ولاديمير گريگوريويچ سوته یف

Vladimir Grigor'evich Suteev
Vladimir Grigor'evich Suteev
مشخصات
نام: 
ولادمیر
نام خانوادگی: 
سوته یف
نام لاتین: 
Vladimir
نام خانوادگی لاتین: 
Suteev

ولاديمير گريگوريويچ سوته یف نویسنده و تصویرگر کتابهای کودکان و از سازندگان فیلم‌های کارتونی است. داستان‌های او به ۳۶ زبان ترجمه شده است و همه کودکان دنیا با داستان‌های او آشنا هستند.

ولادمیر در سال ۱۹۰۳ در مسکو زاده شد. پدر او پزشک بود، مردی با استعداد که شیفته هنر بود. او علاقه به هنر را از پدرش به ارث برد و آثار از نوجوانی در مجله‌های گوناگون منتشر می‌شد.

سویه تف از سینما به ادبیات کودک راه یافته است. او در سال ۱۹۲۸ از انستیتو سینماتوگرافی دانش آموخته شد. در استودیو فیلم Soyuzmultfilm از معروفترین استودیوهای انیمیشن‌سازی شوروی پیشین چندین فیلم انیمیشنی ساخت. سوته یف از سال ۱۹۴۷ با انتشارات Detgiz آغاز به همکاری کرد و در سال ۱۹۵۲ نخستین کتابش به نام «دو داستان درباره مداد و رنگ هام منتشر شد، کتابی که با آن خود را به عنوان یک تصویرگر نویسنده معرفی کرد. این کتاب از سوی ک. چوکوفسکی ستایش شد.

پس از آن داستان‌های بی‌شماری از جمله «این چه جور پرنده ای است؟»، «قارچ و مورچه»، «عصای کارگشا»، «کی بود گفت میو؟»، «یک کیسه پر سیب»، «مرغ و جوجه اردک» نوشت و تصویرگری کرد. در کتاب‌های سوته یف، تصاویر پویا گاهی می توانند جانشین متن شوند. متاسفانه داستان‌های او بارها با تصاویر جدیدی بازنویسی شده است به گونه‌ای که از اصل آثار او اثری نمانده است. او آثار نویسندگان کلاسیک مانند ک. چوکوفسکی، س مارشاک را نیز تصویرگری کرده است.

در ایران بسیاری از داستان‌های او از دهه ۴۰ خورشیدی به فارسی برگردانده شده است. اطلاعات بیشتر را می‌توانید از www.iranak.info به دست آورید.

 

 

راهنما

ديدگاه شما