زیستگاه خرس قطبی (داستانی درباره گرم شدن زمین)

عنوان لاتین
The polar bears' home: A story about global warming

پدر و فرزندی که در قطب زندگی می‌کنند، به جای سورتمه سواری روی برف مجبور می‌شوند به قایق سواری بروند؛ چون مقدار زیادی از یخ‌های قطب آب شده‌اند. آن‌ها دو توله خرس قطبی می‌بینند که تنها روی تکه‌ای یخ در آب شناورند.

دخترک کنجکاو است بداند مادر توله‌ها کجاست و از پدرش درباره زندگی خرس‌های قطبی می‌پرسد. پاسخ‌های پدر دخترک را با زندگی خرس‌های قطبی و تاثیری که گرم شدن زمین بر زندگی آن‌ها دارد آشنا می‌کند. 

در پایان کتاب راهکارهایی ارائه شده است تا با انجام آن‌ها کودکان بتوانند به کاهش سرعت گرم شدن زمین کمک کنند.

کتاب «زیستگاه خرس قطبی» در دل داستان اطلاعات علمی درباره‌ی خرس‌های قطبی در اختیار کودکان می‌گذارد. کودکان با خواندن این کتاب با برخی جنبه‌های زندگی اسکیموها نیز به طور غیرمستقیم و از لابه‌لای تصاویر آشنا می‌شوند. تصاویر کتاب واقع‌گرا و دل نشین هستند. این کتاب برای بلندخوانی مناسب است.


 

کتاب زیستگاه خرس قطبی از مجموعه کتاب های سبز انتشارات فنی ایران است که اطلاعاتی را درباره ی خرس قطبی، تغذیه، تولید مثل و گرمایش جهانی در قالب داستان به مخاطب می دهد.

توجه به محیط زیست، راهنمایی مخاطب برای پیشگیری گرمایش زمین از طریق انجام دادن بعضی از کارها مانند جداسازی زباله های خشک از یکدیگر، کاشتن درخت و هم چنین آموزش، شناخت و حفاظت از جانورانی که در خطر انقراض قرار دارند از نکات مثبت این کتاب است.

داستان کتاب به صورت پرسش و پاسخ بین یک پدر و فرزندش است. زبان و بیان کتاب ساده، روان و مناسب سن مخاطب است.

تصاویر رنگی، نقاشی و هماهنگ با متن هستند و کنجکاوی مخاطب را تحریک و به درک بهتر مخاطب کمک  می کنند.

 

برگردان
هایده کروبی
تصویرگر
Vincent Nguyen, وینسنت نگوین
تهیه کننده
بخش نخست: صفورا زواران حسینی, بخش دوم: گروه علوم تجربی شورای کتاب کودک
سال نشر
۱۳۹۲
نویسنده
Lara Bergen, لارا برگن
Submitted by editor3 on