بچه‌ی گروفالو

عنوان لاتین
The Gruffalo’s child

داستان کتاب «بچه‌ی گروفالو» در ادامه‌ کتاب «گروفالو» نوشته شده‌است. این داستان درباره‌ بچه گروفالویی است که پدرش به او هشدار می‌دهد به جنگل تاریک نرود چون یک موش گنده‌ بدجنس در کمین گروفالوها نشسته‌است.

در یک شب سرد و طوفانی بچه گروفالو حوصله‌اش سر می‌رود و تصمیم می‌گیرد به جنگل برود تا موش گنده‌ی بدجنس را پیدا کند. بچه گروفالو با مار، جغد و روباه ملاقات می‌کند و از آن‌ها می‌شنود که موش گنده‌ی بدجنس کیک و چای گروفالو دوست دارد. بچه گروفالو باور نمی‌کند موش گنده‌ی بدجنس وجود داشته باشد، پس به راهش ادامه می‌دهد و به جای موش گنده‌ بدجنس، یک موش کوچولو می‌بیند و دمش را می‌گیرد. اما موش کوچولو از او می‌خواهد تا با دوستش که یک موش گنده‌ی بدجنس است، آشنا شود. جولیا دونالدسون پس از «گروفالو» کتاب‌های دیگری را با همکاری الکس شفلر، تصویرساز کتاب، منتشر کرده است. آن‌ها کتاب «بچه‌ی گروفالو» را درسال ۲۰۰۴ یعنی پنج سال بعد از نخستین همکاریشان منتشر کردند. کتاب «بچه‌ی گروفالو» جایزه‌ کتاب انگلستان را در سال ۲۰۰۵ برده است. در سال ۲۰۱۱ انیمیشنی هم براساس داستان این کتاب ساخته شده که زمانش سی دقیقه است.

درباره نویسنده کتاب «بچه‌ی گروفالو»

جولیا دونالدسون، خالق کتاب مشهور «گروفالو»، (متولد ۱۶ سپتامبر ۱۹۴۸) نویسنده، نمایشنامه‌نویس و بازیگر انگلیسی است که بیشتر به خاطر داستان‌هایی که به شعر برای کودکان نوشته است شناخته می‌شود. او سال‌های ۲۰۱۱-۲۰۱۳ عنوان بهترین نویسنده‌ کودکان انگلستان را کسب کرده است. جولیا با خواندن کتاب شعری که پدرش ترجمه کرده بود، در پنج‌سالگی با دنیای شعر آشنا شد. او در کودکی و نوجوانی به بازیگری، خوانندگی و یادگیری پیانو پرداخت و از آن‌جا که زبان‌شناس خوبی بود، فرانسه و آلمانی را در مدرسه و ایتالیایی را در مسافرتی تابستانی به ناپل آموخت، بنابراین در ۱۹ سالگی به هر سه زبان مسلط بود. دونالدسون در دانشگاه بریستول در رشته‌های تئاتر و زبان فرانسه تحصیل کرد و با نمره‌های خوب فارغ‌التحصیل شد. در سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۴برای چند برنامه‌ی شبکه‌ی بی‌بی‌سی ترانه نوشت، سپس از یک انتشاراتی با او تماس گرفتند تا برای چاپ همین ترانه‌ها به عنوان کتاب کودک اجازه بگیرند. انتشار آن کتاب به جولیا فهماند که می‌تواند از استعدادش در ترانه‌نویسی، برای داستان‌نویسی استفاده کند و به او اعتمادبه‌نفس داد تا نمایش‌نامه‌هایی را که برای بچه‌های مدرسه نوشته بود، برای چاپ نزد یک ناشر بفرستد.

درباره تصویرگر کتاب «بچه‌ی گروفالو»

اکسل شفلر در هامبورگ آلمان غربی متولد شد و در سال ۱۹۸۲ (سن ۲۵ سالگی) به انگلیس رفت. در دانشگاه هنر تصویرگری خواند و پس از فارغ‌التحصیلی در سال ۱۹۸۵ به کار چاپ و تبلیغات مشغول شد. او نقاشی‌های منحصربه‌فردش را برای نویسندگان کتاب کودک از انگلیس، آلمان و هلند کشیده است که علاوه بر جولیا دونالدسون با دیوید هنری ویلسون، اووه تیم و تون تلگن همکاری داشته‌ است.

برگردان
حمید پیرهادی
تصویرگر
Axel Scheffler, اَکسِل شفلر
تهیه کننده
بهار مشفق
سال نشر
۱۳۹۶
نویسنده
Julia Donoldson, جولیا دونالدسون
ویراستار
علی خاکبازان
Submitted by editor3 on