تشپ کال

تشپ کال

کتاب «تشپ کال» داستانی از رولد دال است درباره دو انسانی که هر دو تنها هستند: آقای هوپی و خانم سیلور. آن‌ها با هم همسایه‌اند. آقای هوپی دو چیز را خیلی دوست دارد یکی گل‌هایی که در ایوان آپارتمانش پرورش داده است و دیگری خانم سیلور.

دومین عشق آقای هوپی سری است چون مردی خجالتی است و جرات ندارد درباره علاقه‌اش به کسی چیزی بگوید اما همیشه به دنبال فرصتی است تا یک کار مهم برای خانم سیلور بکند و به‌نوعی علاقه‌اش را به او نشان دهد.
خانم سیلور یک لاک‌پشت به نام الفی دارد که همه هوش و حواسش پیش آن لاک‌پشت است. سال‌هاست که الفی پیش خانم سیلور زندگی می‌کند و خیلی دلش می‌خواهدالفی زودتر بزرگ شود.
یک روز خانم سیلور به آقای هوپی گفت دوست دارد کاری کند تا الفی بزرگ و وزنش بیشتر شود. آقای هوپی هم از این فرصت استفاده می‌کند تا خواسته خانم سیلور را برآورده کند و به او خودی نشان دهد.
«تشپ کال» روایتی ساده و بامزه از عشق دوران میان‌سالی است، عشق آقای هوپی به خانم سیلور. آقای هوپی با خلاقیتش و ترفندهایی که می‌زند بالاخره دل خانم هوپی را به دست می‌آورد و باعث می‌شود هر دو به هدف‌شان برسند. هدف خانم سیلور بزرگ شدن و وزن گرفتن لاک‌پشتش بود و هدف آقای هوپی ازدواج با خانم سیلور.

«تشپ کال» برای کودکان بین هفت تا ده سال مناسب است.

درباره نویسنده کتاب «تشپ کال»:

رولد دال، از مشهورترین نویسندگان کتاب‌های کودک، در سپتامبر ۱۹۱۶ متولد شد و در کودکی پدرش را از دست داد. او در جنگ جهانی دوم به نیروی هوایی انگلستان پیوست و نخستین داستان‌هایش را بر اساس تجربه‌هایش از جنگ نوشت اما مدتی بعد به نوشتن برای کودکان روی آورد. نخستین کتاب کودک او، «گریملین‌ها» در سال ۱۹۴۳ چاپ شد. پس از آن کتاب‌های «جیمز و هلوی غول‌پیکر»، «چارلی و کارخانه شکلات‌سازی» را نوشت.
کتاب «تشپ کال» نخستین بار در سال ۱۹۹۰ منتشر شد و از آخرین داستان‌هایی است که رولد دال نوشته است. در سال ۲۰۱۵ شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی وان یک فیلم براساس داستان این کتاب ساخت.

درباره تصویرگر کتاب «تشپ کال»:

کوئنتین بلیک در دسامبر ۱۹۳۲ در انگلیس متولد شد. نخستین بار تصویرهای او در شانزده‌سالگی در یک نشریه چاپ شد. بلیک از مشهورترین تصویرگران بریتانیاست و با نویسندگانی چون مایکل روزن و رولد دال همکاری داشته است. او برنده جایزه‌های بسیاری از جمله مدال کیت گرین‌وی، جایزه بین‌المللی راگازی بولونیا و جایزه هانس کریستین اندرسن شده است.

کتاب‌های «غول بزرگ مهربان»، «انگشت جادویی»، «قهرمان دنیا»، «تمساح غول‌پیکر»، «ماتیلدا» و «آقای روباه شگفت‌انگیز» از جمله کتاب‌هایی است که کوئنتین بلیک تصویرگری کرده است.

گزیده‌هایی از کتاب

آقای هوپی گفت: این زبان لاک‌پشت‌هاست. آن‌ها موجوداتی بسیار عقب‌‌گرا هستند؛ بنابراین فقط کلماتی را می‌فهمند که از جلو به عقب نوشته‌شده باشد. خیلی واضح است. مگر نه؟
خانم سیلور که گیج شده بود، گفت: فکر می‌کنم همین‌طور است.
آقای هوپی گفت: تشپ کال همان لاک‌پشت است که از آخر به اول نوشته شده. نگاه کنید.
خانم سیلور گفت: درسته
آقای هوپی گفت: بقیه کلمه‌ها هم از اول به آخر نوشته شده‌اند. اگر این کلمات را به زبان خودمان برگردانید خیلی ساده می‌شوند...

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Esio Trot, 1992
ناشر
نویسنده
Roald Dahl, رولد دال
برگردان
  • محبوبه نجف‌خانی
تصویرگر
  • Quentin Blake
  • کوئنتین بلیک
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۹۷

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.