جزیره‌ی انرژی

جزیره‌ی انرژی

کلاه‌های خود را سفت بگیرید! در جزیره سامسو در دانمارک بادهای تندی می‌وزد. با خواندن این کتاب مردمی دوستدار محیط‌زیست را ملاقات خواهید کرد که اکنون با افتخار خانه خود را جزیره انرژی می‌نامند.

در روزگاری که افزایش تولید کربن دی اکسید یکی از معضلات مهم کشورهای سراسر دنیا است، ساکنان معمولی جزیره سامسا موفقیتی بزرگ به دست آورده‌اند، آن‌ها طی ده سال تولید کربن دی اکسید خود را تا ۱۴۰ درصد کاهش داده‌اند و از نظر وابستگی به منابع انرژی فسیلی تقریبا به استقلال رسیده‌اند.

در کتاب داستانی و در عین حال علمی «جزیره انرژی» سرگذشت اهالی این جزیره و مسیری که برای رسیدن به این موفقیت پیموده‌اند را می‌خوانید. این داستان واقعی ثابت می‌کند با کمی تلاش و داشتن فکرهای بزرگ، هرکسی می‌تواند قدمی بزرگ در راه بهبود الگوی مصرف انرژی بردارد.

متن کوتاه و تصاویر آن، کتاب را برای کودکان سن پایین‌تر نیز جذاب کرده است. در برخی صفحات کتاب کادرهایی حاوی مطالب اطلاعاتی تکمیلی در خصوص موضوعات مربوط به انرژی آمده است که برای کودکان سنین بالاتر مناسب است.

«جزیره انرژی» یک کتاب تصویری است که ترکیب تصویر و متن در آن کتاب را به کمیک استریپ شبیه کرده است. 

«آلن دروموند» تصویرگر شناخته‌ شده‌ای است که آثارش در نشریه های معتبری همچون تایم، دیلی تلگراف و غیره چاپ می‌شود. دروموند کتاب‌هایی نیز برای کودکان چاپ کرده است که آثار اخیر او بیشتر موضوع های محیط‌زیستی دارند. کتاب «جزیره انرژی» نخستین جلد از مجموعه کتاب‌هایی است که دروموند در آن‌ها به طرح‌های نوآورانه‌ای پرداخته است که شهروندان در گوشه و کنار جهان برای حفاظت از محیط زیست اجرا کرده‌اند.

 

کاربردها و فعالیت ها

کاربردها و فعالیت ها: 
نوع فعالیت: فردی- گروهی
گروه سنی مخاطب: ۷ سال به بالا
 هدف: 
پس از خواندن کتاب، با پرسش سوالاتی مانند نمونه‌های زیر درباره انرژی و مصرف صحیح آن با کودکان گفتگو کنید یا از آن‌ها بخواهید برای یافتن پاسخ پرسش‌ها به پژوهش بپردازند:

  • تفاوت انرژی‌های تجدید پذیر و تجدید ناپذیر در چیست؟ 
  • ما در طول روز از چه انرژی‌هایی استفاده می‌کنیم؟ کدام یک از آن‌ها از انرژی‌های تجدیدپذیر و کدام‌یک تجدید ناپذیر هستند؟
  • چه راه‌هایی برای مصرف بهینه انرژی وجود دارد؟ ما در مدرسه و خانه چگونه می‌توانیم از انرژی بهینه‌تر استفاده کنیم؟
  • ما چه کارهایی می‌توانیم برای حل مشکلات محیط زیستی اطراف خود انجام دهیم؟ آیا همه کارها به عهده دولت است یا شهروندان هم در حل مشکلات و ایجاد تغییر نقش دارند؟ 
شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Energy island
نویسنده
Allen Drummond, آلن دروموند
تصویرگر
  • Allen Drummond
  • آلن دروموند
برگردان (متن)
  • هایده کروبی
سال نشر
۱۳۹۳
راهنمای کتاب:
دسته بندی های کتاب
تحلیل کننده کتابشناسی:
صفورا زواران حسینی

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ