از کرم تا پروانه

از کرم تا پروانه

کتاب « از کرم تا پروانه » کتابی غیر داستان و علمی اطلاعاتی است که به چرخه‌ی زندگی پروانه می‌پردازد.

پسر و پدری با همراهی گربه‌ی خانگی‌شان در باغچه‌ی خانه‌ به دنبال حشره می‌گردند. پسر تعدادی کرم روی یک گیاه می‌یابد. پدر می‌گوید این‌ها نوزاد یا کرم پروانه هستند. پسر یکی از کرم‌ها را بر می‌دارد و با کمک پدرش شرایط زندگی مناسب و غذای آن را فراهم می‌کند تا بتواند کرم را در خانه نگه دارد و از نزدیک رشد آن را مشاهده کند.

کرم به تدریج بزرگ می‌شود، پیله می‌بندد، وارد مرحله شفیرگی شده و در نهایت به پروانه‌ای زیبا تبدیل می‌شود.

متن کتاب « از کرم تا پروانه » ترکیبی از روایت و دیالوگ‌هایی بین یک پسر و پدرش است. گربه خانگی‌شان نیز در سراسر داستان حضور دارد.

کتاب در ابتدا دارای فهرست موضوعات و در انتها دارای نمایه است. در انتهای کتاب « از کرم تا پروانه »، تصویری از چرخه زندگی پروانه کشیده شده و از کودکان خواسته شده است هر مرحله‌ای را که به یاد می‌آورند نام ببرند.

کتاب « از کرم تا پروانه » یکی از کتاب‌های مجموعه ۴ جلدی «داستان دگرگونی» است. جلدهای دیگر این مجموعه « از شیره گل تا عسل »، « از دانه تا گل » و « از تخم تا قورباغه » نام دارند.

کتاب‌های این مجموعه متنی ساده دارند و برای تمرین روانخوانی نوآموزان مناسب هستند.

درباره نویسنده و تصویرگر کتاب « از کرم تا پروانه »

«الکس رمزی» امروزه بیشتر با عکس‌ها و کتاب‌های خود از باغ‌ها و باغچه‌های سراسر دنیا شناخته می‌شود. او کتاب « از کرم تا پروانه » را با همراهی «پل هامفری» نوشته است. «پل هامفری» دانش‌آموخته رشته‌های تاریخ و اقتصاد در دانشگاه است. او بیش از ۳۵ سال است که نویسنده، ویراستار و ناشر کتاب‌های کودکان است. او بیش از ۴۰ کتاب با موضوعات مربوط به طبیعت و تاریخ منتشر کرده است.

«کتی اسلیت» این کتاب را همانند دیگر کتاب‌های این مجموعه با ترکیب عکس و نقاشی تصویرگری کرده است. او از حاشیه بالای صفحات نیز برای نشان دادن موضوعات تکمیلی مرتبط استفاده کرده است. اسلیت نویسنده و تصویرگر کتاب‌های کودکان و نوجوانان است.

 

کاربردها و فعالیت ها
  • پوستری از چرخه‌ی زندگی پروانه بسازید.
  • مراحل رشد پروانه را از نزدیک مشاهده کنید.
  • در آغاز فصل بهار تعدادی کرم ابریشم تهیه کنید. آن‌ها را در جعبه‌ای در دار که جریان هوا در آن کافی باشد قرار دهید و برگ توت تمیز و بدون سموم شیمیایی برای آن‌ها به مقدار کافی فراهم کنید. به نظافت محل زندگی آن‌ها نیز به طور منظم رسیدگی کنید. کرم‌ها پس از مدتی پیله می‌بندند. در این مرحله اصلا آن‌ها را جابه‌جا نکنید. پس از مدتی پروانه‌هایی سفید رنگ از پیله‌ها خارج می‌شوند. می‌توانید مراحل مختلف رشد پروانه را عکس برداری کنید و با عکس‌ها یک کتاب از کرم تا پروانه مخصوص به خودتان بسازید.
  • تور زنده‌گیری حشرات بسازید.
  • یک مفتول سیمی را گرد کنید و به دسته‌ای چوبی یا لوله پلیکا با چسب نواری پهن وصل کنید. سپس توری را به شکل قیف یا مستطیل ببرید و سه طرف آن را بدوزید و یک طرف را به حلقه مفتولی وصل کنید (می‌توانید آن را دور میله کوک بزنید). سپس در فصل بهار یا تابستان به پارک یا یک محیط طبیعی بروید و پروانه بگیرید. دقت کنید بال پروانه‌ها بسیار ظریف است و اپر به آن‌ها دست بزنید بالشان آسیب می‌بیند. پس از مشاهده پروانه‌ها آن‌ها را آزاد کنید.
  • درباره‌ی چرخه‌ی زندگی حشرات دیگر مانند کفشدوزک، زنبور و غیره پژوهش کنید. شکل، رنگ و نقش و نگار روی بدن کرم و شفیره حشرات دیگر را با کرم و شفیره پروانه مقایسه کنید.
شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
چاپ سوم ۱۳۹۱
ناشر
نویسنده
Alex Ramsay, Paul Humphrey, الکس رمزی, پل هامفری
برگردان
  • شهرام رجب زاده
تصویرگر
  • Katy Sleight
  • کتی اسلیت
سال نشر
چاپ سوم ۱۳۹۱

ديدگاه شما