رویکرد اشتاینر والدورف در آموزش پیش دبستانی

عنوان لاتین
Bringing the Steiner Waldorf approach to your early years practice

«رویکرد اشتاینر والدورف در آموزش پیش دبستانی» از مجموعه کتاب های «رویکردها و نگرش ها در آموزش و پرورش پیشرو» برای ترویج اندیشه‌های برتر تعلیم و تربیت و با هدف همیاری در دانش‌افزایی و نگرش‌سازی برای کارشناسان، آموزگاران و مربیان منتشر شده است.

این کتاب کوتاه و کاربردی در ۱۲ فصل نوشته شده است و با آوردن نمونه های عینی از آنچه که در یک مدرسه والدورف می گذرد، خوانندگان را با مفاهیم مطرح شده در این رویکرد آشنا می کند.

هدف این رویکرد احترام به سرشت دوران کودکی و فراهم ساختن محیطی ایمن و بدون تنش برای کودکان است. به این ترتیب آن ها خواهند توانست به گستره بزرگی از مهارت ها دست یابند و آینده ای سرشار از مهربانی و دوستی همراه با هوش اجتماعی و علمی را پیش روی خود داشته باشند.

بنیانگذار این رویکرد رودلف اشتاینر، فیلسوف و آموزشگری است که نظریه ی انقلابی او به نام «حکمت انسانی» در حوزه های گوناگونی از جمله هنر، معماری، کشاورزی، پزشکی و آموزش تاثیر گذار بوده است.

او رویکرد خود را پس از جنگ جهانی اول برای کودکان کارخانه‌ی والدورف در یکی از شهرهای آلمان پایه گذاشت. این گروه از کودکان که از آموزش مناسبی برخوردار نبودند، با شیوه‌ی آموزشی او جهانی تازه را آزمودند.

در رویکرد والدورف اشتاینر وجود کودک باید با طبیعت و هستی هماهنگ شود. چنین نگاهی به رشد آدمی، سبب شده است که فلسفه و رویکرد آموزشی والدورف بیشتر بر پایه تخیل و هنر گذاشته شود.

امروزه جنبش آموزش اشتاینر والدورف در کشورها با شتاب گسترش می یابد و مربیان و آموزگاران پیش‌دبستانی و دبستانی با بهره گیری از رویکرد والدورف کار با کودکان را بهبود می بخشند.

برگردان
آیدا محمدی
تهیه کننده
گروه کتابشناسی کتابک
سال نشر
۱۳۹۵
نویسنده
Janni Nicol, جانی نیکول
پدیدآورندگان
Submitted by editor3 on