از دانه تا گل

از دانه تا گل

کتاب « از دانه تا گل » کتابی غیر داستان و علمی اطلاعاتی است که به روند کاشت، نگهداری و رشد گیاهان می‌پردازد.

پدر دختر و پسری در باغچه در حال باغبانی است. بچه‌ها هم دوست دارند چیزی بکارند. پدر به آن‌ها دانه‌های آفتابگردان می‌دهد و مراحل کاشت شامل زیر و رو کردن خاک، کندن چاله، قرار دادن دانه و پوشاندن روی آن را به بچه‌ها یاد می‌دهد. بچه‌ها نمی‌دانند دانه‌ای که کاشته‌اند چیست. پدر از آن‌ها می‌خواهد صبر کنند تا بفهمند. دانه‌ها بعد از دو هفته جوانه می‌زنند. در شش هفتگی برای گیاهان جوان قیم (تکیه‌گاه) نصب می‌کنند. آن‌ها را مرتب آبیاری می‌کنند، تا این‌که در چهارده هفتگی اولین غنچه‌ها ظاهر می‌شوند. پس از باز شدن گل‌ها بچه‌ها می‌فهمند گیاهی که کاشته‌اند آفتابگردان است. پس از بیست هفته قد آفتابگردان‌ها حتی از قد پدرشان نیز بلندتر می‌شود. در این مدت زنبورها از شهد گل‌ها استفاده می‌کنند. تا زمانی که برگ‌ها خشک می‌شوند و دانه‌ها در دل گل‌های آفتابگردان می‌رسند. دانه‌هایی که می‌توان آن‌ها را نگه داشت و سال بعد دوباره کاشت. متن کتاب ترکیبی از روایت و دیالوگ‌هایی بین دختر و پسر و پدرشان است.

کتاب در ابتدا دارای فهرست موضوعات و در انتها دارای نمایه است. در انتهای کتاب، تصویری از روند دانه تا گیاه کامل آقتابگردان کشیده شده است و پرسشی درباره تشخیص اندام‌های مختلف گیاه مطرح شده است.

کتاب « از دانه تا گل » یکی از کتاب‌های مجموعه ۴ جلدی «داستان دگرگونی» است. جلدهای دیگر این مجموعه « از شیره گل تا عسل »، « از کرم تا پروانه » و « از تخم تا قورباغه » نام دارند.

کتاب‌های این مجموعه متنی ساده دارند و برای تمرین روان‌خوانی نوآموزان مناسب هستند.

درباره‌ نویسنده و تصویرگر کتاب « از دانه تا گل »

«رزی هنکین» کتاب‌هایی با موضوعات متنوع برای خردسالان تالیف کرده است. بیشتر کتاب‌های او به موضوع کاردستی و سرگرمی مرتبط هستند.

«نیک وارد» همانند دیگر جلدهای این مجموعه، کتاب را با ترکیبی از نقاشی و عکس تصویرگری کرده است و تصاویر تکمیل کننده متن هستند. نیک وارد نویسنده و تصویرگر کتاب‌های کودکان و اهل انگلستان است.

 

 

 

کاربردها و فعالیت ها
  • پوستری از دانه‌های مختلف گیاهان بسازید.
  • پوستری از مراحل رشد گیاهان مختلف از دانه تا گیاه کامل بسازید.
  • باغبانی کنید و به همراه کودکان مراحل رشد گیاهان را مشاهده کنید.
  • از یک یا چند مزرعه بازدید کنید و مراحل کاشت، داشت و برداشت گیاهان مختلف را ببینید.
  • در ابتدای فصل گرما در باغچه آفتابگردان بکارید. برای این کار به دانه خام آفتابگردان نیاز دارید. دانه خام و دانه بو داده را در اختیار کودکان قرار دهید تا تفاوت آن را ببینند و با دانه قابل کاشت آشنا شوند.
  • دانه‌های آفتابگردان خامی که خودتان کاشته‌اید یا خریده‌اید را به همراه کودکان در خانه بو دهید. می‌توانید با اضافه کردن چاشنی‌های مختلف مثل گلپر و آبلیمو طعم‌های مختلف ایجاد کنید. پس از آن با تخمه‌هایی که بو داده‌اید جشن بگیرید.
شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Flower Seeds
نویسنده
Rosie Hankin, رزی هنکین
تصویرگر
  • Nik Ward
  • نیک وارد
برگردان (متن)
  • شهرام رجب زاده
سال نشر
چاپ سوم ۱۳۹۱

ديدگاه شما