پنهان می‌شویم، پیدایمان کن

پنهان می‌شویم، پیدایمان کن

کتاب «پنهان می‌شویم، پیدایمان کن» یک کتاب تصویری است که اتکای آن به جای متن، بر تصاویر است و خواننده را تشویق می‌کند جانورانی را پیدا کند که در زیستگاه طبیعی‌شان پنهان شده‌اند. آنچه در کتاب «پنهان می‌شویم، پیدایمان کن» خوزه آروئگو آمده است، همان بازی قایم باشک است که همه کودکان، تقریبا در هر جای دنیا آن را می‌شناسند.

قایم باشک در این کتاب به دو شکل دیده می‌شود. در شکل اول، جانوران گوناگون پنهان می‌شوند و کرگدن آن‌ها را در میان بوته‌ها، درختان و صخره‌ها و ... می‌یابد و در شکل دوم، قصه ساده کتاب در میان تصویرهای زیبای آن پنهان می‌شود و این بار، کودک، قصه را از میان تصاویر کشف می‌کند.

کتاب کودک را تشویق به خوب و دقیق دیدن می‌کند. افزون بر آن می‌تواند به کودک مفهوم استتار و انواع جانوران آفریقای شرقی و زیستگاه‌شان را نیز آموزش دهد.

این کتاب نشان «کتاب‌های قابل توجه» را در سال ۱۹۷۹ از انجمن کتابخانه‌های آمریکا دریافت کرده است.

کاربردها و فعالیت ها

نوع فعالیت: گروهی گروه سنی مخاطب: ۶ تا ۹ سال هدف: آشنایی با مفهوم استتار برای انجام این فعالیت به کاغذ، وسایل نقاشی و چسب کاغذی یا نواری نیاز دارید. از کودکان بخواهید تصویر چند حشره (۳-۵ حشره) مانند پروانه یا زنبور را نقاشی و آن‌ها را به دلخواه خود رنگ آمیزی کنند. حشرات کشیده شده بهتر است کوچک باشند. در پایان از کودکان بخواهید دور آن‌ها را ببرند. حالا می‌توانید بازی را شروع کنید. از کودکان بخواهید حشرات خود را در دست بگیرند و در کلاس یا فضای آموزشی که در اختیار دارید بگردند و آن‌ها را در نقاطی بچسبانند که کودکان دیگر نتوانند به راحتی آن‌ها را پیدا کنند (مکان‌هایی که رنگ مشابهی با حشرات نقاشی شده دارد و یافتن آن‌ها را سخت می‌کند). پس از چسباندن همه حشرات، کودکان را در یک نقطه جمع کنید و با اعلام شروع بازی از آن‌ها بخواهید دنبال حشرات پنهان شده بگردند. فردی که بیشترین حشره را پیدا کند برنده بازی است. در پایان بازی درباره دریافت‌هایشان از آن گفتگو کنید. به عنوان مثال از آن‌ها بپرسید اگر دوباره بخواهند حشرات شان را رنگ کنند، چه رنگ‌هایی را انتخاب می‌کنند تا بهتر بتوانند پنهانشان کنند.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
We hide, You seek
نویسنده
Ariane Dewey, آریانه دوی
برگردان
  • مصطفی رهبر
تصویرگر
  • Jose Aruego
  • خوزه آروئگو
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۸۲

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.