ستاره ها را بشمار

ستاره ها را بشمار

«آنه مری» دختر۱۰ ساله ای است که با پدر، مادر و خواهر کوچکترش «کرست» در جنگ جهانی دوم در کپنهاک دانمارک زندگی می کند. او دوستی دارد به نام «آلن» که یهودی است و پدرش معلم است. ۳ سال است که دانمارک در اشغال آلمانی هاست و برای آلن و خانواده اش که یهودی هستند، مزاحمت های آلمانی ها نمایان است. انه مری و خانواده اش پس از باخبر شدن از یورش احتمالی نازی ها برای دستگیری یهودیان، آلن را به خانه ی خودشان می آورند و در برابر نازی ها وانمود می کنند که آلن دختر خانواده است.

آنان با یاری دایی هنریک که مرد مبارزی است، کمک می کنند تعدادی از خانواده های یهودیان از جمله خانواده ی آلن به سوئد بروند و نجات پیدا کنند. سرانجام جنگ به پایان می رسد و آلن و خانواده اش به دانمارک و خانه ی خود بر می گردند. 

این داستان واقعگرای ضد جنگ، نوجوان مخاطب را با مصیبت های یهودی بودن در زمان اشغال دانمارک توسط نازی ها در جنگ جهانی دوم آشنا می کند. تصویر کتاب در روی جلد که چهره ی نگران یک دختر یهودی است، نشان از این مصیبت دارد.

داستان پر هیجان و جذاب است. روابط صمیمی افراد خانواده را با هم و با سایر همسایه ها به زیبایی بیان می کند. به نقش نهضت مقاومت دانمارک اشاره دارد. حس وطن پرستی و عرق به سرزمین در کتاب دیده می شود. اثر به سختی ها، محرومیت ها، فقدان مایحتاج و مقاومت در برابر دشمن در زمان جنگ می پردازد. 

کتاب پیام آور صلح است و امید برانگیز است. بیان زیبای دوستی بین یک دانش آموز مسیحی با یک دانش آموز یهودی و تلاش برای نجات جان او بدون هراسیدن از دشمن را در خود دارد. 

اثر در سال ۱۹۹۰ برنده جایزه نیوبری و همچنین کتاب برگزیده سال به انتخاب انجمن کتابداران امریکا و مجله اسکول لایبرری بوده است. 

لوئیس لوری نویسنده ی آمریکایی بیش از سی رمان برای نوجوانان نوشته است. لوری برای رمان دیگری به نام «بخشنده» هم جایزه نیوبری را گرفته است. 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Number the Stars
ناشر
نویسنده
Lois Lowry, لوییس لوری
ویراستار
  • احمد پور امینی
برگردان (متن)
  • پروین علی پور
سال نشر
‏‫‏‏‏‏۱۳۹۵
راهنمای کتاب:
دسته بندی های کتاب
تحلیل کننده کتابشناسی:
ژاله فروهر

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ