درخت زندگی (تنوع زیستی)

درخت زندگی (تنوع زیستی)

اگر هر نوع موجود زنده شناخته شده بر کره زمین برگ یک درخت باشد، این درخت ۱۷۵۰۰۰۰ (یک میلیون و هفتصد و پنجاه هزار) برگ خواهد داشت. در حالی‌که ما انسان‌ها تنها یکی از برگ‌های این درخت هستیم، لازم است نکات زیادی درباره میلیون‌ها شکل دیگر حیات که در کنار آن‌ها روی زمین زندگی می‌کنیم بیاموزیم. کتاب «درخت زندگی» با تصویرهای گویا، مقدمه‌ای برای آشنایی با تنوع زیستی موجود بر کره زمین است و نشان می‌دهد چگونه موجودات زنده کره زمین به پنج گروه اصلی طبقه‌بندی می‌شوند و چگونه جانداران هر گروه در در بقای حیات بر کره زمین نقش دارند.

درخت زندگی شبیه یک درخت خانوادگی (شجره‌نامه) برای تمام موجودات زنده است و تنوع زیستی حیرت‌انگیز کره زمین را به شکلی سازمان‌دهی شده ارائه می‌کند. کتاب درخت زندگی به ما نشان می‌دهد تمامی موجودات زنده از باكتری، كه كوچک‌ترین آن‌هاست و نمی‌توان بدون ابزار آن را دید، تا بزرگ‌ترین پستاندار، كه نهنگ آبی است، با یکدیگر ارتباط دارند.

نسخه زبان اصلی کتاب درخت زندگی که توسط انتشارات Kids Can Press منتشر شده است، یکی از کتاب‌های مجموعه «شهروند-کودک Citizenkid» است. کتاب‌های این مجموعه برای کودکان ۸ تا ۱۲ ساله منتشر می‌شوند و کودکان را با موضوعات مختلف دنیا آشنا می‌کنند تا الهام بخش آن‌ها در تبدیل به یک شهروند جهانی باشند.

نویسنده کتاب، روشل استراوس، یک مشاور محیط‌زیستی است و تجربه بیش از ۱۵ سال طراحی و اجرای فعالیت‌های آموزشی و ارتباطی محیط‌ زیستی دارد.

کتاب درخت زندگی تاکنون در جوایز متعددی جزء فهرست نامزدهای نهایی بوده است و یا برنده لوح تقدیر و جایزه اصلی شده است. همچون برنده جایزه بهترینِ بهترین کتاب‌های کتابخانه عمومی شیکاگو در سال ۲۰۰۴، تقدیر شده در جایزه کتاب زمین سبز در سال ۲۰۰۵ و منتخب آموزگاران در فهرست موسسه جهانی خواندن در سال ۲۰۰۶.
 

 

کاربردها و فعالیت ها

 برای انجام این فعالیت به ۵ مقوا یا کاغذ بزرگ و تعدادی مجلات و روزنامه‌های قدیمی نیاز دارید. از کودکان بخواهید حداقل  ۸ تا ۱۰ تصویر از موجودات زنده مختلف را در داخل مجلات و روزنامه‌ها پیدا کنند و ببرند. به دانش‌آموزان توضیح دهید لازم است به دنبال تصویر عجیب‌ترین موجودات تا آشناترین آن‌ها باشند. پس از آن‌که کودکان تصاویر را جمع‌آوری کردند از آن‌ها پنج گروه اصلی جانداران را نام ببرند (ارجاع به کتاب درخت زندگی) و نام هر یک را روی یکی از ۵ مقوا یا کاغذ بزرگ بنویسید.

       ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب درخت زندگی (تنوع زیستی) بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Tree of life: the incredible biodiversity of life on earth
نویسنده
Rochelle Strauss, روشل استراوس
تصویرگر
  • Margot Thompson
  • مارگو تامپسون
برگردان (متن)
  • محمدرضا داهی
سال نشر
۱۳۹۲
راهنمای کتاب:
دسته بندی های کتاب
تحلیل کننده کتابشناسی:
صفورا زواران حسینی

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ