خانه جانوران

عنوان لاتین
Animal homes

کتاب «خانه جانوران» مخاطب را به درون لانه‌ جانوران مختلف می‌برد و از نزدیک شگفتی‌های خانه‌ها و زندگی جانوران را به او نشان می‌دهد.

کتاب «خانه جانوران» با تصاویری واقعی برای مخاطب دری به داخل لانه‌های جانوران می‌گشاید تا جزییات شگفت‌انگیزی را مشاهده کند که به این آسانی به آن‌ها دسترسی نخواهد داشت.

«درون اتاق ابریشمی عنکبوت تله‌گذار را به همراه در لولایی‌اش ببینید و به درون آشیانه‌ پوشالی پرنده‌ بافنده‌ اجتماعی که بیش از ۱۰۰ جفت پرنده در آن زندگی می‌کنند، نگاهی بیندازید. در جهان آبی آبگیر صخره‌ای گردش کنید و به جست و جو در لانه‌ سگ آبی بپردازید. بیابید چه جانورانی زیر ساحل شن و ماسه‌ای زندگی می‌کنند و زیستگاه پنهانی داخل درختی خشکیده را بررسی کنید.»

 

لانه‌های جانوران بسیار متنوع است. جانوران لانه را به دلایل مختلف مانند حفاظت خود در برابر جانوران شکارچی، محلی برای رشد و نمو نوزادان، بحفاظت خود در برابر شرایط محیطی مانند سرما و گرما و غیره می‌سازند. آن‌ها برای ساخت لانه‌های خود از مواد مختلفی استفاده می‌کنند. موادی که اغلب طبیعی هستند و یا در بدن خود جانور ساخته می‌شود و یا از محیط زیست خود گردآوری می‌کنند.

کتاب با توضیحی عمومی درباره خانه‌های جانوران آغاز می‌شود و سپس به سراغ گونه‌های مختلفی هم‌چون برج موریانه‌ها‌، لانه کاغذی زنبورها، آشیانه‌های گلی، آشیانه‌های علفی، پیله‌ها، چوب پوسیده، کپه‌های خاک و برگ، خانه‌ عنکبوت تله‌گذار، شن و ماسه، خانه‌های چوبی‌، آبگیرهای صخره‌ای، جانوران خانه به دوش و جانوران اجاره نشین می‌رود.

در کنار آشنایی با انواع خانه‌ها مخاطب با تنوع و برخی ویژگی‌های جانوران نیز آشنا می‌شود. در انتهای کتاب بخشی به فرهنگ واژگان و واژه‌نامه اختصاص داده شده است.

خانه جانوران

درباره نویسنده کتاب خانه جانوران:

 

 

باربارا تیلور از نویسندگان علمی‌نویس پرکار کودک و نوجوان است که در بیش از ۲۰ سال فعالیت خود تاکنون بیش از ۱۰۰ کتاب در حوزه‌ شناخت جانوران، طبیعت و جغرافیا برای کودکان و نوجوانان منتشر کرده است.

در کنار خواندن کتاب «خانه جانوران» می‌توانید فعالیت‌های عملی برای یافتن لانه‌های جانوران در محیط زندگی‌تان و مشاهده آن‌ها تعریف کنید. فقط مراقب باشید به لانه‌ها آسیب نزنید یا حتی به آن‌ها دست نزنید. برخی جانوران با استشمام بوی غریبه روی لانه و به وِیژه تخم‌ها یا نوزادان خود، به دلیل آن‌که احساس خطر می‌کنند، آن‌ها را رها می‌کنند.

برگردان
امیرحسین بنکدار
تصویر اضافی
تصویرگر
اندی کرافورد, جئوف برایتلینگ
تهیه کننده
صفورا زواران حسینی
سال نشر
چاپ پنجم، ۱۳۹۳
نویسنده
باربارا تیلور, Barbara Taylor
Submitted by editor3 on