تعطیلات عجیب و غریب

تعطیلات عجیب و غریب

کتاب تعطیلات عجیب و غریب داستان پسری است نه ساله که علاقه‌ زیادی به تماشای تلویزیون، خواندن کتاب و درست کردن پازل دارد؛ اما اصلاً از ورزش کردن و سرگرمی‌های پر جنب‌وجوش لذت نمی‌برد؛ و از همه مهم‌تر نمی‌تواند بدون خرس عروسکی‌اش شب‌ها بخوابد.

تا این‌که یک روز پدرش او را در یک عمل انجام‌شده می‌دهد و تیم را علی‌رغم مخالفتش در یک اردوی ماجراجویانه ثبت‌نام می‌کند.

تیم با بی‌میلی تمام عازم رفتن به اردو می‌شود؛ و مطمئن است که اصلاً به او خوش نمی‌گذرد. در اردو بچه‌ها به گروه‌های مختلفی تقسیم  می‌شوند. تیم با پنج بچه‌ هم سن سال در گروه ببرها قرار می‌گیرد.

او دو هم‌اتاقی به نام‌های گیلز و بیسکویتز دارد. گیلز پسر چست و چابک و زرنگی است که در تمام بازی‌ها پیش‌قدم می‌شود. بیسکویتز اما یک پسر چاق است که همیشه مشغول خوردن خوراکی است. او یک هم‌گروهی دیگر به نام کلی دارد. او دختر پر جنب‌وجوشی است و در خیلی از بازی‌ها با گیلز برابری می‌کند.

بچه‌ها در مسابقات فوتبال و قایقرانی شرکت می‌کنند و به صخره‌نوردی می‌روند.

تیم اصلاً مهارت خوبی در انجام بازی‌های ورزشی ندارد و مورد تمسخر بچه‌ها قرار می‌گیرد؛ اما با کمک راهنمایان کم‌کم از پس انجام آن‌ها برمی‌آید و در روز آخر کمک او باعث می‌شود گروه ببرها در مسابقات پیروز شوند.

پس از پایان اردو تیم تجربه‌های متفاوتی به دست آورده است، او توانسته چند شب دور از خانواده و حتی خرس عروسکی‌اش والتر بخوابد! او حالا می‌تواند به‌تنهایی صخره‌نوردی و قایقرانی کند! و از همه مهم‌تر دوستان زیادی پیدا کرده است.

در ابتدای داستان پدر از این‌که تیم خرس عروسکی‌اش را با خود همراه کرده است ابراز ناراحتی می‌کند و در نهایت تیم فراموش می‌کند خرس را با خود ببرد؛ اما در اردو متوجه می‌شود همه‌ی بچه‌ها و حتی گیلز که پسر قویی است عروسکش را همراهش آورده است.

داستان از زبان تیم روایت می‌شود و بیانی طنزآمیز دارد. این کتاب برای کودکان ۹ تا ۱۲ ساله مناسب است.

داستان درباره‌ کسب تجربه در دنیای کودکان است و هم به کودکان و هم برگترها یادآور می‌شود همان‌قدر که فعالیت‌های فکری برای آن‌ها ضروری است، انجام فعالیت‌های بدنی برای کسب استقلال نیز اهمیت دارد.

درباره نویسنده کتاب تعطیلات عجیب و غریب

جکلین ویلسون در سال ۱۹۴۵ در انگلستان به دنیا آمد. او که همیشه آرزو داشت روزی نویسنده شود، در نوجوانی در یک شرکت چاپ و نشر  مجله مشغول به کار شد و کارش را به‌عنوان روزنامه‌نگار در یک روزنامه‌ی محلی دنبال کرد.

کتاب‌های او تا به حال جوایز بسیاری چون جایزه گاردین، کتاب سال ادبیات کودک انگلستان و مدال اسمارتیز را از آن خود کرده‌اند و تا کنون بیش از ۲۵ میلیون نسخه از کتاب‌های او در سرار جهان به فروش رفته‌اند.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
‭Cliffhanger
ناشر
نویسنده
Jacqueline Wilson, جکلین ویلسون
آموزگاران و مربیان
برگردان
  • سپیده شهیدی
تصویرگر
  • Nick Sharratt
  • نیک شارات
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۹۲

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.