به خاطر خرس‌های قطبی

به خاطر خرس‌های قطبی

شب بود و حوصله گلناز و خرس قطبی سر رفته بود. مادر پای کامپیوتر به کارهایش می‌رسید و پدر پای تلویزیون بود. پدر از پای تلویزیون بلند می‌شود بدون آن‌‌که آن را خاموش کند. خرس قطبی سراغ تلویزیون می‌رود و خاموشش می‌کند. گلناز می‌پرسد چرا؟ خرس قطبی پاسخ می‌دهد: «به‌خاطر خرس‌های قطبی!».

این اتفاق در مورد کامپیوتر و چراغ آشپزخانه هم تکرار می‌شود. در پایان خرس قطبی توضیح روشن ماندن وسایل برقی باعث گرم شدن کره‌ی زمین و آب شدن یخ‌های قطبی می‌شود. خرس‌های قطبی برای زندگی خود به یخ‌های قطبی وابسته‌اند. پس گلنار هم از این به بعد چراغ‌های اضافه را خاموش می‌کند. چرا؟ «به‌خاطر خرس‌های قطبی!»

کتاب «به‌ خاطر خرس‌های قطبی» یک کتاب تصویری با متن کوتاه و ساده است. داستان به شکل غیر مستقیم کودکان را به مصرف بهینه‌ی برق تشویق می‌کند و چندین راه هدر رفت برق را نشان می‌دهد.  تصاویر به خوبی متن را تکمیل کرده‌اند و شخصیت‌پردازی‌‌ها جذاب است. 

«مهدی طهوری» متولد ۱۳۵۴ است و علاوه بر نویسندگی کودکان و نوجوان به روزنامه‌نگاری، سرودن شعر و نویسندگی برای بزرگسالان نیز می‌پردازد.

«هدی عظیمی» متولد ۱۳۶۳ است. او در تصویرگری کتاب‌های کودکان از کلاژ و یا تصویرسازی با عروسک استفاده می‌کند. 

کتاب «به‌خاطر خرس‌های قطبی» برای بلندخوانی مناسب است. 

 

 

کاربردها و فعالیت ها

۱) 
پس از خواندن کتاب به همراه کودکان کارهایی که برای مصرف بهینه برق در خانه یا مدرسه می‌توان انجام داد را مرور و فهرست کنید. پوستری از این فعالیت‌ها درست کنید و به دیوار بزنید تا جلوی دید باشد و مرتب به آن رجوع کنید.
۲) 
ادامه‌ی داستان را بنویسید.  فعالیت‌هایی که برای مصرف بهینه‌ی برق به ذهن کودکان رسیده است را مانند قصه بنویسید و آن را تصویرگری کنید. فراموش نکنید در انتهای هر فعالیت جمله تکرار شونده در کتاب را به کار ببرید: «به‌خاطر خرس‌های قطبی!»
۳) 
درباره‌ی زندگی خرس‌های قطبی پژوهش کنید و پوستری از آن بسازید. زندگی چه جانوران دیگری به غیر از این جانور به یخ‌های قطبی وابسته است؟ درباره‌ی آنان نیز پژوهش کنید و شعار «به‌خاطر خرس‌های قطبی» را تکمیل کنید.
 

شناسنامه کتاب:
نویسنده
مهدی طهوری
ویراستار
  • مانلی شیرگیری
تصویرگر
  • هدی عظیمی
سال نشر
۱۳۹۵
راهنمای کتاب:
دسته بندی های کتاب
گروه سنی:
فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان, فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۳ - ۶ سال, فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال, معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال, معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال, فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان, فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۳ - ۶ سال, فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال, معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال, معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال, فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان, فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۳ - ۶ سال, فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال, معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال, معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال, فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان, فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۳ - ۶ سال, فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال, معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال, معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال
تحلیل کننده کتابشناسی:
صفورا زواران حسینی

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ