفونس ابری

 در خانه فرهنگ آلفونس اوبری، کودکان فضایی دیگر را تجربه می کنند و می شناسند، دنیای کودکی مادر، پدر و مادربزرگ و پدر بزرگ ها و شاید خیلی پیش تر از آن ها را می بینند و لمس کنند. سخن گفتن از گذشته برای کودکان، همیشه جذاب بوده است. به همین سبب، جای جای این خانه از جمله آلونک ها، گذرها و گوشه و کنارهای آن که امروزه دیگر اثری از آن ها باقی نمانده است، برای کودکان گیرا و جالب اند.

برای نمونه، در این خانه دیوارهایی به چشم می خورند که با صدها کشو پوشانده شده اند. این کشوها محل نگه داری انواع مختلف بذر و تخم گیاهانی بوده اند که مردم شهر در زمان های مختلف آن ها را ذخیره کرده اند، کاشته اند و بهره برداری کرده اند. از آن جا که این خانه به عنوان میراث فرهنگی ثبت شده است، پیش بینی می شود که در آینده نیز پابرجا بماند.

خانه فرهنگ آلفونس ابری

سالانه، نزدیک به یک میلیون جلد کتاب آلفونس در کتابخانه های کشور سوئد به امانت گرفته می شوند. گونیلا بری استروم روزنامه نگار که از سال ۱۹۷۵ به عنوان نویسنده فعالیت خود را آغاز کرد، برای میلیون ها کودک در بسیاری از کشورها نامی آشناست. افزون بر کتاب های آلفونس و کتاب های دیگر، گونیلا در زمینه ی شعر، ضرب المثل، نمایش کودک و پویانمایی نیز فعالیت داشته است.

 گ‍ون‍ی‍لا ب‍ری‌ س‍ت‍روم‌

او در مورد خودش می گوید: «یک تیپ ویژه و منحصر به فرد که ترجیح می دهد راه خودش را برود.»

خوب است اشاره کنیم که گونیلا بری استروم در طرح بسیاری از موضوع های مهم در کتاب های کودکان پیشگام بوده است، از جمله:

•ارائه و معرفی کولاژ به عنوان عنصر روایت در کتاب های تصویری. تصویر روی جلد کتاب «پدر میا نقل مکان می کند» (۱۹۷۱)،  گواه کار اوست.

•او نخستین نویسنده ای است که در کتاب های خود به مسئله طلاق پرداخت و از آن با کودکان سخن گفت. کتاب «پدر میا نقل مکان می کند» داستان دختر بچه ای است به نام میا که پدر و مادرش با هم سازگاری ندارند و از یک دیگر جدا می شوند. پدر به ایتالیا می رود و پدر جدیدی جای او را می گیرد.  

•او برای نخستین بار به روشنی در باره ی کودکان با نیازهای ویژه نوشت که واکنش های بسیار برانگیخت. کتاب «بیل و بولای پر رمز و راز» داستان  پسربچه ای به نام بیل است که دلش می خواهد یک خواهر کوچولو داشته باشد. او به آرزویش می رسد و صاحب خواهری به نام بولا می شود. آن ها هم بازی های خوبی هستند. بولا دختر پر جنب و جوش و بازیگوشی است. اما پس از مدتی، وقتی بزرگ تر می شود، پی می برند که با کودکان هم سن و سال خودش تفاوت دارد. ولی بولا همیشه سرحال و شاد است، انگار که در دنیای خود زندگی می کند و هیچ تفاوتی با دیگران ندارد. 

•گونیلا بری استروم در کتاب تصویری «آلفونس و باباسرباز» به طور جدی به موضوع جنگ پرداخته است. آلفونس دوستی دارد به نام حمدی که خیلی خوب فوتبال بازی می کند. پدر او بسیار شجاع است و در یک جنگ واقعی حضور داشته است. بازی جنگ همیشه برای آن ها جذاب است، اما یک جنگ واقعی چطور؟ پدر حمدی دوست ندارد از خاطرات جنگ بگوید، به جز یک خاطره؛ دیدن مورچه ای که درست چند لحظه پس از فروکش بمباران های هوایی، به زحمت تلاش می کرد تا بار خود را به مقصد برساند... مورچه ای که هرگز ناامید نشد...  گونیلا موضوع بسیار پیچیده ای را نه در قالب سخنرانی، بلکه در قالب شعور و احساس و امید بیان می کند. این کتاب نسبت به کتاب های دیگر آلفونس، متن طولانی تری دارد و بیش تر مناسب خوانندگان کمی بزرگ تر است.  

• و در پایان این که، گونیلا شخصیت «پدر» را جایگزین «مادر مهربان» که همواره در دنیای کتاب های کودکان نقشی پررنگ داشته است، می کند (مجموعه کتاب های آلفونس اوبری).

•گونیلا بری استروم، نخستین نویسنده معاصر سوئدی است که در سال ۱۹۸۵ دو عنوان از مجموعه کتاب های آلفونس اوبری او به زبان عربی ترجمه شده اند. 

«میان زندگی روزمره و فانتزی، تعادلی سحرانگیز و جادویی برقرار می کند»، «آثارش در زمینه ی روان شناسی کودک همچون مروارید می درخشد» و «به کودکان شجاعت و دلیری می بخشد» از جمله گفته هایی هستند که در ارتباط با آثارش در رسانه های مختلف شنیده می شوند. 

گونیلا درباره خود، این گونه می گوید: «نوشتن افسانه و داستان های سحرآمیز و پلیسی کار من نیست... برای من، واقعیت درست مثل یک قصه است. دوست دارم داستان های واقعی در مورد آدم های واقعی بنویسم.

ما در زندگی روزمره گاه شگفت زده می شویم، گاه می هراسیم و گاه قهقهه سر می دهیم.... پرسش های جاودانی...زندگی یک معمای بی همتا پر از احتمالات و فرصت هاست... هر روز، روز تازه ای است. کودکان این را خوب می دانند. این ما هستیم که آن را فراموش کرده ایم ... دوست دارم به کودکان و بزرگ ترها این ها را یادآوری کنم ... این که با هم بخندند و با هم شگفت زده شوند.»   

  

ویدیو کوتاهی از معرفی خانه فرهنگ آلفونس ابری 

راهنما

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.