آقای ماجیکا و سرایدار مدرسه

آقای ماجیکا و سرایدار مدرسه

کتاب «آقای ماجیکا و سرایدار مدرسه» از مجموعه کتاب‌های ماجراهای آقای ماجیکا است. این مجموعه روایتگر اتفاق‌هایی است که در مدرسه‌ سنت بارتی می‌افتد

. با این‌که هسته‌ مرکزی کتاب‌ها‌ یکسان است ولی هر کتاب را به‌تنهایی و مستقل از سایر کتاب‌های این مجموعه نیز می‌توان خواند. رخدادهای همه‌ داستان‌ها بر محور جنگِ بین خوبی و بدی و نیکی و شرارت روی می‌دهد و در یک رویارویی طولانی و طی ماجراهای زیاد، خیر مطلق در برابر شر مطلق به پیروزی می‌رسد. آقای ماجیکا (آموزگار کلاس سوم که قبل از معلمی جادوگر بوده است)، جودی، توماس و برادر دوقلویش پیت (از شاگردان کلاس سوم) نماینده‌ی خیراند و همیش بیگ‌مور (شاگرد بدجنس کلاس سوم) و ویلهلمینا وارلاک (جادوگر بدکار و دشمن آقای ماجیکا) نماینده‌ی‌ شر. دوستی، همدلی و هوشمندی عامل موفقیت بچه‌های کلاس سوم دبستان سنت بارتی است. آن‌ها با اتحاد، کارتیمی و مسئولیت‌پذیری می‌توانند بر نیروی شر غالب ‌شوند.

در پشت جلد کتاب «آقای ماجیکا و سرایدار مدرسه» می‌خوانیم: «متاسفانه سرایدار جدید مدرسه، دایی بداخلاق و بی‌ادب همیش بیگ‌مور است که با خانم وارلاک، جادوگر بدجنس، هم‌دست شده. به‌این‌ترتیب برنامه‌ی قایق‌رانی کلاس سوم تبدیل به فاجعه می‌شود و آقای ماجیکا را می‌دزدند. جودی بار اول است که می‌خواهد جادوگری کند. آیا او می‌تواند با جادو، وضعیت را درست کند؟»

 در کتاب «آقای ماجیکا و سرایدار مدرسه» آقای ماجیکا توسط دارو دسته‌ ویلهلمینا والارک به اسارت گرفته می‌شود. بچه‌های کلاس سوم برای نجات او به دردسر می‌افتند و باوجود مشکلات زیادی که سر راه آن‌ها قرار می‌گیرد سرانجام موفق می‌شوند نقشه‌های خود را به اجرا بگذارند و آقای ماجیکا را نجات دهند.
 مجموعه کتاب‌های ماجراهای آقای ماجیکا برای کودکانی که داستان‌های هیجان‌انگیز و ماجراجویانه را دوست دارند جذاب و خواندنی است. «آقای ماجیکا و بازرس مدرسه»، «آقای ماجیکا ناپدید می‌شود» و «آقای ماجیکا و کتاب هفته» جلدهای دیگر این مجموعه است. از مجموعه کتاب‌های ماجراهای آقای ماجیکا یک مجموعه‌ تلویزیونی نیز ساخته و در فاصله‌ سال‌های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۰ پخش شده است.

درباره نویسنده کتاب «آقای ماجیکا و سرایدار مدرسه»

هامفری کارپنتر نویسنده، برنامه‌ساز رادیویی و بیوگرافی‌نویس انگلیسی است که در سال ۱۹۴۵ در آکسفورد به دنیا آمده و در سال ۲۰۰۵ درگذشته است. در میان آثار گوناگون او آن‌چه به ادبیات کودک مربوط می‌شود، می‌توان به بیوگرافی تالکین و راهنمای ادبیات کودک آکسفورد اشاره کرد که به همراه همسرش تالیف کرد و مرجع معتبری به‌شمار می‌رود. مجموعه‌ی آقای ماجیکا نیز از آثار محبوب اوست که تاکنون بارها تجدید چاپ شده است.

درباره تصویرگر کتاب «آقای ماجیکا و سرایدار مدرسه»

فرانک راجرز، زاده‌ی ۱۹۶۰، نویسنده و تصویرگر اسکاتلندی کتابهای کودکان است. او در مدرسه‌ی هنر گلاسگو درس خواند و از سال ۱۹۸۷ تصمیم گرفت به عنوان  یک نویسنده و تصویرگر تمام‌وقت فعالیت کند. او تاکنون بیش از شصت کتاب نوشته و تصویرگری کرده است. راجرز هم‌چنین به‌عنوان یک تصویرگر با نویسندگان بسیاری از جمله هامفری کارپنتر مشارکت داشته است.

 

گزیده‌هایی از کتاب
  • توماس گفت: «مهم نیست چه منظره‌ای از آن بالا می‌بینی. فقط پنجره را باز کن و برو بیرون تا شانه‌هایم نشکسته. باید آقای ماجیکا را نجات بدهیم.»
شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Mr.‎ Majeika and the School Caretaker
نویسنده
Humphrey Carpenter, هامفری کارپنتر
ویراستار
  • مهناز عسگری
برگردان
  • پژمان واسعی
تصویرگر
  • Frank Rodgers
  • فرانک راجرز
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
چاپ اول, ۱۳۹۷

ديدگاه شما